Пърхотът може да причини редица неудобства и от естетична гледна точка, и от здравословна. Само, който не се е сблъсквал с този досаден проблем, не знае колко упорит и изнервящ може да бъде.
Как е възможно малките, бели „снежинки“ по косата ви да се превърнат в едно от най-големите предизвикателства в живота? Има много причини за това и в основата им лежат грешките, които допускате в желанието си по-бързо да се отървете от този проблем.
Много шампоани съдържат вредни съставки като сулфати, парабени и фталати. Освен че тези химикали са ендокринни „разрушители“ и се свързват с редица заболявания като рак и репродуктивни увреждания, те са твърде агресивни за чувствителния ви скалп.
Резултатът от използването на масови шампоани е дразнене на скалпа, сърбеж и лющене. Тези състояния могат да засилят пърхота и допълнително да пресушат кожата на главата.
Използването на обикновен шампоан веднага след лечебния против пърхот отмива активните му съставки. Така не само няма да има ефект от шампоана против пърхот, но и стандартният продукт може да доведе до запушване на космените фолекули, дразнене и натрупване на остатъци по скалпа.
Шампоанът против пърхот е добре да включва цинков пиритион или салицилова киселина. И двете съставки помагат за намаляване на раздразнението на скалпа.
Същественото при използването на продукт за специална грижа е, че той трябва да бъде прилаган последователно за определен период от време. Само редовната му употреба би могла да има ефект.
Стилизиращите продукти могат да влошат състоянието на раздразнения скалп. Желателно е да намалите използването им, или да потърсите по-щадящи без тежки химически съставки.
Пърхотът може да е временно състояние или хроничен проблем. И в двата случая обаче той трябва да бъде лекуван. Симптомите му могат да бъдат значително облекчени дори да става въпрос за хронично състояние.
Содата за хляб, например, е по-сурова за скалпа, отколкото сулфатите, които споменахме по-горе. Етеричните масла пък водят до дразнене на чувствителната кожа на главата, а кокосовото масло може да запуши космените фоликули и дори да доведе до косопад.
Грубата техника за ексфолиране може сериозно да навреди при наличие на пърхот. Опитайте се да миете нежно косата, като не търкате прекалено кожата на главата.
От страх да не навредите на скалпа, е възможно да не сресвате косата въобще. Но четката за скалп помага за премахване на натрупванията по кожата, стимулира протока на кръв и насърчава растежа.
Дори кожата на главата ви да е суха, трябва да миете редовно косата, за да премахнете натрупванията. Рядкото миене може да влоши състоянието ви.
Дори да не виждате резултат от лечението на пърхота, не бързайте да се отчайвате. Просто трябва да откриете точните продукти за вашата кожа и коса, които са безопасни и съдържат ефективни съставки.