Днес големите търговски компании умело се възползват от различния начин, по който пазаруват мъжете и жените. Адаптирайки се, те насочват изцяло своята маркетингова политика към извличане на ползи от тези разлики, за да увеличат процента на продажбите си. Това включва дизайни на магазини, избор на продукти, обучения по продажби и политика за обслужване на клиенти.
Според една от най-разпространените теории на учените, причините за различното пазаруване се крият назад във времето, а именно – различните праисторически роли на жените и мъжете.
Нежният пол възприема купуването понякога на много и често ненужни вещи като запасяване.
Мъжете пък се насочват към конкретна стока и се ориентират към касата по-бързо. За тях пазаруването е като мисия.
Докато праисторическата жена е прекарвала целия ден в събиране на храна, преценяване на качествата й, грижа за засадените растения и т.н., праисторическият мъж е ловувал. За него е било важно предварително да реши кое животно иска и как да го залови. Ето защо щом го хванел, той го убивал и го отнасял при жена си и децата си.
Явно това обяснение е достоверно, защото и днес е така. Мъжете предварително обмислят какво искат, набелязват си го, вземат го бързо, плащат и си отиват. Жените обаче се разхождат дълго в магазина и като че ли „сканират”, може би и заради по-доброто си периферно зрение.
Според проф. Даниел Крюгер от Мичиганския университет, докато жените са „култивиращи”, мъжете са „ловуващи”. Освен това той е убеден, че за нежния пол пазаруването е „изживяване”, а не задължение, както при мъжете.
Специфични разлики за двата пола по отношение на пазаруването са и следните:
– Мъжете купуват, а жените пазаруват. До този извод са стигнали експерти от канадска консултантска фирма според изследване на отношението на мъжете и жените към шопинга.
– Жените държат повече на личното отношение на продавачите. За разлика от тях, мъжете се впечатляват повече от това дали например има паркоместа, дали стоките са разнообразни или опашката пред касата е голяма.
– Жените приоритизират покупките си според своите нужди и бюджет. Мъжете не са научени да сравняват цени и качество на продукти, освен ако не става въпрос например за инструменти или автомобили.
– Жените са по-склонни да правят импулсивни покупки, докато мъжете пазаруват едва когато имат належаща нужда.
Желанието за шопинг при жените се повишава значително 10 дни преди цикъл. Хормоналните промени през този период ги потискат и предизвикват желание за пазаруване, което да ги ободри.
Невероятно, но според проучване на The Skinny Cow една жена може да изгори 48 хил. калории за една година само с пазаруване, включващо обиколки по магазините за дрехи, ходене до супермаркета и до кварталния магазин. Това е забавен начин за „вталяване” и се оказва, че шопингът замества фитнеса.
Интересно е, че 74% от жените мислят за пазаруване всяка минута и прекарват повече от 48ч. годишно да разглеждат модните витрини. Вероятно в повечето случаи ходят на шопинг с приятелки, а не с половинките си, които нервно биха крачили пред магазините, докато ги чакат.
Мъжете и жените пазаруват различно дори и онлайн.
Жените пазаруват повече онлайн от мъжете, защото имат възможност да сравняват лесно различни продукти. Освен това го правят най-често вечер, след работа, а по-малко през почивните дни.
Мъжете предпочитат да купуват онлайн най-вече електроника, а жените – дрехи, чанти и аксесоари, обувки, детски стоки и спортни артикули. Според проучване, направено в началото на 2020г., българските жени от 25-35г. отделят средно по 500лв. на месец да пазаруват онлайн.
Мъжете са склонни да харчат 2 пъти повече за алкохол от жените. Жените предпочитат да отделят по-голяма сума за продукти за лична хигиена и за разкрасяване.
Двата пола се различават и по начина, по който пазаруват. Докато мъжете използват телефон, смартфон или iPhone, жените избират по-социален начин, предимно Facebook.
Жените правят по-често импулсивни покупки, докато мъжете са склонни да похарчат повече за по-големи неща като забавления, екскурзии или технологии.
Какъвто и да е мотивът за пазаруване, то повишава настроението и е своеобразен вид терапия. Все пак и мъжете, и особено жените трябва да внимават да не преминат границата между обикалянето по магазините като терапия и пръскането на пари като забавление.