Най-голямото предимство на Талидомида е, че предотвратява сутрешното гадене при бременни жени. Но също така и лекува много други заболявания като – раздразнителност, лоша концентрация, безпокойство, безсъние, хипертиреоидизъм, хипертония, мигрена и дори инфекциозни заболявания. Като списъкът не приключва тук, според търговците помага и при алкохолизъм, анорексия, астма, рак, лош успех в училище, преждевременна еякулация, психастения и туберкулоза.
За първи път се появява на западногерманския пазар през 1957 г. от компанията Grunenthal под търговското наименование Contergan и започва да се продава без рецепта като „безопасен“ за всички, включително за бременни жени и хора от 7 до 70 години. В резултат на успешни техники за продажба, той бързо се превръща в най-предпочитаното сънотворно и лекарство против повръщане. Той дори е раздаден на лекарите, така че да може лесно да се достига и използва от пациенти, страдащи от сутрешно гадене.
Случаи на бебета с фокомелия започнали да се появяват през 1961 г., а през ноември 1961 г., след като д-р Ленц представя данните за бебета на майки, които са използвали талидомид по време на бременност на педиатричен конгрес, тези данни са публикувани във вестник Welt am Sonnatag. Доклади започват да се съобщават и от други страни и лекарството е забранено за продажба през ноември 1961 г. Към 1962 г. то е изтеглено от пазара в целия свят и тези сериозни проблеми при ражданията не се наблюдават отново. В резултат на широкото използване на лекарството, 5000 в Западна Германия, 349 в Англия и в други страни по цял свят, много бебета са родени с деформации.
Съобщава се, че талидомид се продава под най-малко 37 търговски наименования в много страни като Канада (Kevadon, Talimol), Япония (Isomin), Англия и Австралия (Distaval).
В Съединените щати случаите, свързани с талидомид, не са толкова много, тъй като това лекарство не е разрешено да се внася. Служителката на FDA д-р Келси има съмнения относно това лекарство и възпрепятства американският лицензополучател на талидомид да го пусне на пазара без задълбочени тестове за безопасност. Въпреки това препятствие, на 19 822 (3760 пациенти в детеродна възраст) са раздадени от лекарството, като част от изследванията на безопасност – следи от талидомид са открити при 17 пациента.
По-късно д-р Келси е удостоена с наградата за изключителна федерална държавна служба от президента Джон Ф. Кенеди за предотвратяване на катастрофата с талидомид в Съединените щати. Не е известно точно колко бременни жени са използвали талидомид, докато не бъде изтеглен от пазара.
Смята се, че броят на бебетата с деформации е общо между 7 000-10 000 в световен мащаб. Като се имат предвид потенциалните спонтанни аборти и мъртвородени, причинени от талидомид, се смята, че общият брой на засегнатите бебета е много по-висок.
Талидомидът се завъръща на фармацевтичния пазар след около 60 години, след получаване на лиценз за употреба при гореспоменатите заболявания. Компанията Grunenthal вече не произвежда талидомид, но днес е една от най-големите фармацевтични компании в света, произвеждащи лекарства при болки.
Източници : helix.northwestern.edu, ncbi.nlm.nih.gov, grunenthal.com