Настъпи ли средата на есента, трябва да приберете голяма част от саксийните растения в закрито помещение, за да могат да презимуват. Ако са повече и жилищната ви площ е малко, това може да бъде проблем.
Затова като решение може да оставите навън растения, на които студът няма да навреди, а и терасата няма да изглежда толкова пуста.
В случай, че се грижите за някои от следващите растения, те спокойно ще понесат студа навън. А ако нямате такива, можете да започнете да отглеждате от следващата година.
Растението е много ефектно, защото хибридите могат да оформят гъста розетка или централно стъбло с много листа. Те преливат в различни окраски като зелено, бяло, жълто или червено.
Листните петури не се увреждат от сланите и те съхраняват и през зимата свежите си багри. Растението има способността да филтрира, като абсорбира с листната си маса вредни вещества и тежки метали от въздуха, без това да рефлектира на декоративността му.
Развива се чудесно при 15-17° С и може да издържи до -6°С, а температури над 27-28°С не му влияят добре. Обича влагата и ако се пресуши, листата в горната си част изсъхват.
Можете да си закупите семена на декоративно зеле през март и да си направите разсад, за да украсите терасата си и през зимата.
Добре познатият увивен бръшлян е много предпочитан за всяко едно озеленяване. Бързо расте и оформя различни фигури с пълзящите си стъбла. Може да си размножите сортове с различни багри по листата и да получите красив декор, когато стъблата се увият около приготвена телена конструкция.
През зимните месеци поставете саксията с бръшлян в по-защитен от вятъра и по-светъл ъгъл на терасата.
Много хора харесват това многогодишно растение с лъскави листа, които образуват розетка над корена. Цветоносите цъфтят по едно и също време в червено, бяло, пурпурно, розово или лилаво.
Презимуването на бергенията е безпроблемно, защото когато има ниски температури навън, натрупва захари и тъмнозеленият цвят на листата се променя.
Растението хоста със своите пъстри листа ще ви създаде много настроение в студената зима. Лятото и есента цъфти с бели, сини и виолетови цветчета, а листата му се покриват с бели или кремави петна. Цветоносите могат да достигнат височина над 120см.
Хостата издържа на много ниски температури. Ако нямате хоста, може да поискате част от коренище от любител градинар или да си закупите вкоренено растение.
Непретенциозното растение хотуния има пъстри листа като хостата, но те съчетават още повече нюанси на малиново, зелено и кремаво и имат бели цветчета.
Макар че обича слънцето и без светлина губи прекрасната си оцветеност, хотунията не се влияе от отрицателни температури.
В края на есента стъблата, листата и цветовете изсъхват, но през пролетта растението възвръща вида си, когато от коренището се развиват нови стъбла.
Размножаването и на хотунията като хостата става чрез резници.
Подобно на бръшляна, зимният жасмин също може да се изкачи по опора. Цъфти с жълти и много ароматни цветове. Той е по-скоро храст и не се отглежда като стайно растение, а само в градина или на тераса.
Ако вече сте си засадили зимен жасмин в саксия, знаете, че цъфти още в началото на зимата с нежни цветове и не изисква много грижи.
При умерен климат издържа на студ до -15°С, но за да цъфти, температурата не трябва да бъде повече от 15°С.
Растението камелия цъфти от ноември до края на зимата. Тя може да презимува на балкона при температура от 0 до 15°С, но издържа и на по-ниски температури. Това важи най-вече за сорта Хагорамо, понасящ студове до -24°С.
Лавровото дърво, както още наричат дафиновия лист, се приспособява много добре към ниски температури, като издържа до -15°С. Все пак, ако температурите през зимата са с прекалено ниски стойности, приберете саксията вътре в неотоплено помещение, за да не окапят листата му, а корените да измръзнат.
Този вид палма не обича слънцето и през зимата има нужда от 5-8-градусова температура. Ако разполагате със зимна градина или остъклена тераса, е добре през студените месеци да бъде там. Може да държите растението и на открита тераса, но при по-ниски температури е по-добре да го преместите.
Филоментозата е една от най-устойчивите юки, защото издържа до -30°С. Макар че се отглежда повече на открито, вкоренени растения в по-големи съдове се засаждат и отглеждат лесно. Растението не прави стъбло, но през месеците юни и юли цъфти с красиви бели цветове. Ако терасата ви е по-голяма, може да оставите контейнера с юката на нея през зимата и ще спестите място в стаята.
Цветарите харесват много това красиво цъфтящо растение, което е по-скоро храст, но е възможно да бъде отгледано и в саксия. Тъй като хедърът е вечнозелен, той издържа на хладен и дори студен климат – до -15°С.
Растението е високо около 50см. В началото на зимата започва да цъфти с двусантиметрови цветове, обагрени в бяло, а хедър микс – в лилаво, розово и бяло.
Известно е, че цикламата е капризно цвете и не се отглежда лесно. Една от причините е, че се полива отгоре, а друга – че не й се осигурява подходяща температура.
Цикламата вирее добре при 12-15°С, като обича по-хладните, но светли места. Може да поставите саксията с циклама на остъклен балкон. Цветето е активно през зимата, когато усилено цъфти. Има сортове, които оцеляват и при по-ниски, но не минусови температури.
Въпреки че споменатите растения са повече или по-малко студоустойчиви, за тях също трябва да се полагат определени грижи. Поливайте ги задължително само ако температурите са положителни и никога ако почвата им е замръзнала, защото няма да поемат водата.
Също така съдовете, в които сте ги поставили, не трябва да се чупят лесно при ниски температури. Добре е да бъдат изработени от цимент, тежка пластмаса или фибростъкло, а не от теракот, който не издържа на силен студ.
Завъртайте саксиите от време на време, за да могат растенията на открито да получат светлина от всички страни.
Полагайки необходимите грижи за растенията си, които обичат студа, ще имате невероятно красиво съчетание от зеленина в топлата стая и зимен уют на балкона.