На пръв поглед не виждаме нищо лошо в ежедневните си навици, които увреждат сърдечния мускул. За някои от тях не и е хрумвало, че имат отношение към неговата дейност, а други – дори сме спрели да ги приемаме като навици. Истината е, че всичко, което правим, ядем, мислим и желаем се отразява пряко на работата на почти всичките ни важни органи.
Вероятно и вие прекарвате часове на дивана пред телевизора или компютъра. Наред със застудяващото време това е едно от малките ни удоволствия. Така обаче се обездвижваме сериозно и вредим на метаболизма си.
Ако всеки ден гледате телевизия в продължение на няколко часа, увеличавате риска от сърдечно-съдови заболявания. Това важи и за работата пред компютъра. Липсата на движение нанася сериозни поражения на общото ви здраве, увеличава телесното тегло и доказано предразполага към депресии.
Вероятно не виждате връзка между негодуванието си и дейността на сърцето, но такава има. Силните негативни емоции повече от всичко друго повишават нивата на стрес и водят до износване на сърдечния мускул. Ето още една причина да прощаваме по-лесно на хората, които са ни наранили, да забравяме по-бързо обидите, да не приемаме всичко лично. По този начин не само ще имаме по-добри отношения с другите, но и ще бъдем по-здрави.
Хроничните инфекции в устната кухина и зъбните заболявания предразполагат към сърдечно-съдови заболявания. За да ги избегнете, е желателно да си миете зъбите след всяко хранене, да използвате конци и вода за уста.
Питиетата по време на вечеря се натрупват с времето и водят до повишаване на кръвното налягане. А то е един от факторите, които увреждат сърцето.
Често не забелязваме, че консумираме повече храна, отколкото ни е нужна. Това постепенно води до наднормено тегло, а то от своя страна е една от основните причини за сърдечно-съдови заболявания.
Тютюнопушенето води до образуване на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове, които са стеснени от никотина. Това блокира притока на кръв към сърцето. Съвсем естествено е това да влоши дейността му.
Ограничаването на здравословните мазнини и консумацията на твърде много захар влияят пряко върху сърдечната дейност. Ако приемате 25% от дневните си калории под формата на добавени захари, увеличавате двойно риска от сърдечни болести. А „добрите“ мазнини намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания. Можете да си ги набавите от авокадото, кокосовото масло, ядките, семената от чиа, яйцата и мазната риба.
И така, виждате, че съвсем обикновени неща като заседяването пред телевизора и хапването на сладкиши могат да навредят на този жизненоважен орган. И вредата се натрупва с времето, а впоследствие плащаме със здравето си. Хубавата новина е, че никога не е късно да се откажем от лошите си навици и да заживеем здравословно.