Знаете ли, че вече е създаден парфюм, който мирише на Космос? Това е комбинация от миризма на пържола, малини, ром и барут. Астронавтите, участвали в космически мисии, твърдят, че в Космоса мирише точно на това – на печена пържола и разтопен метал.
Е, за този парфюм Eau de Spase не се знае още дали лекува. Но със сигурност на Земята има хиляди естествени аромати, които не само доставят удоволствие, но и могат да влияят положително върху здравето ни.
Ароматерапията е натурален метод за лечение с аромати и е познат още в древността. Египтяните първи успяват да извлекат есенции от различни растения, да лекуват с тях и да търгуват с благовонни масла.
Древни лекари като Авицена и Хипократ са използвали растителни екстракти за лечение.
През Средновековието традицията се запазва само в манастирите, но Ренесансът връща лечебната практика с аромати.
През 1926г. химикът Рене-Морис Гатфосе въвежда понятието „ароматерапия”. След като успява да възстанови изгаряния по ръката си след случайно потапяне в лавандулово етерично масло, той започва изследвания за противовъзпалителните свойства на растителните екстракти.
В наши дни ароматерапията като алтернативен метод за лечение е въведена в много здравни заведения по света и се използва и в домашни условия.
Японски инженери дори монтират в новите сгради ароматични системи. В клиентските зони се носи успокояващ аромат на розмарин и лавандула, а касиерите в банките стоят нащрек, благодарение на лимонени и евкалиптови аромати.
Ароматерапията се прилага за:
– премахване на умората, напрежението и стреса;
– облекчаване на болестни състояния;
– поддържане на здрава кожа;
– тонизиране на цялото тяло;
– превенция срещу различни заболявания.
Положителното въздействие на ароматите се постига чрез етеричните масла, които се приготвят от чисти натурални материали. Може да изпитаме комплексното им въздействие върху организма по различни начини:
– с арома лампа;
– чрез инхалация;
– с помощта на масаж;
– с прилагане на козметични кремове и маски;
– във ваната;
– през устата (не всички).
Освен тези приложения етеричните масла могат успешно да ароматизират стаята, прането или дрехите, както и да служат като репеленти.
Заради приятните си ухания ароматите се ползват повече под формата на парфюми, но истината е, че техните лечебни свойства са непознати за повечето хора.
Без значение какви са ароматите – билкови, цветни, дървесни, цитрусови и др., те могат да помагат при много физически и психоемоционални проблеми.
В каквато и форма да бъде ароматът – като есенция, вложена в лосион, крем, мехлем или като подправка, дори само като излъчен от откъснат цвят, няколко вдишвания може да са достатъчни за ползотворен ефект.
В по-малка или в по-голяма степен, ароматите са част от нашето ежедневие. За някои от тях знаем повече, а за други – не.
Сред интересните лечебни аромати, от които всеки може да се възползва, са следните:
Канелата има специфичен аромат, който успешно помага при емоционален блокаж. Става въпрос за болезнени спомени, депресия, апатия, кошмарни сънища, липса на концентрация и др. Като енергиен антисептик канелата е добре да се използва и превантивно, но не и да се прекалява с нея, особено при деца.
Ароматът на ванилия е приятен не само в десерти. Той помага при напрежение, недоволство, сценична треска, дори при ставни проблеми, някои алергии и ниско кръвно налягане. Препоръчва се умереното му използване при деца и хора, които се страхуват от височини. Добре взаимодейства и съчетан с други аромати.
Той има специфичен аромат и може да се съчетава най-вече с цитрусови аромати. Кокосовият аромат много помага при чувство за изолация, самота и отчужденост. Ефективен е също при мигрена, проблеми с кожата, мускулни болки и др. Запазва действието си и в лосиони, мехлеми и кремове, а самостоятелната му употреба не трябва да бъде повече от седмица.
Жасминът ухае приятно и силният му аромат въздейства благоприятно върху нервната система и особено върху хормоналния баланс на организма. Помага за излизане от състояния на безизходица и сънливост. Може да повиши адреналина, да повлияе благотворно върху сърдечната дейност и за освобождаване от прекален стрес или чувство за самота. Внасянето на цветчета жасмин в стаята сутрин ще ви направи уверени и свежи през целия ден.
Всички карамфили ухаят силно, но по-дребните градински сортове са най-подходящи за лечебни цели, което не се знае от мнозина. От стари времена се вярва, че ароматът на карамфил изчиства отлично кармична обремененост, затова и са предпочитани цветя при погребални обреди. Карамфилът помага с аромата си при главоболие и ниско кръвно налягане, облекчава сърбеж по кожата, премахва панически страх и отчаяние.
Няма човек, който да не знае и да не е изпитал върху себе си колко добре действа ароматът на лавандула. Той успокоява и затова често се влага във възглавници за по-добър сън. Може да си добавим лавандулово масло във ваната, което не само ще премахне напрежението, но и ще облекчи болки в мускулите или такива, предизвикани от навяхвания, ишиас или артрит. Дори само с разпръскване на лавандулови цветчета из стаята ще се премахне всякаква тревожност и отпадналост.
Няма как да пропуснем розата. Ароматът на листенцата й стимулира мозъчната дейност и успокоява. При вдишване на няколко капки розово масло върху кърпа сутрин и вечер ще се освободим от депресията и апатията. Може да се използва и капка розово масло в дифузер, за да се ароматизира дома. Така може по-бързо да се освободим от неприятна настинка, кашлица, мигрена или световъртеж.
Разбира се, има още много аромати, с чиято помощ можете да се ободрим, успокоим и излекуваме. И розмаринът, който подобрява концентрацията, и цитрусовите аромати, популярни срещу психично напрежение, и още много други.
Колкото и да не вярват някои хора, че с аромати е възможно лечение, многото изследвания са доказали безспорния положителен ефект на ароматите върху здравето.
Последните проучвания на ароматерапия, приложена на хора с Алцхаймер, доказват, че вдишването на аромат на маточина и розмарин облекчило състоянието на превъзбуда (характерно за деменцията ) с 60%.
Вярваме или не, всеки от нас обича приятния аромат на цъфнал люляк или момина сълза например. Дори си имаме любими аромати. Нищо не ни пречи да опитаме да подобрим здравето си с аромати. Това е единственото лечение, при което ще изпитаме удоволствие.