Много често козметичните продукти, които сме си закупили след поредната изгледана реклама, не оправдават очакванията ни. Става въпрос най-вече за хидратиращите кремове, от които имаме нужда особено през зимата. От суха кожа обаче се оплакват много хора, и то не само през зимата. А понякога е много трудно да открием точния продукт, който би ни помогнал.
За да не рискуваме с крем, който ще ни разочарова откъм аромат или ефект и за да сме убедени, че съдържа само натурални съставки, най-добре е да си го направим сами. Това не отнема много време, продуктите са лесно достъпни, а като резултат ще получим натурален крем, направен напълно по наш вкус и с по-големи здравословни ползи.
За домашен крем по тази рецепта ще са ви нужни по 1/2 ч.ч. какаово, кокосово и бадемово масло, както и етерично лавандулово масло – 20 капки.
Кремът се приготвя, като първоначално става смесване на трите масла. Те се разтопяват на слаб котлон, като бъркате постоянно. Когато получите добре разтопена еднородна смес, отстранете съда от котлона и изчакайте да се охлади. Сложете и капките етерично масло в сместа, а после я поставете в хладилника за около 1 ч.
Разбъркайте с ръчен миксер и отново върнете сместа в хладилника за 15 мин. Кремът ви е готов. Може да го изсипете в стъклено бурканче и да го съхранявате на хладно.
Приготвянето на този крем става само от две съставки – кокосово масло и алое вера. Алоето има свойството да успокоява кожни раздразнения и обриви, да хидратира дълбоко кожата и да намали възрастовите петна. От своя страна, кокосовото масло може да забави стареенето на кожата, притежава антибактериални ефекти и е много полезно за суха кожа.
За да си приготвите лесно и бързо уникален крем от тези природни съставки, са ви нужни кокосово масло 1/2 ч.ч., а алое вера гел – 1/3 ч.ч., както и 2-3 капки от някакво етерично масло.
Смесете в една купа алое вера и кокосовото масло, бъркайки постоянно 5-10 мин. до получаване на лека хомогенна смес. След това остава само да прибавите етерично масло.
Добре е да съхранявате получения крем на хладно в затворен стъклен съд. Може да го използвате като другите кремове, най-добре върху влажна кожа. Ефективен е и при почистване на грим.
Сокът от краставица съдържа силициев диоксид, подобряващ тена, а голямото количество вода – 96%, хидратира кожата, замествайки всеки хидратиращ крем.
Подхранващ домашен крем за суха кожа може да си направите от няколко вида натурални продукти, включително и краставица. За конкретната рецепта ще ви е нужен пчелен восък. Относно количеството – то зависи от предпочитанията ви за овлажняващ ефект на крема. При по-суха кожа сложете по-малко.
Разтопете восъка на водна баня. Към него трябва да добавите 40 мл зехтин или бадемово масло и 2 с.л. сок от краставица. Разбъркайте всичко, а после с помощта на миксер трябва да разбиете сместа, докато се охлади.
Кремът подхранва и хидратира кожата, ако го нанасяте сутрин върху лицето, след като го почистите добре.
Заради множеството биологично активни вещества, лайката се включва в различни козметични продукти като маски, лосиони и др. Органичните киселини в химичния й състав могат да елиминират пигментните петна, каротинът омекотява, холинът регенерира клетките и др.
За суха кожа е подходящ подхранващият крем, за който ще трябва да си приготвите 1 с.л. сух цвят от лайка, 1/2 ч.ч. вода, 1/2 ч.л. растителен глицерин, 1 с.л. краве масло, 1 ч.л. рициново масло, няколко капки портокалово етерично масло или от здравец.
За да приготвите крема, първо си направете запарка от лайката и водата. След като престои 1 ч., към 2 с.л. от нея прибавете глицерина, после кравето масло, рициновото масло, етеричното масло и накрая останалата част от запарката.
Разбъркайте всичко добре, най-добре разбийте с мини миксер. Изсипете домашния крем в бурканче и съхранявайте до 5 дни в хладилник.
Копривата подхранва с витамините, всички минерали, органични киселини и другите си полезни вещества не само косата, но и кожата.
От друга страна, брезовите пъпки, благодарение на етеричното масло с тритерпен, служат за лечение на всякакви кожни проблеми.
За домашния крем си осигурете листа от коприва – 1-2 лъжици и брезови пъпки – 1 с.л. От тях трябва да си направите запарка, като ги залеете с чаша вряща вода. За да се охлади, изчакайте 1 ч.
После разтопете 1 с.л. пчелен восък на водна баня. Без да го отстранявате от котлона, добавете към него 1 с.л. зехтин, витамин А – 3 капки, 1 с.л. краве масло и отварата от копривата и пъпките от бреза.
Сместа оставете на котлона още половин минута. След отстраняването й я разбийте с миксер и полученият крем преместете в стъклено бурканче.
Невенът е една от най-популярните билки за лечение на различни кожни проблеми и за хидратиране на кожата, включително и бебешката. На пазара може да се намерят различни кремове, направени на базата на невен, но можете лесно да си го направите и у дома.
Трябва да си приготвите бяла глина – 4 с.л., растително масло от невен – около 3-4 капки и етерично масло от лавандула – 4 капки.
Първо смесете бялата глина и маслото от невен, като си служите с дървена лъжица. Когато се получи смес без бучки, прибавете лавандуловото масло за аромат. Разбъркайте отново, а после поставете крема в добре затворен стъклен съд.
Една от съставките на рецептата е лавандулото олио, което не само овлажнява кожата, но може да премахне акнето и белезите. В съчетание с кокосовото масло, което има антибактериално действие, полученият ефект върху кожата ви ще бъде мекота и гладкост.
Ще са ви необходими 1/2 ч.ч. кокосово масло, 6-7 капки лавандулово олио и 1 ч.л. масло от витамин Е. Трябва само да смесите трите съставки и ще имате идеален хидратиращ крем за лице.
Когато си приготвяте кремове в домашни условия, не забравяйте, че те наистина нямат в съдържанието си консерванти, но трябва да следите да не попаднат бактерии в тях. Затова работете с чисти лъжици, шпатули и др. инструменти и съхранявайте кремовете в хладилника.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.