Като силно раздразнение на кожата, сърбежът може да бъде почувстван по цялото тяло или по определена част от него. Може да е причинен от кожно заболяване, но по-често се предизвиква от екземи, обриви, суха кожа, ужилвания от насекоми, изгаряния и др.
Обикновено лекарите предписват кортикостероиди или антихистамини за облекчаване на упорития сърбеж. Има и кремове на растителна основа за всекидневна употреба, които действат успокояващо и регенериращо.
За да се премахнат сърбежите, може да опитате и с рецепти, познати в народната медицина, за използването на които се използват напълно естествени и достъпни продукти.
Известни са многобройните приложения на лайката като успокояващо и тонизиращо средство. Ефективна е при екзема, себорея, раздразнена кожа, обриви, благодарение на съдържанието си на етерични масла, витамини А, В и С и флавоноиди.
Направете си компрес от силна отвара от лайка. Запарете цвят от билката или 2-3 пакетчета чай и когато температурата стане поносима, потопете хавлиена кърпа, изстискайте я и я наложете върху засегнатите участъци.
Етеричното масло от лайка също помага, като намалява зачервяванията и облекчава сърбежа.
Невенът е билка, която има широкоспектърно действие. Много помага срещу всякакви кожни раздразнения, но е особено ефективна при дерматит. Направете си компрес с чай от невен или намалете неприятния сърбеж с домашно направен мехлем.
За мехлема ще ви трябва една чаша от билката – цвят, но може да добавите и листа, и 200г свинска мас. Сложете невена в 100мл вода и го варете, докато остане наполовина. После прецедете, прибавете отварата към свинската мас и я сложете на водна баня. Бъркайте, за да се получи гладка смес. Сложете готовия мехлем в буркан и мажете засегнатите зони.
Вместо невен може да използвате био масло от билката, като сложите 20 капки в маста.
Билката се нарича още врабчови чревца, птича трева, мокрица и др. Тя се появява много рано напролет и цъфти с малки бели цветчета. Растението е лечебно, като външното му приложение е при рани от изгаряния, дерматози, включително и много тежък сърбеж.
Според една от многото рецепти със звездица, ваната с билката много облекчава. За целта си направете отвара от 10 ч.л. звездица и 3 чаши гореща вода. Трябва да покисне за около 15 мин. и после я излейте в пълната вана. Постойте малко във водата с билката и ще успокоите сърбежа.
Етеричните масла, дъбилните и слузните вещества, ензимите и др. важни съставки на маточината я правят ценна билка при много здравословни проблеми, включително и сърбеж. Заради антисептичното си действие тя действа успокояващо най-вече при ухапване от насекоми.
Може да си направите запарка с 2 с.л. от билката, която да кисне 2 ч. в 500 мл вряща вода. Пие се по 1 чаша 3 пъти дневно.
За мазане е добре да ползвате масло. Прави се лесно. Трябват ви 2 с.л. сушена маточина. Сложете я в стъклен буркан и долейте 1 ч.ч. топло олио или зехтин. Бурканът трябва да се затвори плътно и да остане за 2 седмици на тъмно. Разклащайте го периодично. След това прецедете и съхранявайте в тъмно стъкло при стайна температура.
В народната медицина смрадликата е сред билките, които най-много се използват заради широкоспектърното си действие. Отвара от смрадлика се прилага най-вече външно за бани, гаргара, промивки и др.
При сърбеж се налага компрес върху сърбящите места. За целта варете 30 г листа на смрадлика в 1 л вода за 1 ч. Прецедете отварата и мажете местата, които ви сърбят, 3 пъти дневно.
Органичното съединение ментол е основна активна съставка на ментата и създава усещане за охлаждане. Билката съдържа още витамини, танини, каротинами и др. Има противовъзпалителни и аналгетични свойства. Може да бъде използвана за измиване с цел облекчаване на различни кожни проблеми. Доказано е, че различните обриви, инфекции и сърбеж са отстраняват ефективно със съдържащи мента билкови добавки.
Отварата от 1 с.л. мента и 200 мл гореща вода може да ви помогне да спрете сърбежа, като направите компрес на съответната област. Маслото от мента също успешно облекчава кожните неразположения.
Джодженът е от рода на ментата и повече е познат като подправка в кулинарията. Не съдържа толкова много ментол като ментата, но също има лечебни свойства. За облекчаване на сърбежа, включително и на този от алергии, ще ви помогне вана или компрес.
За отварата, нужна за вана, ще са ви нужни 50 г листа джоджен и 10 л вода, а за компреси – 5 г билка и 1 л вода. Варете джоджена около 15 мин. и го оставете да кисне 30 мин. Прибавете отварата към пълната с вода вана или си правете компреси с напоена в нея марля или кърпичка.
Според друга рецепта за компреси, към отварата от джоджен трябва да се прибави лимонов сок и оцет. Точното изпълнение включва варене на 2 ч.л. пресен джоджен в 250 мл вода за 5 мин. След прецеждането се добавят 7 капки лимонов сок и винен оцет – 1 с.л. Компресите се правят вечер, докато изчезне сърбежът.
В ореховите листа има висока концентрация на танини – до 10%. Това са стягащи съединения, които свиват тъканите и по този начин контролират възпалението и сърбежа. Вана с орехови листа помага против много кожни проблеми, включително екзема, псориазис, пърхот, сърбеж и др.
За отварата от орехови листа ви трябват десетина по-големи листа и 10 л вода. Варете листата около 5 мин. и ги оставете да киснат за 15 мин. Излейте отварата във водата на ваната и постойте за около 5-7 мин. в нея.
Наименование на растението показва широката му употреба в народната медицина. Маслото от здравец може да се използва за мазане при раздразнения на кожата, сърбеж и обриви. Кожните проблеми могат бързо да отшумят, защото листата на здравеца съдържат освен етерично масло, много флавоноиди, танини, фенолни киселини и др.
Направете си масло от здравец от 200 г листа и 100 г рафиниран зехтин. Поставете нарязаните листа в буркан, залейте ги със зехтина. Оставете буркана за 2 седмици на стайна температура. След това прецедете и съхранявайте готовото масло в покрит с капак стъклен съд.
Каквито и билки да използвате, избягвайте да се самолекувате, а се консултирайте с лекар или фитотерапевт, ако искате да си помогнете със средствата на народната медицина.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.