Месец май е месецът, който най-много радва очите с буйната си зеленина и феерията от цветове и аромати. Същевременно, ако имате градина и желаете да превърнете кътче от нея в цветен рай, трябва да се заемете сега.
Освен другите грижи, които ще имате с овощните дръвчета и зеленчуковите разсади, трябва да помислите и за засаждането на онези цветя, които ще ви осигурят наслада при всяка разходка край цветните лехи.
Със сигурност имате многогодишни цветя, но през май можете да засадите и нови растения.
Ако имате подготвен разсад през зимата, пресадете го на открито в градината.
Може да отгледате цветя и чрез директна сеитба. Предварително си подгответе почвата, като я прекопаете, подравните и раздробите по-едрите буци на повърхностния слой.
Засейте семената или засадете готовия разсад, като се съобразявате за разстоянието и дълбочината на съответното растение. Преценете също и кои растения изискват по-слънчево място и кои виреят на по-сенчесто. След засаждане отъпчете добре почвата и полейте.
Сред летните цветя има такива, които са не само лесни за отглеждане, но и много красиво ще оформят вашите лехи и цветни бордюри.
Тагетисът, известен още като турта, е много популярно цвете и може да бъде засято директно през май на слънчево място. Ако имате разсад, той е готов за разсаждане, когато растенията образуват поне 2 двойки листа. Ако засеете турта директно, може да разсадите по същото правило.
Ако сортът е нисък, растенията трябва да са на разстояние 20 см, средният сорт – на 30 см, а високият – на 40 см. Независимо дали цветовете на тагетиса са жълти или оранжево-кафяви, градината ви ще бъде огряна от слънчевата им прелест цяло лято.
Латинката също като тагетиса цъфти много богато и харесва слънчевото място. Не я преполивайте. Засейте семената й в края на май на 20-25 см разстояние. Ако сте имали латинка в градината предишната година, опадалите семена са презимували без проблем и може би ще поникнат. Латинката е много подходящо цвете и за висяща кошница.
Това цвете е познато повече като циганче и е едно от любимите в лятната градина. Започва да цъфти от юли и продължава до октомври. Освен това е издръжливо и може да се отглежда на всякаква почва и на всяко място. Размножава се чрез резници или чрез семена.
Позната повече като камбанка, кампанулата е нежно и много красиво цвете с по-едри или по-дребни цветове. Може да си направите скален кът или нисък бордюр от сорта Campanula carpatica, който е студоустойчив. Подходящ е също и за алпинуеми.
По-дребните сортове оформят водопад от цветчета във висящи саксии. Може да си размножите камбанка с резници или семена. Трябва да знаете, че цветето обича слънцето само сутрин.
Карамфилът расте добре на светло място и предпочита алкални почви, но вирее и на други. Ако сте засели семената му в сандъче през март, разсадът ви вече сигурно е готов да го пикирате. Направете го, като осигурите 2-3 см разстояние между растенията. Нека да постоят при температура 11-12° в началото, като постепенно увеличавате градусите до 22. Засадете в средата на май на постоянно място.
Астрата или т.нар. богородичка, започва да цъфти през август. Цветовете й са обагрени различно и когато стеблото порасне, разклоненията се отрупват с нежни цветове, приличащи на маргаритки.
Астрата обича светлината и не е претенциозна към почвата, но не трябва да я преовлажнявате. Дори да не сте си подготвили разсад, може да засеете семената и през май. Ще поникнат за около седмица. Когато се появят няколко по-големи листа, разсадете най-малко на 25-30 см разстояние.
Вербената е много подходяща да я засадите на групи в градината или в скален кът, а също и в сандъчета и висящи саксии, защото расте на туфи. Тя цъфти от пролетта до късна есен в голямо многообразие от цветове. Може да се размножава от семена, засяти още през февруари на закрито, или чрез резници, засадени през юни. Между отделните растения трябва да има поне 25 см. Вербената обича слънцето и леката влажна почва.
Тъй като гладиолите се размножават чрез луковици, ако не сте ги засадили през април, може да го направите през май или юни. Засадете ги на 10-15 см дълбочина и на 20 см разстояние. Може да го правите през 15 дни, за да имате постоянно цъфтящи гладиоли до октомври. В края на есента извадете луковиците и ги съхранявайте на проветриво и сухо място до следващата пролет.
Антириумът, познат още като кученце, е любимо растение на много градинари. То цъфти в лилаво, розово, жълто, бяло и оранжево цяло лято. Може да вирее на слънце и на полусянка. Ако сте пропуснали да засеете семената му през февруари или март на закрито, направете го сега на открито. Може да си закупите и разсад от специализиран магазин и да засадите растенията на около 20 см разстояние.
Цветето циния е чудесен избор за всяка градина. Цветовете му са обагрени по различен начин, а растенията издържат на летни горещини и на суша. Има различни сортове – с кичести или полукичести цветове, по-високи или по-ниски. Със сортовете-джуджета може да озелените сандъчета и кашпи, а с по-високите да оформите цветни бордюри. Засейте семената през май директно, ако нямате готов разсад. За около седмица те ще поникнат. Изчакайте поне 6 седмици, а след това разсадете растенията на слънчево място.
Космосът е цвете, което могат да отгледат и най-неопитните цветари. То не е претенциозно откъм място и придава нежна красота с цветчетата си на дълги дръжчици. Много лесно се прихваща, като е достатъчно да поръсите само със семенца избраното място. След като поникнат семенцата, цветовете се появяват след около 7 седмици и ще ви радват с багрите си до късна есен. Има високи и ниски сортове. По-високите разположете в задната част на лехите, а по-ниските са подходящи за ниски лехи , бордюри и сандъчета.
Може да увеличите розовите си храсти с катерлив сорт. Важното е да направите дълбока ямка, за да поберете корените и да поливате по-рядко, но обилно.
Други летни цветя, с които може да украсите градината си, са мушкато, маргаритки, петунии, обички, ириси и др.