Настъпи ли началото на лятото, наред с всички аромати на цъфтящи растения, във въздуха започва да се носи и сладкият аромат на липа. Почти няма населено място в България, в което красиви липи да не се извисяват понякога на цели 35м. Милиардите бледожълти цветчета привличат пчелите, а всеки от нас няма търпение да набере малко от тях за чай през зимата.
От древни времена хората познават лечебните свойства на уханното дърво, което е и медоносно. Познати са над 40 вида липа, които са разпространени в континенталните части с умерен климат на Европа, Азия и Северна Америка.
Още в доколумбова Америка индианците знаели за ползите от сварената липа, а през Средновековието правели от листа на липа салати и готвели яхнии, слагали ги във вино за аромат и приготвяли парфюми и кремове.
Билковият чай от липа помага както за профилактика при някои заболявания, така и за по-бързо възстановяване след боледуване.
Лечебните свойства на липовия чай се дължат на съдържащите се в него:
Флавоноидите съдействат на организма да устои на разрушителните свободни радикали. Това са молекули с нестабилен характер, които възникват в организма, когато той е подложен на стрес, на замърсяване от околната среда и на вредното влияние на алкохола, тютюнопушенето, наркотиците и др. Свободните радикали могат да доведат до заболявания на сърдечно-съдовата система, онкологични заболявания и др.
Липовият цвят действа на организма потогонно, диуретично и успява да понижи температурата. Има и спазмалитично действие, което се дължи на съдържанието на слузни вещества и етерично масло в дрогата. Съцветията от листата влияят седативно върху нервната система, а биофлавоноидите могат да нормализират нивата на кръвното налягане.
В България са разпространени основно сребролистната, едролистната и дребнолистната липа. В планинските райони се среща и четвърти вид – червена липа, чиито плодчета са ядливи.
Без значение от вида, цветът от липа е еднакво полезен и помага при много болестни състояния, свързани с различни системи и органи.
Много често се получават болки в стомаха, породени от някаква стресова ситуация. Чаят от липов цвят с аромата и вкуса си успокоява и премахва гаденето и спазмите в стомаха. Възможно е да стимулира и апетита, а нерядко премахва и газовете в коремната кухина.
За да облекчите жлъчния мехур, съдействащ за увеличението на жлъчния поток и за стимулиране функцията на черния дроб, си пригответе чай от парченце липова кора. С получения билков чай ще можете да увеличите производството на урина и така да си пречистите кръвта. Ако се оплаквате от инфекция на пикочните пътища, чаят ще ви подейства диуретично. Той премахва успешно и целулита, защото помага за изхвърлянето на задържащите вода вещества.
Ободряващият ефект на липовия чай намалява ускореното сърцебиене и аритмията. Има свойството да облекчава напрежението върху кръвоносните съдове и възпрепятства натрупването на плаки по артериалните стени, за да минава свободно кръвният поток.
Изпитана практика от всеки е да пие чаша горещ чай при кихане, втрисане, запушен нос и др. симптоми при настинка или грип. Чаят намалява болките в гърлото, помага за отхрачването при кашлица и отпушва носа. Освен това с топлата напитка може да се предизвиква изпотяване, с което се изхвърлят токсините от тялото.
Липовият цвят е познат в народната медицина като средство за успокояване при нервно напрежение. Това свойство на липата се дължи на есенциалните мастни киселини. Доказано е и по научен път след експерименти с опитни животни, хранени с екстракт от липа.
До такъв извод се стига след проучване, показващо антиконвулсивното действие на липа при опитни плъхове.
След множество изследвания учените установяват, че липовият чай унищожава някои видове гъбички и бактерии. Така имунната система по-бързо успява да се справи със заболяванията.
Противовъзпалителните съставки в липовия цвят намаляват болките в ставите и мускулите.
Сред другите полезни ефекти на липовия чай са, че топъл компрес с него може да успокои раздразнена кожа и подпухнали клепачи. Тъй като успокоява стомашно-чревния тракт, чаят действа при морска болест и прилошаване сутрин, облекчава и менструални болки.
Известният природолечител Петър Димков препоръчва липов чай при спазми в червата и стомашни киселини.
Друг български лечител, д-р Атанас Михайлов, използва ароматната напитка при камъни в жлъчката, за заболявания на щитовидната жлеза, за понижаване на температурата и за детоксикация.
Отвара от липа може да използвате за изравняване на тена, против косопад, като вода за уста, в състава на маска за лице и др.
Направете си отвара от липов цвят против косопад, като вземете 10г цвят и ги кипнете в 200мл ябълков оцет. Изчакайте 15 мин. След като измиете косата си, я изплакнете с отварата.
Спокоен сън ще си осигурите със запарка, която да получите при смесването на билките липа, лайка и жълт кантарион по 3 с.л. всяка. Добавете я към вана преди лягане. Може да се направи и за малко дете.
Ако кожата ви е суха или раздразнена, един билков компрес ще й се отрази добре. Запарете си 3 с.л. липа, 2 с.л градинска ружа и 1 с.л. мента. След като запарката изстине, използвайте парче памучен плат, за да си направите компрес на лицето за около 5-10 мин. Повторете процедурата няколко пъти.
Най-често срещаният начин за употреба на липовия цвят обаче е под формата на чай. Смята се, че за повечето хора той е сравнително безопасен и получените алергични реакции са рядкост. Понеже не са налице достатъчно проучвания, препоръчително е да се пие не повече от 3 чаши чай дневно, за да не се предизвикат сърдечни проблеми и повишени позиви за уриниране. Затова сърдечно болните хора, бременните и кърмещите жени е добре да ограничат или избягват употребата му.
Ако вземате витамини или някакви други добавки, след приема им 2ч. не консумирайте липов чай. Това се налага поради съдържащия се в него клей, а той може да понижи усвояването на хранителните вещества от организма.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.