Стайните растения са незаменим атрибут на създаването на уютен и красив интериор. Те радват окото със своята зеленина, пречистват въздуха, позволяват ви да избягате от ежедневните проблеми и суматохата на градския живот. Свежите цветя обаче винаги изискват много грижи и поддръжка. Предлагаме ви няколко съвети и трикове, които ще помогнат за много по-лесна и по-ефективна грижа за растенията. Колекцията съдържа и интересни идеи за засаждане и отглеждане на цветя в интериора.
1. Специален начин за засаждане на растения
Прекомерното или нередовно поливане може да доведе до доста неприятен проблем – гниене на кореновата система. От това цветята се влошават, започват да избледняват и понякога съвсем изчезват. За да се избегне такъв неприятен изход, е необходимо да се пресади растението и да се използва парче ненужни найлонови чорапогащи. Бучката пръст със засаденото цвете първо се спуска в найлона, а след това се спуска в саксията, отстрани се изсипва пръст. Този лайфхак помага да се задържа само необходимото количество вода в кореновата система по време на напояването и бързо да се отстрани останалата част през долния отвор.
2. Висяща зеленина
Никога няма твърде много зеленина. Живите стайни растения не само украсяват апартамента, но и осигуряват по-здравословна атмосфера и приятна, успокояваща и релаксираща среда в дома. Освен това те могат да се превърнат и в необичаен декоративен елемент. За да направите това, можете да използвате обикновени пластмасови чаши или саксии, в които трябва да изрежете по-голямата част от дъното в центъра. След това на дъното на контейнера поставете картон с подходящ диаметър и изрязан кръг вътре.
След това саксията трябва да се обърне и растението да се постави там с корените нагоре. Оказва се, че зелената част на растението ще се развива надолу. На горния ръб на саксията, от двете страни, трябва да направите малки дупки и да прекарате въже или верига през тях, на които цветето ще се държи.
Полезен съвет: За да предотвратите потъването на растението, по-добре е да не го поливате, а да го напръскате с пулверизатор. Необходимо е да се прави редовно както за корените, така и за зелената част.
3. Красива композиция
Обикновените метални закачалки могат да бъдат отлична подкрепа за развитието на катерещи се растения. За да направите това, трябва да вземете няколко закачалки, поне 4-6, и да закачите едно върху друго по двойки или по тройки. След това дъното на закачалката трябва да се опъне малко, така че да придобие формата на диамант. Всяка от висулките трябва да бъде окачена на стената, като предварително е приготвен там един пирон или кука на отделна линия.
4. Саксия в буркан
В затворен стъклен съд можете да отгледате едно растение или цяла градина. Нещо повече, такъв необичаен декоративен елемент изисква минимални грижи, тъй като влагата циркулира вътре сама по себе си, като постоянно захранва цветето. Основното условие за засаждане е да изберете растение, което расте достатъчно бавно или е компактно по размер, за да се побере в ограничено пространство. Понякога е достатъчно пръскането на почвата и растението с пулверизатор, така че да расте красиво и здраво.
5. Подобрено осветление
Често се случва слънчевата светлина на растението да е недостатъчна за нормален растеж. За щастие има доста прост трик за решаване на този проблем. Трябва само да поставите обикновено фолио около краищата на растението, което да отразява слънчевите лъчи и по този начин да подобри общото осветление. Този лайфхак може да се използва както за външни, така и за стайни растения.
6. Тайно спасяване с гъба
Когато пресаждате стайни растения, трябва да помислите за по-удобна и ефективна напоителна система. Например саксията може да бъде снабдена с обикновена хигиенна гъба. Достатъчно е да отрежете половината от гъбата и да я поставите на дъното на саксията или да я подпрете отстрани, след което да засадите растението. Порестата структура перфектно абсорбира влагата и я задържа до момента, в който цветето има нужда от нея. Благодарение на тази проста тайна, влагата в почвата ще се разпредели по-равномерно и за достатъчно дълго време, така че почвата да не изсъхне до следващото поливане.
7. Стилно решение за декорация на хладилник
Познатият хладилник в кухнята също може да бъде обект на възхищение и дискусия. За да направите това, трябва да го украсите малко. И това може да стане с помощта на живи растения. Ще изглежда много хармонично, ако са засадени във винени тапи. За целта направете малки дупки в тапите и засадете сукуленти или кактуси с малко почва. Такова решение определено ще съживи банална техника.
8. Домашна борба с бактериите
В почвата на стайните растения често се развиват различни бактерии от високата влажност и температурните промени. За профилактика можете да използвате домашни средства. За да направите това, разтворете таблетка парацетамол в литър вода и след това напръскайте горните слоеве на почвата с пулверизатор на всеки 10 дни.
Грижата за стайните растения обаче все пак не е лесна задача. Постоянното наблюдение е ключът към живата градина. От няколкото предизвикателства, пред които може да се изправи домашният градинар, едното е как да поддържаме устойчивостта на растенията през горещия летен сезон. В много части на света, включително и в Европа понякога, температурите могат да се повишат над 40 градуса по Целзий, което е еднакво трудно както за хората, така и за растенията.
Подобно на концепцията за сеитбообръщение в селското стопанство, дори саксийните растения трябва да се въртят. Знанието кои растения да продължат да растат през лятото може да ви спести много душевни страдания, когато неадаптивното растение умре от прегряване. Изберете растения, които са естествено издръжливи. Направете свое собствено проучване, вместо да разчитате на версията на местния разсадник. Някои примери за издръжливи летни растения са кактуси, летни зеленчукови растения (краставици, лук, домати, люти чушки, тиква и много други), летни цъфтящи растения (хибискус, лилии, петуния, жасмин и др.), нецъфтящи растения със светлозелени или белезникави листа и още много други. Уверете се, че сте засадили по-малко цъфтящи растения, отколкото нецъфтящи, тъй като цъфтящите растения са склонни към повече проблеми.
Макар да е съвсем очевидно, че растенията трябва да се поливат редовно и разумно, изненадващо е, че някои домашни градинари грешат. Поливането не е достатъчно, важно е да използвате правилното количество и правилния метод на поливане. В разгара на лятото е важно постоянното наблюдение, тъй като повечето растения трябва да се поливат два пъти на ден, веднъж сутрин и веднъж вечер. Въпреки че поливането сутрин е абсолютно необходимо, необходимостта от поливане вечер може да варира в зависимост от издръжливостта на растението.
Някои растения просто абсорбират цялата вода, която можете да дадете, докато други се справят и с по-малко количество. Основното нещо е да наблюдавате повърхността на почвата за сухота и пукнатини. Ако почвата е суха, добавете толкова вода, колкото е необходимо, за да се намокри повърхността отново. В идеалния случай трябва да поливате, преди пукнатините да започнат да се появяват. Заедно с почвата е важно също така да пръскате листата с вода през ден, за да компенсирате пълната загуба на валежи.