Може и да сте чували да казват, че „От сън спомени няма”, но истината е, че ако не спим достатъчно, това може да повлияе зле на физическото и психическото ни здраве.
Добрият и достатъчен сън помага на мозъка и концентрацията и укрепва имунитета. Има много причини за нарушения на съня: стрес, неудобна възглавница, прекомерна изкуствена светлина, обилна вечеря и др.
В случай, че сте направили опит да промените навиците си за сън и сте изпробвали различни начини за лесно заспиване, но не ви се е получило, време е да се доверите и на някои билки.
Сред стотиците лечебни растения има определена група, които имат успокояващо действие върху нервната система и се борят успешно с безсънието.
Редица проучвания, разглеждащи влиянието на лавандулата върху безсънието, показват, че ароматът на билката може да забави сърдечния ритъм и да релаксира мускулите. Неслучайно много производители на спално бельо влагат аромат на лавандула в своите матраци, възглавници и други продукти. Дори само няколко вдъхвания на лавандулово масло може направи съня ви по-спокоен. А лавандуловият чай непременно ще ви подейства нервоуспокояващо, ще премахне тревожността ви и ще ускори заспиването.
Релаксиращите ефекти на популярната лайка също са познати отдавна. И тя като лавандулата може да успокои нервната система и да облекчи безсънието. Това се дължи на флавоноидите в състава й, които притежават нервно-релаксиращи свойства. Лайката успокоява и само при вдишване на аромата й, но чаят оказва още по-добър ефект.
Корен от билката валериана или по-популярна като дилянка, се използва за лечение на различни признаци на безпокойство и депресия, а също и за отпускане на организма преди сън. Често се използва в билкови добавки с тази цел.
Билката, макар и често наричана „цвете на страстта”, всъщност се използва успешно за лекуване на безсъние, причинено от някакво стресово състояние. Прилага се или под формата на запарка или тинктура. Приготвянето на тинктура става след поставянето на растението в алкохол за 7 дни, а след това се приемат вечер по 25 капки.
Тази популярна в България билка е богата на веществото триптофан. То съдейства за по-засиленото синтезиране на серотонин, който пък от своя страна намалява признаците на депресия и приготвя организма за сън.
Малко са хората, които не знаят за успокояващото действие на маточината, а тя се използва преди всичко при безсъние. Може да си направите запарка, за която трябва да накиснете 1 с.л. билка в 300 мл гореща вода и да изчакате 20 мин. да престои. Вдишване на етерично масло от маточина също помага.
Метилбутенолът в билката е химично вещество, което може да подобри съня. Дори в началото на XX в. лекарите препоръчвали на хората, страдащи от безсъние, да спят върху възглавници с торбички хмел на прах вътре. Ако си направите чай от хмел, комбинирайте билката с лайка, защото има горчив вкус.
Седативният ефект на билката е известен, особено ако тя е в изсушен вид. Ефективно помага при безсъние и нервност, които са причинени от силна преумора или стрес.
Използвайте ригана като запарка, но може също да си направите преди сън успокояваща вана. Напълнете ваната с гореща вода и прибавете към нея 5 г риган. Когато температурата на водата стане поносима, потопете се в нея за 15-20 мин.
Ароматната липа има най-различни приложения. От векове се използва срещу нервно напрежение и безсъние. Липовият чай е чудесно средство за релаксиращо отпускане на тялото вечер.
За запарка ви трябват само 5-6 цветчета от билката, които да залеете с чаша вряла вода. След като липовият цвят се запари за 20 мин., можете да изпиете чая преди лягане. При по-дълбоко разстройство на съня приемайте до 4 чаши дневно.
Естрагон или още тарос, е популярна подправка особено в средиземноморската кухня. В същото време е и много лековито растение благодарение на витамините, многото минерали и антиоксиданти в съдържанието си.
Сред множеството му приложения е и за лечение на безсъние. За чай от тарос са нужни 5 г листа и 1 ч.ч. вода. На ден може да пиете до 2 чаши.
Поради мощния си седативен ефект макът се използва от векове за облекчаване на главоболие, зъбобол и зарастване на рани. Срещу тревожност и упорито безсъние помага етолцията – калифорнийският мак. Той не притежава упойващи вещества като дивия мак. Действа върху GABA рецепторите, подпомагайки бързото заспиване.
Тази популярна напоследък билка всъщност е индийският женшен. Ашваганда понижава нивата на стрес, като не се отразява на енергичността. След приема й отделеното количество кортизол е по-малко, което помага на съня да бъде спокоен. Невропротективните свойства на растението успокояват раздразнените нерви и увеличават поносимостта към стреса.
В традиционната китайска медицина кората от магнолия е известна със свойството си да отпусне тялото, защото понижава нивата на кортизол. От друга страна, хонокиолът може да насърчи бързото движение на очите, което помага за по-бързото заспиване.
Има няколко начина, по които да използваме билките да подобрим съня си в качествено и количествено отношение:
Това е най-използваната опция. Поставяме избраната билка във вода, която ври, и запарваме за около 20 мин. След охлаждане пием чая преди лягане.
Лесно можем да си ушием малка торбичка от памучен плат и да я напълним със сушени билки за сън, каквито предпочитаме. Преди лягане трябва да масажираме торбичката и така да освободим аромата на сънотворните билки. Само трябва да вдишаме дълбоко от него, а после да сложим торбичката под възглавницата си.
Тя представлява екстракт, който се прави на алкохолна основа. Действието й е по-силно от това на чая. Може да си я направите сами или да си купите готова от аптеката.
Можете да ги добавите във ваната, преди да си легнете, или да си направите ароматерапия, ако имате дифузер за етерични масла.
Билките са естествено и надеждно средство, което наистина помага за по-добрия сън, стига да се следват и други практики като например лягане по едно и също време, избягване на тежки храни за вечеря и др.