Март е месецът, през който започват първите земеделски дейности в градината. Трябва да засеете някои от културите, от които след няколко месеца да получите реколта.
Още в първите дни на месеца при подходящо време може да се заемете с първото пролетно засяване.
Когато температурата на почвата стане около 8-10°, може да засадите ранните картофи. Направете бразди на 60 см разстояние една от друга. Наредете в тях картофите, като оставите по 20-25 см между тях. Покрийте ги със 7-8 см почва.
Баклата не може да замръзне в началото на март, тъй като издържа до няколко градуса под нулата в началното си развитие. Засейте я на редове, между които има 50 см разстояние, а между семената – 8-10 см.
При подходящи температури може да засеете воден лук и праз на открити високи лехи. Те трябва да са широки около 1 м. За 1 кв.м ще ви трябват 8-10 г семена, а с получения разсад може да се засадят 25 кв.м.
Разхвърлете равномерно семената. Покрийте ги с 1,5-2 см оборски тор, който е угнил и пресят. Почвата уплътнете или с дъска, или с малко валяче. Така ще се осигури повече влага на засетите семена. После полейте с лейка, като внимавате да не ги оголите.
Време е да засеете граха, ако сте пропуснали да го сторите през февруари. Той е студоустойчив, а пролетната влага му е необходима, за да се развие добре. Ще получите по-голям добив, ако го засеете на тесни междуредия – 7,5 см. Дълбочината на засяване зависи от размера на зърното и дълбочината на почвата. Добре е да бъде 5-10 см. След засяване трябва да се утъпче.
Много рано може да получите реколта от тиквички, ако ги засеете около средата на март. Направете това в лехи, които са на 110-120 см разстояние една от друга. Засейте семената в гнезда, които са на разстояние 50-100 см. В гнездото се засяват 3-5 семена, като след поникване се оставят най-много 2. Покриват се с найлон, който се повдига при по-високи температури. Откриват се напълно през май.
Втората половина на март е най-подходящото време за тяхното засяване. Направете го в редове на дълбочина 2-2,5 см. Ако сортът образува по-продълговати кореноплоди, дълбочината трябва да бъде по-голяма. Между редовете оставете разстояние 10-12 см. Възможна е и разпръсната сеитба на 2-3 см.
Може да засявате репички на етапи през 10-15 дни, за да имате по-продължително време свежи кореноплоди. Няма да се получи почвена кора, ако не поливате веднага след засяване.
За по-ранно производство може да започнете сеитба от 20 февруари до 10 март. Семената ще поникнат без допълнителни грижи за почвена влага и ще получите по-високи добиви. Подравнете добре мястото и направете браздички на около 20 см разстояние. Засейте семената разпръснато на 2-3 см дълбочина, заровете с мотика или гребло и притъпчете.
През месец март трябва да си подготвите и разсад за пипер, домати и патладжан, като покриете лехите с полиетилен за запазване на влагата и повишаване на температурата.