Смъртта на новородени във Великобритания, както и по света, се дължи на лошото качество на въздуха, казват учените.
Според първото глобално проучване за ефектите от лошото качество на въздуха върху новородените е установило, че замърсяването на въздуха е причинило 4% от смъртните случаи на бебета във Великобритания през 2019 г., съобщава The Telegraph.
Според доклада на State of Global Air 2020 замърсяването на въздуха както на открито, така и у дома през 2019 г. е причинило смъртта на близо 500 000 бебета през първия им месец от живота по света. Повечето смъртни случаи са резултат от ниско тегло при раждане и преждевременно раждане, което все повече учени свързват с факта, че бременните жени дишат замърсен въздух.
Докладът включва 81 неонатални смъртни случая във Великобритания, където 54% от населението живее в райони с нива на замърсяване над указанията на СЗО за фини прахови частици (PM 2.5). Основните причини за замърсяването на въздуха във Великобритания са трафикът и печките на дърва.
Както вестникът пише, почти две трети от смъртните случаи на бебета по света са свързани със замърсяването на въздуха от използването на твърди горива, въглища и дърва. „Здравето на бебето е от първостепенно значение за бъдещето на всяко общество и тези данни показват висок риск за децата, родени в Южна Азия и Африка на юг от Сахара“, каза Дан Грийнбаум, президент на института.
Понастоящем замърсяването на въздуха е признато за четвъртата водеща причина за смърт в света, на второ място след тютюнопушенето и лошата храна и за 11-та причина за смъртта във Великобритания.
Европейският алианс за обществено здраве (EPHA) изчисли паричния еквивалент на преждевременна смърт, лечение, загубени работни дни и други разходи за здравеопазване. По този начин замърсяването на въздуха струва на всеки английски гражданин средно 900 британски лири годишно. В същото време най-високите разходи за жителите на Лондон – 1138 британски лири, а за британците – 928 британски лири. Освен това 99% от площта на Лондон има нива на замърсяване, по-високи от препоръчаните от СЗО, пише The Guardian. Като цяло в резултат на замърсяването на въздуха британската хазна губи почти 19 милиарда британски лири годишно.
Замърсяването на въздуха допринася за респираторни заболявания като астма и е свързано с инсулти и рак. Също така, последните данни свързват високите нива на замърсяване на въздуха при пациенти с COVID-19. „Връзката на COVID-19 с продължаващия глобален ръст на хроничните заболявания и свързаните с тях рискови фактори, включително затлъстяването, високата кръвна захар и замърсяването на въздуха през последните 30 години, създаде идеален фон за нарастване на смъртните случаи от COVID-19“, каза Кристофър Мъри, директор на Института за здравни метрики и оценка (IHME) към Университета на Вашингтон, САЩ.