Кой от нас не обича свежия аромат на подправки в салата, супа или друго ястие? И съвсем не е задължително да живеем в къща с голям двор, за да имаме винаги пресни подправки. Достатъчни са ни няколко сандъчета или саксии, в които да засеем любимите си растения.
Преди да решим какви подправки да си отгледаме сами, трябва да преценим кои от тях са многогодишни и кои – едногодишни.
Сред популярните многогодишни са мащерка, риган, мента, чубрица, салвия и др., а сред едногодишните – босилек, магданоз, копър и кориандър. Добре е първо да се ограничим с тези, които познаваме по-добре. Винаги можем да си закупим разсад от специализирани магазини, но защо да не си се порадваме изцяло на растежа им, като си ги засеем сами.
Ето кои са традиционните подправки, които са лесни за отглеждане дори от начинаещи:
Магданоз – Семената му се засяват през март – април. Ако изникне много нагъсто, можем по-късно да го разредим на 5-6 см разстояние. Добре вирее на слънце и на полусянка.
Босилек – Засява се през февруари – април и също като магданоза можем да го разсадим по-късно. Той харесва слънчевите места. Добре е да се отрязва преди цъфтеж, защото иначе губи аромата си.
Копър – Подходящо време да засеем семената му е периодът февруари – май. И той като босилека и магданоза може да се разсади, за да расте по-качествено. Обича слънчевата светлина.
Чубрица – Месеците април-май са подходящо време за засяване на нейните семена. При нужда се разсажда на 10-15 см. Харесва слънчевите места.
Мащерка – Семената на мащерката могат да се засяват от март до май. Обича както слънцето, така и полусянката.
Мента – Февруари – юни е подходящ период за засяването й. Отглежда се на слънце и полусянка. Като порасне, е добре да се подрязва.
Риган – Засява се през март – април и като повечето растения обича слънчевите места. Бере се, като започне да цъфти, защото тогава ароматът му е най-силен.
Розмарин – Месеците от март до май са най-подходящи за засяване на семената му. Тъй като може да израсте като по-голям храст, е препоръчително да се подстригва, за да се контролира растежът му. Много добре вирее и на слънце, и на полусянка.
Кориандър – Семената му се засяват през март – април. Можем да го разредим по-късно на около 10 см между отделните растения. И слънцето, и полусянката му се отразяват добре.
Девесил – Отглежда се както пролет, така и есен, ето защо се засява през март или септември. Разрежда се, ако е нужно. Можем да оставим и само няколко коренчета, защото от всяко се получава доста разклонено храстче. Добре се развива на слънце и полусянка.
Вече сме решили кои подправки искаме да отглеждаме, знаем кога да ги засеем и какви са изискванията им относно светлина и топлина. Има обаче още тънкости, които трябва да усвоим.
Добре е да обърнем внимание на това, че:
2. Ако терасата ни е остъклена, трябва да осигурим достъп на насекоми до растенията, за да ги опрашат при цъфтеж.
3. Почвата трябва да бъде подходяща, най-добре закупена от специализирани магазини.
4. Най-отдолу на съда трябва да има дренажен слой.
5. Поливането да е съобразено с нуждите на растенията и винаги да бъде с престояла вода.
Ако полагаме достатъчно грижи за малката си градинка, винаги ще имаме под ръка пресни подправки. С тяхна помощ ще придадем на ястията си не само повече свежест, но и неповторим вкус.