Заболяванията на ставите обикновено са ревматични. Най-често това е артроза – изменение на ставите; артрит, ревматизъм и подагра – възпаление на ставите.
Износването на ставите не се възстановява, а това води до постоянна болка и подвижността се ограничава. Възпалението се причинява или от дегенерация, или от бактерии. Болката също е нетърпима.
Освен всички препоръки, които дават лекарите за намаляване на ставните болки, като промяна в начина на хранене, отслабване, гимнастика и др., билколечението също може да облекчи болките при по-продължителен прием.
И чесънът, и лукът имат противовъзпалителни и аналгетични свойства. Освен това действат и като природни антиоксиданти за укрепване на имунната система. Лукът съдържа кверцетен – флавоноид, който опазва клетките от вредното влияние на свободните радикали.
Чесънът може да консумирате директно по 2 скилидки дневно или да ги смачкате и да натриете болните стави.
Полезният кверцетен в лука можете да приемате като чай. Вземете неголяма глава лук, обелете я и я разрежете на две. После я сварете в 3-4 чаши вода и изпийте количеството през деня.
Отварата от върбова кора може да лекува ревматизъм и артрит благодарение на салицилина – гликозид, който отнема болката и едновременно с това лекува и възпалението. Особено ефикасна е кората от бяла върба. Тя помага, като намалява отока на ставите, както и болката.
Против ревматизъм е добре да си направите отвара, за която ще ви трябва само 1 с.л. кора, смляна на ситно. Залейте я с една чаша вряща вода. След престой около 30 мин., прецедете добре и долейте вода до достигане на първоначалното количество. Приемайте от отварата преди хранене по 1с.л.
Познат с лечебните си свойства преди хиляди години, джинджифилът и днес не спира да се прилага за лечение на настинки, главоболие, бъбречни проблеми и др. Много е силен ефектът му срещу болки, придружаващи различни ставни заболявания. Може да се приема или като сок и отвара, или да се направи с него компрес върху болезнените места.
За компреса ви трябват 70 г джинджифилов корен, 4 скилидки чесън и около 2 с.л. морска сол. Джинджифилът се настъргва, смесва се със ситно нарязания чесън и се добавя солта. Цялата смес се стрива добре в хаванче. След това се нанася на равномерен пласт върху болното място, отгоре се омотава с домакинско фолио и се притяга с бинт или тиксо. Компресът трябва да стои 6 ч.
Според друга рецепта може да си направите компреса само с джинджифил и вода. Ще ви трябва 1-2 ч.л. настърган джинджифил и гореща вода, за да се образува каша. Към нея може да добавите 5 капки кайсиево или прасковено етерично масло. Разстелете сместа върху парче плат или марля и сложете компреса върху мястото, което ви боли. Увийте отгоре с найлон, после с вестник и закрепете с бинт. Компресът е добре да постои 1 ч.
Билката се използва традиционно при различни ставни болки. Облекчава значително болката в коленете при остеоартрит, намалява подуването при ревматоиден артрит.
Има два вида котешки нокът, като единият, Uncaria tomentosa, се използва против остеоартрит под формата на хранителни добавки. Благотворното му действие се дължи на пентацикличните алкалоиди, активиращи имунната система, за да се справи с възпалителния процес.
Противовъзпалителните свойства на алоето са известни отдавна. Поради това, че може да подобри кръвообращението и да стимулира имунната система, то ускорява възстановяването на тъканите и облекчава болките на страдащите от артрит.
Ежедневният прием на гел от алое вера – около 20-30 г преди хранене, намалява болката. Лекият масаж на възпалените места с гел също помага. Трябва да знаете, че алоето не лекува ставите, но намалява болките и сковаността.
Ароматната подправка съдържа урсолова киселина, благодарение на която ставните болки отшумяват. За целта е нужно да си направите чай от розмарин. Ще са ви необходими 100 г билка и чаша и половина вода. Кипнете водата и залейте билката. След 20 мин. може да прецедите запарката и да консумирате. На ден е достатъчен приемът до 2 чаши чай.
Дивият или конският кестен е богат на много витамини и микроелементи. Макар че е отровен, поради болкоуспокояващото и противовъзпалително действие е популярно лечебно средство в народната медицина за външно приложение.
Петър Димков ни е оставил рецепта, която много помага срещу ставните болки. Според нея трябва да се настържат толкова диви кестени, колкото да се поберат в стъклен буркан. Върху тях се излива камфоров спирт. Бурканът се слага на слънце или до горяща печка за 5 дни. След това към кестените се прибавя по 1 ч.л. нишадър и рафинирана сяра. Бурканът се затваря отново и отлежава още 2 дни, като се обръща периодично. След като изминат 7 дни, в него се слага и една лъжичка терпентин.
Полученият извлек служи за мазане на болните стави, докато болките изчезнат.
Брезовият сок осигурява много важни вещества за здравината на костите като силиций, фосфор и калций. Според народните лечители хората, страдащи от ставни болки, трябва да пият по 3 с.л. сок от бреза около 3 седмици. Може да се приема с вода или някакъв плодов сок.
Да се снабдявате обаче всеки ден с пресен брезов сок е много трудно, освен ако нямате брезова гора. Затова просто си пригответе чай от брезови листа и няколко парченца кора.
Съчетанието от тези три растения под формата на отвара или компреси е много ефикасно. Трябват ви по 1 ч.л. листа от бреза, кора от върбата ива и цвят от черен бъз. Залейте билките с 250 мл гореща вода и оставете отварата за през нощта. На сутринта прецедете и пийте по 1/3 от количеството на ден. Със същата отвара може да си правите компреси в продължение на 2 седмици.
За облекчаване на ставните болки може да потърсите информация и за още билки и натурални средства като зелен чай, куркума, канела, коприва, масло от мента, лют червен пипер и др. Добре е да се консултирате с лекар заради евентуални странични ефекти от ваши основни заболявания. Важно е и да се храните балансирано, за да намалите възпалението и да подобрите състоянието на ставите в дългосрочен план.