Всеки от нас е страдал от главоболие и дали болката ще бъде по-приглушена, или по-остра, усещането е неприятно и дискомфортно. Разбира се, винаги в такъв момент търсим спасение в някое хапче, но чаша билков чай също може да ни облекчи.
Народната медицина познава не една или две билки с не по-малка ефективност при главоболие от „вълшебните” хапчета.
Като добре позната билка, лайката освен всичко останало притежава и свойството да облекчава главоболието. Това е благодарение на различните биоактивни компоненти в състава й и най-вече на хамазулена – вещество, преборващо успешно тензионно главоболие. То е често срещано и се характеризира със стягане в зоните на слепоочието и тила. Усеща се тъпа болка, която е провокирана от завишената секреция на вещества, които дразнят болковите рецептори. Лайката успява да овладее острите прояви на този тип главоболие, като блокира секретирането на простагландините, отключващи главоболието.
За чая от лайка залейте 1 с.л. цвят с 250 мл вряла вода. Може да сложите и пресни листа от мента и резенче лимон. Нека всичко престои за половин час в термос. После изпийте чая, като го подсладите с мед.
Със своите болкоуспокояващи и охлаждащи свойства карамфилът е много добро средство против главоболие. Можете да го използвате по няколко начина.
Вземете няколко карамфилчета, смелете ги, а после ги сложете в памучна кърпичка и вдишвайте от аромата им.
Ако имате етерично масло от карамфил, може да комбинирате 2 капки от него с 1ч.л. олио. Намажете слепоочията и челото си и леко масажирайте.
Още един вариант е пак да използвате 2 капки етерично масло, но смесени с 2ч.л. кокосово масло и 1 ч.л. сол. По същия начин се масажирайте със сместа.
В кората на бялата върба се съдържа салицин – болкоуспокояващо съединение, основна съставка на аспирина, която сега обаче се влага в синтетичен вид. За да действа максимално ефикасно, от кората трябва да си направите чай. С приема на салицин под формата на отвара организмът ви ще започне да произвежда салицилова киселина, която не е вредна като синтетичния аспирин.
Запарка от върбова кора се прави, като 1ч.л. кора се оставя да кисне 8 часа в 1/2 л студена вода. Прецедете и изпийте количеството за 1 ден.
Билката е сред най-мощните природни средства против мигрена. Използването й може да стане самостоятелно, за да се приготви екстракт или отвара, а може и да се комбинира с други билки.
Партенолид е веществото, което вратигата съдържа в големи количества. То има съдосвиващ противовъзпалителен ефект. Понеже главоболието при мигрена се дължи на отделянето на биоактивни вещества, разширяващи кръвоносните съдове на главата, партенолидът задържа секрецията на тези вещества. Така вратигата може да облекчи главоболието при пристъп на мигрена.
Билката се прилага при главоболие като чай, но е възможна и суровата й консумация и затова се използва много в сладкарството и винопроизводството като ароматизатор.
Чаят от мента е не само ароматен и освежаващ, но и много полезен. Заради активните вещества в ментата, които действат противовъзпалително, той помага при симптоми на главоболие и мигрена. Разширява кръвоносните съдове в мозъка, което спомага за облекчаването на главоболието.
От мента е добре да си неправите запарка, като в 1л вряща вода добавите 1с.л. мента. Отстранете съда от котлона и оставете чая да постои. След около 10 мин. прецедете. Може да пиете по няколко чаши чай дневно, подсладен с мед и с добавен лимон.
В случай, че причина за главоболието ви е преумора, запарката от розмарин действа успокояващо и отпускащо. Изсипете 2 ч.л. розарин в 200 мл вряща вода. Покрийте съда и изчакайте около половин час. Готовата инфузия може да разделите за прием 5-6 пъти.
Билката е от семейството на ментата и е известна като ефективна средство срещу главоболие. Има противовъзпалителни свойства, а чаят с нея успокоява стреса.
За чая с коча трева ви трябват 1-2 ч.л. сухи цветя. Залейте ги с гореща вода, като 10-15 мин. ще са достатъчни, за да се отделят полезните вещества. Готовият чай може да овкусите по желание с мед и да добавите парченце лимон.
На всеки е известно успокояващото действие на лавандулата. Химичните съединения в билката успяват да отпуснат кръвоносните съдове по слепоочията и очите и да тушират болката.
Инфузия от лавандула може да си направите, като залеете около 30 г сухи цветя с 1 л гореща вода. След около 10 мин. може да подсладите напитката и да пиете бавно до облекчаване на болката.
Той е не само любима подправка, но и притежава лечебни свойства. В зелената част на копъра и в семената му съдържанието на витамин С е няколко пъти повече от лимона, множество други витамини – В, РР, С; калий, калций, желязо и др.
Против упорито главоболие добре действа инфузия от 2 ч.л. смлени семена, залети с 2 ч. вряла вода. След 10 мин. прецедете и приемайте от напитката по половин чаша преди всяко хранене.
Прилаган с лечебни цели, босилекът се използва при проблеми на храносмилателната система, предпазва от кръвосъсирване, регулира кръвната захар, действа при ухапвания и др. Естествените екстракти в листата му подобряват кръвообращението, което при проблеми може да причини главоболие.
За чая от босилек си пригответе 1 с.л. листа и 1 ч. вода. Сложете водата да заври и след това снемете съда. Добавете листата, захлупете и изчакайте около 10 мин. После прецедете и изпийте чая.
Отварата от джинджифил много помага против тензионното главоболие. Може да комбинирате джинджифила с мед и лимон и ще получите джинджифилова напитка, която е не само приятна, но и ще ви избави от досадното главоболие.
Рецептата включва 50 г, което е около 5 с.л., настърган джинджифил, 3 ч. вода, сок от половин лимон и 2 с.л. мед. Измитият и настърган джинджифил трябва да ври само около 2 мин. Отстранете съда от котлона, изцедете половин лимон и добавете меда. Две или три чаши от инфузията ще ви помогнат да намерите облекчение от главоболието.
Всички рецепти с посочените билки не са трудни за приготвяне, а най-важното е, че са проверени. Всеки лечебен дар от природната аптека е ценен, дори ако става въпрос само за главоболие.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.