Причините за атопичен дерматит могат да бъдат различни. Участват няколко фактора, сред които наследствеността е особено важна. При повечето хора с атопичен дерматит има поне един член на семейството с алергична астма или сенна хрема. И трите заболявания се класифицират като атопични заболявания, при които имунната система реагира неадекватно с алергична реакция.
Друга причина за атопичен дерматит е генетичната предразположеност към прекомерно суха кожа. Заболяването е преди всичко резултат от генетичен дефект в кожната бариера, която прави кожата суха и податлива на вредното въздействие на дразнителите от околната среда. В горния слой на кожата количеството на някои липиди е намалено, особено керамидите, и има по-малко протеин от филагрин, което води до бързото изпаряване на водата от епидермиса. Така кожата изсъхва и става лющеща се.
Атопичният дерматит се влияе и от наличието на определени бактерии на повърхността на кожата, сред които най-важен е Staphylococcus aureus.
При 60% от засегнатите атопичният дерматит се проявява в най-ранна детска възраст, като до 5-годишна възраст 90% от тях изпитват първото сериозно обостряне. По-късно при повечето хора заболяването постепенно отшумява и дори изчезва. След 3-годишна възраст само половината деца с атопичен дерматит имат проблеми и само една десета от тях в зряла възраст.
89-90% от хората с това заболяване имат алергична форма на атопичен дерматит, а останалите имат неалергична форма на болестта. При вторите алергологичните тестове са отрицателни.
Характерни за атопичен дерматит са възпалителните кожни огнища с червени подутини и изразен сърбеж. Те имат хроничен характер под формата на обостряния и подобрения. Сърбежът може да бъде много неприятен и да влияе негативно върху съня, почивката и концентрацията. Състоянието на засегнатата кожа може да се влоши при търкане и чесане, защото това уврежда кожата допълнително.
При децата до 2-годишна възраст атопичният дерматит засяга бузите, китките и крайниците. Над тази възраст в повечето случаи засегнати са вътрешната страна на лактите и колената, врата и крайниците. При възрастните могат да бъдат засегнати по-големи зони, както на лицето, така и по ръцете и краката. С напредването на годините засегнатата кожа става суха, удебелена и лющеща се.
Обикновено диагнозата се поставя въз основа на клиничен преглед и разговор с пациента. При поставяне на диагнозата се разчита на хроничността и наличието на сърбящи кожни огнища на характерни места и атопични заболявания при членове на семейството. Тестовете за алергии биха могли да покажат свръхчувствителност към някои храни, както и към акари от домашен прах, пера и полени. Те оказват неблагоприятно въздействие върху заболяването атопичен дерматит и биха могли да го влошат.
Има различни лекарства, които могат да намалят възпалението и да облекчат неприятните симптоми. Те обаче не могат да излекуват заболяването, а единствено да намалят дискомфорта и да осигурят нормален начин на живот.
Прилагат се кремове и мехлеми, които съдържат противовъзпалителни средства. Тя трябва да бъдат използвани редовно дори в „тихите“ периоди, за да поддържат кожната бариера и да облекчат сухотата на кожата.
Използват се кортизонови кремове с противовъзпалителни и антипролиферативни ефекти, антихистамини, за да намалят въздействието на хистамина, който понякога се отделя при алергична реакция и антибиотици при силна инфекция на лезиите. Възможно е дерматологът да ви предпише имуномодулатори, с които да стимулирате имунната си система. Най-доброто решение е да я поддържате по естествен път, като се грижите за здравето си и си осигурите спокоен и удовлетворяващ живот.
Течните сапуни е желателно да бъдат избягвани, тъй като изсушават повече. Препоръчват се специалните почистващи препарати, които са по-щадящи и с натурални съставки. След всяко измиване нанасяйте мазен продукт за грижа на ръцете, който е с високо съдържание на липиди.
Продуктите за грижа при атопичен дерматит не трябва да бъдат ароматизирани. В случай че има и непоносимост към някои храни, е необходима подходяща диета. Препоръчително е да се осигури максимално чиста среда у дома, ако бъде доказана алергия към домашен прах. Меките памучни дрехи облекчават при обостряне на по-големи участъци от кожата. Като цяло дрехите трябва да се перат с неагресивен прах за пране с двойна програма на изплакване и без използване на омекотител.
Душовете са за предпочитане пред ваната, като водата не трябва да бъде гореща. Не търкайте кожата при изсушаване, а попивайте леко с мека кърпа. Тютюнопушенето също не е желателно.
Когато прекаляваме с грижите за кожата и следваме педантична хигиена, е възможно да я направим по-податлива на атака от алергени. Както казахме, редовните грижи са важни, но не трябва да ги превръщаме в мания.
Друг фактор, който може да влоши заболяването е сухият въздух. Лошата вентилация, разпространението на акари и твърде високите температури от отоплителните уреди обострят засегнатите зони на кожата.
Не трябва да пренебрегваме и силният стрес, който вреди на имунната система и допринася за влошаването на екземата. Използвайте анти-стрес техники, практикувайте йога и медитация и си осигурявайте повече положителни емоции.
Дрехите също могат да окажат влияние, ако материите им са груби. Естествените материи като памук и лен са за предпочитане, защото не предизвикват изпотяване.
По време на обостряне е много важно да осигурите много влага и адекватна защита на кожата. Това може да стане и с някои цветя и билки, които ще успокоят острата фаза и ще намалят сърбежа.
Тази билка е широко използвана за продуктите, предназначени за атопичен дерматит и различни екземи. Тя действа противовъзпалително и намалява симптомите на възпаление като зачервяване, сърбеж и раздразнена и подута кожа. Освен това, има антисептично и антибактериално действие – успокоява кожата и помага за унищожаване на бактериите.
Етеричното масло от лавандула е популярна съставка в кремовете и мехлемите за облекчаване на кожни проблеми. То действа антисептично, антибактериално, противоалергично и противовъзпалително, насърчава растежа на клетките, тонизира и успокоява кожата.
Невенът е подходящ за грижа на кожата с атопичен дерматит, защото успокоява сърбежа, намалява възпалението, омекотява и овлажнява в дълбочина, ускорява регенерацията на кожните клетки.
В допълнение към тези билки, редовно използвайте продукти, които създават защитен слой и задържат влагата в кожата. И както казахме – грижете се за себе си, защото това е най-добрата профилактика.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.