Семената на зеленчуци, цветя или подправки, които сте засели преди няколко седмици в малки контейнери, сигурно вече са поникнали.
Ако досега никога не сте пикирали разсада си, т.е. не сте пресаждали малките растения в по-големи съдове, важно е да се научите защо и как се прави.
Пикирането или пресаждането на разсада е добре да се прави в следните случаи:
Ако растенията ви имат 2-3 листенца, вече е време да ги преместите от по-малкия или от общия съд в по-голям. Направете го в следната последователност:
Бъдете по-внимателни с пикирането на разсада от краставици, тиквички, пъпеши, патладжани, целина, тиква и цветята кандилки и ружа. Лесно се повреждат и зелените салати и пиперът. По-безопасно е пикирането на зелето и доматите.
След пикирането поне за седмица осигурете сянка на разсада и не бързайте да го подхранвате.
Достатъчно ли е едно пикиране?
Ако вече сте пресадили растенията си веднъж, може да се наложи да го направите още 1-2 пъти, независимо дали става въпрос за зеленчуци, или за цветя.
Това става тогава, когато растенията ви започнат да надвишават 3 пъти диаметъра на съда, в който сте ги пикирали, а времето още не позволява да ги засадите директно на открито. Ще се наложи да ги пикирате отново, като ги засадите по-надълбоко, за да развият повече корени, да не залинеят и да се счупят.
Направете финалното пресаждане, когато растенията ви имат поне 3-4 листа, което обикновено става за 10 седмици. Преценете дали няма все още опасност от слани.
Не забравяйте да закалите растенията, преди да решите да ги пресадите окончателно на балкона или в градината. Това означава поне 7 дена да ги изваждате навън, когато е по-топло през деня, и да ги прибирате отново вечер.
Засаждането на младите растения на постоянното им място става на около 25-30 см разстояние, за да им се осигури нужното пространство за правилно развитие. Когато вече имат 7-8 листа, може да ги подхранвате с подходящ тор веднъж седмично.