Всеки от нас приема билките предимно вътрешно под формата на инфузия или отвара. Има обаче заболявания като подувания, обриви, рани, ухапвания от насекоми и др., които успешно се лекуват с външното им приложение предимно като лапи и компреси.
Малко позабравени, тези форми за прилагане на билките се използват все по-често. При правилно приготвяне лапите и компресите могат да бъдат много ефективни.
Разликата между лапа и компрес е тази, че лапата включва използване на цялата билка върху засегнатото място, а компресът – на течен експерт от билката.
Стандартните компреси се използват от хиляди години за облекчаване на болки при навяхвания, настинки, артрит, подуване и др.
Компресът се прави от парче плат, най-добре памучно, което се напоява с билков чай, инфузия или разредена отвара. В зависимост от това каква е температурата на течността, може да бъде студен или топъл.
Студеният компрес действа против главоболие или малки натъртвания, а горещи – да се ускори заздравяване на рани или да се облекчат мускулни болки.
При грип или настинка е добре да се постави или върху гърдите, или върху горната част на гърба.
Най-подходящо е приложението на лапа, ако има навяхвания или счупена кост, акне, ухапване от насекоми, да се облекчи задръстване на дихателните пътища от слуз и др.
За лапа могат да бъдат използвани билки в прясно състояние, изсушени или на прах, но винаги във влажно състояние. Ако са сухи или на прах, смесват се с малко гореща вода, за да се получи гъста паста.
Свежите се блиндират или смачкват с чукче за освобождаване на свойствата им. Запарват се 2-3 мин. и се поставят върху болезненото място. Може да намажете с олио, за да не залепнат. Отгоре се покриват с марля, памучен плат или тампон. Лапата се държи до пълното й охлаждане. Ако се получи зачервяване, обрив, сърбеж и др. нежелани реакции, лапата се отстранява, участъкът се измива и върху него се нанася вазелин.
Много от популярните билки могат да се прилагат не само вътрешно, но и външно за облекчаване на различни проблеми и състояния.
За компреси:
За премахване на умората от очите върху затворените клепачи може да се постави студен компрес с отвара от лайка за 15 мин.
Компрес с настойка от брезови листа помага много при отоци. Процедурата може да се на ден около 6 пъти.
За компреса си направете екстракт от 15 г пелин и 100 мл зехтин. Смесете ги и сложете сместа да заври. Направете си компрес от топлия екстракт и стойте с него през нощта.
Смрадликата се използва против много заболявания за гаргара, бани и компреси. Против гъбички помага компресът, напоен с отвара от смрадлика. Ефективен е и против акне.
Белият равнец има силно кръвоспиращо действие и компресите с отвара спират кръвоизливи и помагат за по-бързото зарастване на рани.
Не само лавандуловият чай, но и компресът с лавандула помага против респираторни заболявания. Поставен на гърдите, компресът успокоява кашлицата и помага също при астма и бронхит.
Набавете си изсушени корени от билката и след като ги смелите, ги сложете в чаша с гореща вода и добавете олио 2-3 капки. После разбъркайте, за да се получи смес като каша. Намажете парче ленен плат и наложете върху болезнения участък.
За лапи:
Ефектът на синапените лапи се получава от етеричното масло в синапеното семе. За приготвянето на лапа трябва да смелите на прах синапени семена. Сложете ги в буркан, прибавете бяло брашно и топла вода в такива количества, че да се получи смес като паста. Взема се парче плат и върху него се разстила тънък слой от сместа. Покрива се с друг плат и се слага върху намазаната със зехтин или кокосово масло засегната зона. Съотношение синапено брашно и бяло брашно 1:6 е подходящо за деца, а съотношение 1:3 е за лапа с по-силно действие и е подходящо за възрастни. Лапата трябва да стои не повече от половин час, ако е за пръв път. Повторението й може да става през 2 ч. до 3 пъти дневно.
Компресът се прави със смес от 4 части лопен и по 1 част вода и горещ оцет.
Дървото е известно още и като хлъзгав бряст. Лапите се приготвят от кора, която се смила на едро и кисне във вряща вода. След изстиване се налага върху кожата, но не и върху отворени рани.
Прясно зеле в количество според нуждите се прави на парчета и се смила. Получава се каша, която се разстила на ленена или памучна кърпа. Тя се поставя върху засегнатата зона и се завързва. Може да се слага върху шията, върху гърдите и на други места в зависимост от оплакванията.
Сварете по 1 с.л от билките в 200 мл вода за 30 мин. на слаб огън. После си направете лапа от тях, фиксирайки ги с бинт или кърпа. Върху раната лапата престоява около 1 ч. и помага за бързото й зарастване.
Лапите с билки се държат на проблемното място от 1 до 24 ч. Ако се усети пулсираща болка, това е признак, че в момента става изтегляне на инфекцията. Утихне ли болката, лапата се сваля. Лечението се прилага до постигане на резултат. Всеки път след сваляне на лапата следва измиване на кожата.
Компресите и лапите с лечебни растения са ефективен начин да се решат много здравословни проблеми. Все пак обаче ги използвайте винаги след консултация с лекар или фитотерапевт, за да получите професионален съвет за тяхното действие и приложение.