Днес от високо кръвно налягане се оплаква всеки трети възрастен. Едновременно с конвенционалните средства, използвани за нормализиране на нивата му, сред алтернативните ефективни терапии са билките и другите природни средства. Някои от тях улесняват циркулацията на кръвта, други помагат за доброто поддържане на кръвоносните съдове и сърцето чрез калция и минералите в съдържанието си. Трети успокояват нервната система, като отстраняват напрежението – една от причините за появата на хипертония, и т.н.
За избягване на рисковото покачване на кръвното налягане е важен не само здравословният начин на живот, но и балансираното хранене. Можем да се възползваме и от различни натурални билки и подправки, с които да се справим по естествен начин с високото кръвно. С приема им е възможно не само да намалим, но дори и да предотвратим използването на медикаменти.
Освен като ароматна подправка, използването на канелата е и при много здравословни проблеми. Нейната роля е голяма – за обмяната на веществата, функциите на мозъка и храносмилането, за регулиране теглото, срещу високата кръвна захар и лошия холестерол.
За добро регулиране на кръвното налягане се изпива разтворена в 100 м вода супена лъжица канела. Достатъчно е това да става веднъж дневно за около 3 седмици. Може да добавите от подправката е към смутита или да я вземете не с вода, а с кисело мляко или мед.
Сред многобройните ползи от чесъна е и свойството му за нормализиране на кръвното налягане. Постига го благодарение на веществото алицин – вид антиоксидант, който притежава свойството да разширява кръвоносните съдове и да регулира сърдечната дейност, а едновременно засилва и имунитета. Веществото алицин обаче съхранява полезните си свойства само в пресния чесън, но не и при сготвения или гранулирания.
Направените проучвания доказват, че кверцетинът в лука предотвратява риска от инфаркт или инсулт, образуването на тромби. Върху хипертонията положително влияе и флавоноидът рутин, който със своите антитромботични свойства може да блокира протеин, участващ в образуването на кръвни съсиреци, и улеснява циркулацията.
Освен в салати, лук може да бъде приеман и във вид на сок – 50 мл преди храна.
Билката глог се използва от векове за укрепване на сърцето и за лечение на сърдечни проблеми. Притежава способност да разширява периферните кръвоносни съдове и така да понижи високото кръвно. Също така предотвратява риска от съсирване на кръвта и поддържа нормалната й циркулация.
Приемът на глог може да бъде под формата на чай или течен екстракт и хапче.
В много от случаите хипертонията е резултат от някакъв инфекционен процес. Куркуминът в куркумата може да намали всяко възпаление в тялото.
Според различни научни изследвания, 30% от хората, употребявали подправката една година, страдат от инсулт много по-рядко. За това допринасят антиоксидантните свойства на куркумата, които имат хипотензивен ефект.
Чай от куркума може направите, като варите 10 мин. 1 ч.л от подправката в 200 мл вода. Пийте изстиналата напитка сутрин на гладно.
Едно от всички полезни свойства на билката е да нормализира кръвното налягане. Този хипотензивен ефект на ригана е благодарение на карвакрола – вещество, което играе роля за намаляване на сърдечната честота и артериалното налягане. Понеже не съдържа натрий, риганът е отличен заместител на солта, която е най-честата причина за високото кръвно.
Обикновено риганът служи като подправка за ястия, но може да го консумирате и под формата на тинктура или чай.
Със своите успокояващи свойства лавандулата помага на нервната система. При бързо покачване нивата на кръвното налягане е много полезно вдишването на капки лавандулово масло, поставени върху кърпа. Така ще намалите тревожността и съответно сърдечната честота.
Действието на билката като вазодилататор се проявява, като успява да разшири кръвоносните съдове и да стабилизира до нормални граници кръвното налягане.
Множеството биологично активни вещества в белия имел оказват положителен ефект при различни здравословни проблеми. Сред тях са различни алкалоиди, сапонини, холинът, витамин В4, ацетилхолинът и др.
Чай и отвара от бял имел помагат да се нормализира нормалното функциониране на сърцето и всички кръвоносни съдове, в това число и хипертонични симптоми. Може да бъде комбиниран с други билки за приготвянето на чай. Например 30 г бял имел се смесва с 40 г здравец (корени) и 50 г полски хвощ. После се вземат 2 ч.л., които се заливат с 200 мл вряла вода. Престоява 1 час, а след прецеждане се пие по 50 мл преди хранене.
Ако е в големи дози, белият имел може да е отровен, затова преди прием е нужна консултация с лекар или фитотерапевт.
Растението е не само ароматна подправка, но е и познато в народната медицина със здравословните си качества. Чаят от чубрица помага при бронхит, сърцебиене, депресивни състояния и др., както и за по-бързо нормализиране на високото кръвно.
Приготвянето на отвара от чубрица става, като в 0,5 л вряща вода се поставят около 2 с.л. ронена чубрица. След завиране съдът се оставя настрани за 30 мин. и след прецеждане се пие профилактично 3 пъти на ден по 1 кафена чаша. Ако кръвното ви налягане се покачи внезапно, трябва да изпиете 1 чаена чаша от тази отвара.
Активните съединения в целината, фталидите, спомагат за отпускането на мускулите близо до артериите и така се осигурява свободно движение на кръвта.
Целината е и природен диуретик и като такъв предотвратява задържането на течност, което обикновено поражда високото кръвно налягане. Компонентът 3nB в семената на целината придава по-голяма еластичност на кръвоносните съдове, което способства нормализирането на кръвните показатели.
Чаят или екстрактът от семена на целина могат да подействат благоприятно за смъкване на високото кръвно.
Според публикувани резултати след клинични изследвания, редовното приемане на ленено семе като хранителна добавка помага кръвното налягане да се намали значително.
Помага и приемът на смляно ленено семе по 1-2 с.л. 2 пъти дневно, като по този начин с омега-3 в съдържанието му се получава цялостна защита на здравето.
Против високото кръвно налягане ефективно действа и сместа от лимон и кориандър, консумацията на овес, чай от кората на черница и др. Все пак към лечение с природни средства трябва да се пристъпва внимателно и непременно след консултиране със специалист.