Какво трябва да знаем за зъбните брекети, преди да направим своя избор? Задавате ли този въпрос, объркани от безкрайно многото информация в интернет и противоречивите мнения на приятели? Ако това е така, в тази статия ще се опитаме да отговорим на някои основни въпроси, за да направите наистина добър избор в крайна сметка.
Няма съмнение, че брекетите могат да коригират или дори предотвратят неправилното подреждане на зъбите при децата. Но те могат да коригират кривите зъби и изпъкналата горна или долна челюст и при възрастните.
Неправилното подреждане на зъбите е не просто козметичен дефект. Носенето на брекети може да предотврати здравословните последици от неправилната захапка и изкривените зъби, включително и да предпази от парадонтоза, говорни нарушения, мускулни болки във врата и челюстта.
Макар че лечението обикновено се провежда при децата във фазата на растеж, все повече възрастни се възползват от възможността да коригират неестетичните несъответствия на зъбите си. Така че, не се примирявайте с недостатъците на усмивката си, защото никога не е късно да ги премахнете.
Какво трябва да знаем за зъбните брекети, преди да изберем между фиксирани, подвижни, невидими, външни, вътрешни и метални брекети? Да изберете сами точните брекети за вас не е никак лесно. Да, вашият стоматолог ще ви насочи, но вие трябва да сте наясно какво точно търсите, какви са вашите приоритети и с какъв тип брекети ще се чувствате удобно.
Фиксираните брекети представляват малки метални скоби, които се прикрепят трайно към зъбите с помощта на дъговидна тел, която упражнява непрекъснат натиск върху отделния зъб. Те се предлагат в различна здравина и редовно трябва да се стягат от стоматолога ви.
Използват се най-вече при изразено разместване на зъбите и имат добър терапевтичен успех. Големите пространства между зъбите също могат да бъдат коригирани с фиксирани брекети. Носят се около 1,5-2,5 години.
Фиксираните брекети могат да бъдат вътрешни и външни. При външните брекети се виждат метални скоби и дъги на предните зъби. Съответно – вътрешните брекети не се виждат отвън. Те се прикрепват от вътрешната страна на зъбите и практически не се виждат. Особено популярни са сред възрастните.
Както и сами виждате недостатъците са незначителни в сравнение с ползите от носенето на брекети. Освен това, изследванията показват, че хората, които са носили брекети като деца, се грижат по-добре за зъбите си като възрастни.
Дали вие или вашето дете ще носите фиксирани или подвижни брекети, ще определи стоматолога ви въз основа на наличните увреждания. По правило, колкото по-сериозно е несъответствието, толкова повече нараства необходимостта от фиксирани брекети.
Трябва да знаете и че те изискват по-старателно миене на зъбите, особено при децата. Брекетите осигуряват много места, върху които да събират остатъци от храна, което пък означава разпространение на бактерии и последващи кариеси.
Фиксираните брекети могат да бъдат няколко вида въз основа на материала, от който са направени. Металните брекети не са единствената ви алтернатива, особено ако имате по-големи финансови възможности.
Керамичните брекети са подобни на металните, но използват прозрачни или с цвета на зъбите скоби. Те са по-удобни от металните брекети, устойчиви са и не изискват честа поддръжка. Възможно е обаче да се наложи да избягвате определени храни заради риск от оцветяване и не са подходящи за силен натиск.
Освен метални и керамични фиксирани скоби, съществуват и самолигиращи се брекети. Те са изключително популярни и често предпочитани през последните години. Не използват гумени ленти, а механизъм за плъзгане на скобите с „вратички” и „щипки”, които се прикрепят към жицата. Това осигурява повече комфорт, по-малко триене и болезненост.
Самолигиращите се брекети обаче не са подходящи за всички. Те изискват по-малко време за лечение и по-редки посещения при стоматолога. Освен това, не са толкова естетични като прозрачните и металните брекети.
Както казахме, фиксираните брекети могат да бъдат външни и вътрешни. Лингвалните брекети са скрити. Те са закрепени на вътрешната страна на зъбите, което ги прави подходящи за възрастните хора. Най-новите модели по нищо не отстъпват на външните брекети и дават наистина добри резултати.
Предимствата им са безспорни, но имат някои недостатъци – известен дискомфорт, по-дълго лечение, по-висока цена.
Свалящите се брекети не остават фиксирани върху зъбите и могат лесно и бързо да се свалят. Най-разпространени сред тях са невидимите брекети, които са изработени от прозрачна пластмаса.
Вашият стоматолог създава 3D модел на зъбите ви, чрез който се изработват персонализирани алайнери. Те прилепват плътно към зъбите ви и им осигуряват правилна позиция.
Въпреки по-високата си цена, пластмасовите алайнери имат редица предимства, сред които – по-голям комфорт, естетика, минимална поддръжка, лесно почистване и приложение сред всички възрасти. Имайте предвид обаче, че не са подходящи за хора с тежки зъбни проблеми.
Подвижните брекети могат да бъдат не само прозрачни, но и с цвета на зъбите. Те се изработват от пластмаса и телена скоба. Прилягат плътно към небцето в горната част и покриват венците в долната челюст. Можете да ги носите само през нощта, тъй като през деня ще се наложи да ги сваляте по време на хранене. Дори и да ги носите редовно, ще се нуждаете от повече време за добър резултат.
Независимо дали сте избрали фиксирани или подвижни брекети, те се нуждаят от съответните грижи. Това ви гарантира по-дълга употреба и предотвратяване на неблагоприятните последици.
Подвижните брекети се нуждаят от повече грижи, но затова пък те няма да ви отнемат много време. Измивайте ги старателно с четка и паста за зъби преди и след използване. Внимавайте да не огънете пластмасовата им част или да разхлабите металната. Не ги изварявайте, защото пластмасата не е топлоустойчива. Почиствайте старателно и кутията им за съхранение. Ако се грижите правилно за тях, можете да ги използвате наистина дълго време.
Фиксираните брекети можете да почиствате едновременно със зъбите си. Винаги когато е възможно, се придържайте към правилото „10 минути два пъти дневно”. Това ще рече, че 2-минутното почистване на зъбите не е достатъчно.
Първо изплакнете устата си добре, след което почистете внимателно всеки зъб поотделно. За да измиете добре зъбните повърхности под скобата, трябва да държите четката под ъгъл под 45 градуса между скобата и зъба. Използвайте специална анатомична четка и изплакнете с много вода.