Ако мислите, че в дома ви най-замърсени с микроби са тоалетната чиния, кофата с боклук или сифона в банята, сте прави, но само донякъде. В ежедневието всеки от нас си служи с вещи, за които дори не подозира каква биологична „бомба” могат да бъдат.
Въпреки че обръщаме най-сериозно внимание на чистотата на тоалетната чиния по обясними причини, сред битовите вещи, криещи опасности за здравето ни, има още поне десет. Ето кои са те:
Сигурно не знаете, че в една употребявана четка има около 10 милиона микроби от всякакъв вид. И понеже обикновено я съхраняваме в банята, където средата е влажна, стафилококи, ешерихия коли, гъбички и др. се размножават на воля. На лекарите отдавна е известно, че има много хронични заболявания, за които допринасят и инфекциите в устната кухина, причинени в немалка степен от нехигиенични четки. Така че не чакайте четката ви за зъби съвсем да се деформира, а я подменяйте с нова всеки месец.
Сигурно никога не бихте предположили, че по дъската за рязане има десетки пъти повече бактерии, отколкото по тоалетната чиния. Това е така, защото обикновено само я изплакваме с вода, а тоалетната чиния дезинфекцираме с какви ли не препарати. По дъската микробите идват най-вече от месото и се размножават в прорезите й. Ето защо е добре да имате отделни дъски за месо и зеленчуци, а когато се наруши повърхността на дъската, да я сменяте.
Известно е, че в матраците се крият много акари, средно около 10 000, а те са най-честите алергени. Потта, която отделяме по време на сън, благоприятства тяхното размножаване. Ако имате алергии, е добре да почиствате матрака с прахосмукачка с вакуум веднъж седмично. Добре е при наличие на алергии да сменяте матрака на 10 г., а ако го почиствате редовно, на 5. До известна степен от акари и прах ще ви предпази протекторът от хавлиен плат, сложен върху матрака.
Поради своята пореста повърхност, постоянната влагаи топлина гъбите, с които мием съдовете, също са отличен развъдник на микроби. Според изследванията в тях се откриват много често причинители на салмонела и ешерихия коли. Само за 4 г. една бактерия може да се размножи до няколко милиона в гъбата. Най-добре сменяйте често гъбата си с нова. Може да я поставяте също от време на време в дезинфекционен разтвор или в микровълновата печка.
Без съмнение във всички обувки се размножават микроби, плесени и гъбички, но това се отнася най-вече за спортните обувки заради потенето при спортуване. Ако използвате чужди кецове или маратонки, има голяма вероятност да ви се появят гъбички или екзема по краката. Перете обувките, с които спортувате, често, най-малко веднъж в месеца и ги сменяйте всяка година.
Няма как милиони микроби да не се развъждат и в хавлиените кърпи, които ползвате постоянно. Сменяйте ги всеки ден, особено кухненските, и ги перете на по-високи градуси. Добра идея е да си избърсвате ръцете в кухненска хартия, която се изхвърля веднага, но все пак не можете съвсем да се лишите от кърпите.
Ако не използвате дозатор с течен сапун, а твърд сапун, обърнете внимание на сапунерката. Поне веднъж седмично я измивайте основно, защото е установено, че с нея става разпространение на различни бактерии и вируси. Ако ползвате течен сапун, почиствайте участъка, който се натиска.
Не само матраците, върху които спим, но и завивките създават благоприятна среда за развитие на акари. В тях се натрупват и епителни клетки от тялото ни, пот, домашен прах. Това дишаме постоянно, най-вече от възглавницата. Може да се стигне до сенна хрема при алергичните, до екземи, астма или синузит. Затова си вземете хипоалергични възглавници. Ако ползвате обикновени, ги перете веднъж на 3 месеца на 60° и ги сменяйте през 2 години. Завивките също трябва да се перат по-често, а да се подменят с нови на 5 години.
Често изхвърляме торбата с боклука и забравяме, че самото кошче също трябва да се почисти. Поне веднъж седмично е добре да го дезинфекцирате. След това се оставя добре да изсъхне, преди да се сложи поредната торбичка или чувалче за боклук.
По гънките на завесата след къпане винаги се задържа влага. Тя, както и топлината в банята, са идеалната среда за развитие на бактерии. Най-добре да инвестирате в по-качествена завеса, за да може да я изпирате в пералнята, дори и на по-ниски градуси.
Кухненската мивка може да съдържа около 1000 пъти повече бактерии от тези в тоалетната чиния. Почиствайте редовно мивката не само със сапун, но и със специални препарати за дезинфекция. Ако използвате сифон и гумена запушалка, обърнете на почистването им по-сериозно внимание, защото попадналата в тях храна създава риск от размножаване на микроби.
Всички правим така – докосваме кранчетата с мръсни ръце, измиваме се, а после спираме водата с чисти ръце, докосвайки не особено чистото кранче. Затова докато тече вода, трябва да се измие кранчето, а и да се почиства редовно с дезинфектант.
Не забравяйте, че тези уреди наистина се докосват много често и при всички случаи по тях има наслоена мръсотия. В дистанционното например има около 800 бактерии на квадратен сантиметър. Наистина то е по-трудно за почистване от телефона и компютърната мишка, но за да не влиза в него препарат, използвайте специална кърпичка за електроуреди.
За да почистите клавиатурата на компютъра, първо го изключете. Като основни средства за почистването й специалистите препоръчват специални антибактериални кърпички или гел, както и USB прахосмукачка.
Децата обичат да си вземат играчки навън, затова когато се приберат, почистете добре играчките, за които е съвсем сигурно, че са докосвали земята. Играчките в детската стая също се нуждаят от редовно дезинфекциране, още повече, че по-малките деца обичат да „опитват” вкуса им.
Сред потенциално опасните за здравето предмети в дома, които се нуждаят от често хигиенизиране, са и плотовете, филтъра на кафе машината, поставките на четките за зъби, дръжките на вратите, ключовете на лампите и др. Не забравяйте и купичката за храна на домашния си любимец.