С настъпването на пролетта идва и времето, когато трябва да засеете не само зеленчуци, но и цветя и билки. Те ще красят през лятото градинските лехи и балкона, а подправките освен това ще придават и свежест на ястията ви.
За да си осигурите посадъчен материал за цветната градина, ранната пролет е най-подходящият момент.
Сред едногодишните растения, от които трябва да си приготвите разсад, са:
– цветя: ружа, латинка, петуния, лобелия, бакопа, дихондра, мушкато, циния, вербена, астра, шибой, флокс и др.
Някои от тях изискват засяване в парник или топло помещение. Това са: вербена, циганче, флокс, ружа, кобея, латинка, целозия и др.
Семена на цветя като маргаритка, рудбекия, петуния, лобелия, агаратум, делфуниум и др. трябва да засеете в студено помещение.
– подправки и билки
Сред подправките и ароматните билки, които може да засеете, са естрагон, чубрица, босилек, копър, розмарин, мента и др.
Всяко растение си има изисквания за засаждане, така че ако спазвате указанията на етикета, ще получите добри резултати.
По-голяма част от семената могат да се покрият само с 3-4 мм почва след засаждане. Такова покриване не изискват кученцето (антиринум) и тютюнчето (цинерария).
Някои цветя трябва да засеете направо в градината, защото не се пикират. В края на март може да засеете тунбергия, годеция и тагетис. Когато поникнат, направете прореждане.
Ако си произвеждате сами разсада, трябва да спазите някои изисквания. Опитните цветари съветват да се обърне внимание на следното:
Най-добре е да използвате такъв, който е специално подготвен и можете да се снабдите с него от специализирани магазини. Структурата му е подходяща, обеззаразен е и съдържа всички вещества, необходими за младите растения.
Можете да използвате саксии и сандъчета, но работните табли, които се продават в търговските вериги, са най-подходящи. Те са снабдени с по-голям или по-малък брой гнезда. Ще си спестите пикирането, а и стръкчетата няма да се ограничават едно друго в растежа си. Измийте преди употреба съдовете с миещ препарат и топла вода и ги дезинфекцирайте. Със саксиите и сандъчетата направете същото.
След като сте поставили субстрата в съответния съд, го уплътнете и полейте с хладка вода. Не засявайте прекалено гъсто семената, за да не израснат хилави и слаби растения. Спазвайте дълбочината на засяване според указанията на опаковката. По-дребните семена изискват по-тънък покривен слой.
Обозначете си с табелка какво сте засели. После покрийте с полиетилен съда и го сложете на светло и топло място. Всеки вид семе пониква за различно време. Направете няколко прореждания, като отстраните по-дребните растения.
Ако имате семена на многогодишни цветя и билки, ги засейте в рохкава и богата почва на открито, като после ги покриете с 4-5- милиметров слой отгоре.
Месец март е и време да засадите в контейнер луковиците на далията, бегонията и ацидантерата и да ги поставите на по-топло. Когато вече няма опасност от слани, ги засадете навън.
Можете да засадите и розови храсти, но това трябва да стане, преди времето да се е затоплило съществено.