Изключително неприятно е, когато едно помещение мирише на цигари. Дори самият пушач усеща, че миризмата се е попила не само в завесите и мебелите, но и в дрехите му.
Разбира се, най-добре е да не се пушат цигари в затворено пространство, особено в жилищните помещения. Но ако това вече се е случило, дразнещата и вредна миризма трябва да бъде отстранена.
Има много начини да се отървем от мириса на цигари, като сред тях са както различни неутрализатори, които предлага пазарът на препарати, така и домашни средства.
Сред продуктите на съвременната индустрия са и препаратите за неутрализиране на различни миризми, в това число и миризмата от цигари.
Неутрализаторите от този тип се свързват с молекулите на миризмата и ги неутрализират бързо и ефикасно, правейки ги по-тежки от въздуха. Само няколко впръсквания са достатъчни за стая със средни размери.
Тези препарати действат дълготрайно и ароматизират приятно помещението.
С тях може да се пръска директно върху завесите, мокетите, дамаските, тапицериите и др. тъкани.
Действието на неутрализаторите е до 8 часа, като при отворен прозорец или включени аспирационни инсталации тяхната ефективност намалява.
Такива препарати не са токсични, защото са създадени на базата на естествени продукти. Освен това не оставят петна или следи.
Колкото бързо и ефикасно да е действието на препаратите срещу миризмата от цигари, все пак не е изключена възможността от увреждане на дихателните пътища.
За да не се налага да рискуваме с използването на ароматизиращи препарати, можем да използваме обикновени продукти от нашата кухня и различни изпитани в практиката методи.
Оцет
Оставяме една купа с оцет да престои през нощта в помещението. Някои напояват кърпа с оцет, която трябва да се сменя през няколко часа. Ако покритието на стените позволява, можем да ги измием с разтвор от вода и бял оцет в съотношение 2:1.
Цитрусови плодове
Можем да разпръснем корички от цитрусови плодове навсякъде, където се усеща миризма. След като изсъхнат, ги изхвърляме, а междувременно миризмата вече ще е изчезнала.
Сода
Разпръснатата в помещението сода също ще погълне миризмата, но трябва да внимаваме при поръсването на дрехи и мебели. Посипаните със сода тъкани и други повърхности на сутринта изчистваме с прахосмукачка.
Ябълки
Разрязваме няколко узрели големи ябълки. Почистваме ги и ги оставяме няколко дни да абсорбират неприятната миризма.
Кафе
Кафето е отлично средство против цигарената миризма. Поставяме торбички с едро смляно кафе на няколко места в помещението или в колата и миризмата ще изчезне.
Ванилия
Естествените шушулки ванилия също имат свойството да поглъщат неприятната миризма. Разделяме няколко шушулки и ги поставяме на различни места за 1 седмица.
Канела
Изпробван метод е и сместа от 1 пакетче канела и ябълков оцет. Поставена в съд с надупчен капак, тя премахва миризмата.
Абсорбиращ пясък за котки
Оказва се, че ако поставим съд с такъв пясък да престои в помещението, пясъкът неутрализира миризмата на цигари.
Електрическа крушка
Понеже електрическата крушка привлича дима, топлината й може да премахне лошата миризма. След това я почистваме.
Ако все пак не сме се отказали от навика си да пушим на закрито, можем да използваме няколко трика, с които ще спрем разпространението и задържането на тютюневата миризма:
– Поставяме в пепелника малко смляно кафе и то няма да позволи миризмата да се разпространи.
– Можем да запалим няколко свещи, докато пушим. Пламъкът им ще погълне дима.
– Изгасяме ли цигарите в съд с накиснато пакетче зелен чай, това ще намали възможността от задържане на миризмата.
– Изпитано средство за възпрепятстване на миризмата от цигари са и виненият оцет и въгленът, поставени в няколко съда в помещението, където се пуши.
Ако просто искаме да ароматизираме стаята, можем да сложим малко утайка от кафе в загрят тиган и да я залеем с вода. Когато заври, ароматът на кафето ще „изгони” цигарения дим.
На същия принцип действат и корите от цитрусови плодове, ако ги сварим и оставим миризмата им да пречисти въздуха.
Каквито и средства и методи да използваме, за да премахнем миризмата от цигари, те може би ще ни помогнат. Но ако не искаме да си създаваме грижи, по-добре е да пушим на открито, а още по-желателно е изобщо да не го правим.