Днес въздушният транспорт е един от най-сигурните, но това не винаги е било така. Историята помни невероятни трагедии, някои от които можеха и да бъдат предотвратени. През годините с разширяване на пътническите полети се увеличават и жертвите от произшествията.
Поредица от злощастни събития стават причина за неописуема трагедия, в която загиват близо 600 души. Заради експлозия на летище Гран Канария в Испания много полети биват пренасочени към летище Тенерифе.
Гъстата мъгла, липсата на наземен радар и неправилната комуникация водят до сблъсък между два търговски самолета. Докато полет 4805 на KLM ускорява за излитане, самолетът на Pan Am все още е на пистата. Катастрофата е неизбежна, а в огнения ад всички на борда на полета на KLM загиват, а от пътниците на полета на Pan Am оцеляват само 61 души.
Наричат тази самолетна катастрофа „Японският Титаник” заради големия брой жертви. На борда на самолета пътуват цели семейства, завръщащи се от Диснилена в Токио, както и много пътници, посещаващи роднините си за фестивала Бон.
Само няколко минути след излитането си, на борда на JAL 123 се чува експлозия – голяма част от опашката на самолета е унищожена. Въпреки това, опитният пилот капитан Масами Такахама се опитва да задържи неуправляемия самолет във въздуха. Половин час след експлозията самолетът се разбива в планината Такамагахара и отнема живота на 520 от 524 души на борда.
Малкото градче на запад от Ню Делхи стана печално известно покрай невиждания въздушен сблъсък между полет 763 на Saidi Arabian Airlines и полет 1907 на Kazakhstan Airlines през 1996 г.
Сблъсъкът става малко след излитането на полет на Саудитска Арабия от Ню Делхи и малко преди кацането на полетата на Казахстан. Лошите комуникационни умения на казахстанските пилоти и липсата на вторичен радар за наблюдение на международното летище Индира Ганди водят до пресичане на пътищата на двата самолета.
Пилотите не успяват да избегнат сблъсъка и всички 349 души от двата полета загиват.
Полет 981 на Turkish Airlines пътува от Инстанбул до Западна Европа, когато ключалката на задния товарен люк се отваря по време на полета. Това води до бърза декомпресия, която предизвиква огромни щети, включително разрушен двигател. Пилотите загубват контрол над самолета и той се разбива в гората Ерменонвил, близо до Париж. Загиват всичките 346 души на борда.
Причината за катастрофата е неправилно запечатана врата към товарния люк. Мароканските служители на летището не успяват да разчетат правилно инструкциите на английски език.
Самолетът претърпява злощастен инцидент минути след излитането си, когато един от двигателите от лявото крило се отделя, преобръщайки горната част на крилото. Това предизвиква значителни щети. Самолетът се преобръща и се разбива в близкото поле. Всиките 273 души на борда загиват.
Смята се, че причината за катастрофата са неправилните процедури по поддръжката, извършени от екипажа.
Полет 855 на Air India излита за Дубай от летище Сантакрус в Мумбай. За съжаление, той се разбива в Арабско море, точно до брега на Мумбай, минути след това.
Катастрофата възниква заради неизправност на оборудването и неспособност на екипажа да реагира адекватно. Тъмнината над морето допълнително ги затруднява и води до пространствена дезориентация.
Загиват всичките 213 души, които се намират на борда. Това е вторият най-тежък самолетен инцидент на индийска територия.
Самолетът излита от Дубай за Мангалор. Летище Мангалор е едно от трите летища в страната с настолни писти. Това означава, че дължината им е ограничена заради хълмистия терен и се изисква голяма прецизност и информираност за кацане.
За съжаление, Полет 812 на Air India Express така и не успява да се приземи благополучно. Пилотът на самолета изчислява погрешно кацането и попада извън пистата. В резултат на това самолетът пада над скалата и се разпада. 158 души загиват и едва 8 успяват да оцелеят.
Това е третият най-тежък въздушен инцидент на индийска земя.
Самолетът лети рутинно между международното летище Джон Кенеди, Ню Йорк, и международното летище Лас Амерка, Санта Доминго, Доминиканската република, когато грешка на пилота води до разбиването му.
Катастрофата се случва няколко месеца след терористичните атаки на 11 септември, което поражда съмненията, че става въпрос за тероризъм. Оказва се обаче, че катастрофата възниква заради твърде интензивното използване на управлението на руля за стабилизиране на самолета, оказал се в турболенцията на предходния самолет. В резултат на това вертикалният стабилизатор се отделя от самолета, последван от двата двигателя. Разбиването му е неизбежно.
Самолетът пада над квартал Куинс, Ню йорк, при което пътниците и екипажът нямат никакви шансове да оцелеят. 260 души загиват – 251 пътника и 9-членният екипаж. 5 местни жители също намират смъртта си заради експлозията.
Това е вторият най-тежък въздушен инцидент на територията на САЩ и то само няколко месеца след голямата трагедия на 11 септември, когато терористи атакуваха Световния търговски център и сградата на Пентагона.
Самолетът изчезна на 8 март 2014 г. на път за Пекин от Куала Лумпур. По време на полета самолетът губи контрол без всякакво предупреждение и изчезва. Операциите по издирването му се смятат за най-скъпите в историята, но не дават резултат до юли 2015 г., когато следи от самолета са открити на остров Реюнион.
Смята се, че самолетът е променил курса си по неизвестни причини и е продължим полета, докато не му свърши горивото.
Самолетът лети по редовна линия между международното летище Чанг Кайши в Тайпе и летище Нагоя, Япония. Първият офицер активира неволно бутона TO/GA малко преди самолета да кацне. Пилотите се опитват да коригират грешката, но автопилотът осуетява намеренията им. В резултат на това самолетът се разбива, убивайки 264 от 271 души на борда.