Как да реагираме, когато партньорът ни се обижда за най-малкото? Най-честата причина за това поведение е желанието за контрол. Липсата на такъв води до безпокойство, което кара човек да заема защитна позиция и да се опитва да манипулира другия.
Обикновено този тип хора живеят в измислен свят, отричайки всичко, което не харесват. В него няма място за реални хора, защото те могат да кажат една грешна дума, с която да разрушат съвършенството. Те вярват само в своята, собствена истина и не признават правото на другия да има различна гледна точка.
И все пак, ако обичате обидчив човек, няма място за паника. Да, няма да ви е никак лесно и вие вероятно вече сте разбрали това, но заради любовта си заслужава да опитате.
Как да реагираме, когато партньорът ни се обижда за най-малкото? В живота се налага често да броим до 10, преди да кажем какво мислим. За съжаление, сме по-склонни да го правим на работното си място, за да не го загубим, а пред близките си отказваме да се съобразяваме. Да, хубаво е да сме искрени, но да сме директни постоянно може да бъде разрушително за отношенията.
Помислете какво би било, ако всички ви казваха какво мислят за новата ви прическа, навиците ви да шофирате, готварските ви умения, неделното мързелуване, бъркотията в банята и т.н. Ежедневно близките ни спестяват истината, за да не наранят чувствата ни. Само така можем да живеем хармонично и да не спорим непрекъснато за дреболии. Започнете от тук, ако си имате работа с обидчив партньор.
Да, уморително е, но това е прекрасна „школовка“ за търпението ни. И благодарение на това ще повишим емоционалната си интелигентност. Когато се поставяме на мястото на другия и погледнем на ситуацията от неговия ъгъл, виждаме перспективи, които иначе нямаше да забележим. Това умение ще ни помогне и в други аспекти от живота.
Ако наистина опитате да го направите, ще покажете на партньора си, че разбирате емоциите му и не искате да го нараните. Той няма да успее да преодолее своята свръхчувствителност, но вероятно ще се опита да намали сцените.
Обикновено обидчивите хора имат несигурна привързаност. Те реагират бурно или се затварят в себе си всеки път, когато не получат това, което искат. Искат да ви накажат за това, че постъпвате „несправедливо“ с тях и видимо се дистанцират. И това поведение е много уморително за околните. Ако се отнася за хората навън, лесно ще ограничите контактите, но когато става въпрос за партньора ви, нещата са далеч по-сложни.
Ревност, завист, несигурност, страх, свръх его – това са част от причините за поведението на партньора ви. Ще се изненадате, че той не реагира по един и същи начин при общуването с различни хора. Защо го прави тогава пред вас? От една страна, пред вас не се налага да играе роли, да потиска чувствата си и може да излее целия си гняв, от друга – вероятно неговата обидчивост е свързана с чувство, което провокирате вие.
Да речем че вашият партньор е ревнив. Той се обижда на всеки ваш коментар, в който вие споменавате други мъже. И е особено чувствителен на тема външен вид, защото ревността го кара да се съмнява в себе си.
Ситуациите могат да бъдат различни, но е важно да разберете какво стои зад тази лесна обидчивост. Когато установите основния „дразнител“, ще ви е по-лесно да работите над проблема.
Поговорете приятелски без обвинения, нападки и провокиране на чувство на вина. Споделете как ви кара да се чувствате неговото поведение. Опитайте да локализирате „горещите“ теми, които го карат да се обижда и ги избягвайте. Само с компромис от двете страни може да се постигне нормално съжителство без ежедневни упреци, сцени и трупане на недоволство.
Да, не е приятно да ти се сърдят за всяка дреболия, но ако любовта е истинска, тя ще се справи с това. Реагирайте с повече съпричастност и разбиране. Всъщност, обидчивите хора се нуждаят от нашата подкрепа повече от всички останали.
Когато човекът до вас отново се намръщи за нещо, което сте казали, отидете при него и се усмихнете. Опитайте да преодолеете ситуацията с чувство за хумор. Покажете, че сте един отбор и сте на първо място приятели.
Много често причините за обидчивото поведение се крият в детството. Ако партньорът ви е бил критикуван сурово от родителите си или тотално игнориран, той е развил свръх защитна реакция. И като възрастен е продължил да живее в постоянно състояние на „отбрана“. Той смята, че всеки иска да го обиди, че другите говорят зад гърба му и го смятат за не достатъчно добър.
За да избегнете тази свръх защитна реакция, опитайте да не го критикувате и осъждате. Това е полезно за всяка връзка, защото критиките и недоволството разрушават отношенията. Може би самите вие искате да доминирате и да държите нещата под контрол?
Ако всичко, което кажете, дразни и обижда партньора ви, означава, че е време да му дадете „почивка“. Вероятно не е нищо лично към вас. Понякога се държим така, когато имаме проблеми в работата, когато се чувстваме неспособни и смятаме, че сме се провалили в живота. Но това изобщо не ни оправдава, разбира се.
Ето защо е хубаво да покажете, че спокойствието ви е по-важно от комуникацията с него. Твърде вероятно е той да помисли сериозно над поведението си и да започне да прави опити да оправи нещата. Не очаквайте чудеса, но положителна промяна винаги е възможна.
Как да реагираме, когато партньорът ни се обижда лесно? Ако успеете да се адаптирате към тази негова особеност с любов и разбиране, можете да имате добри взаимоотношения. Нормално е да се чувствате гневни, несигурни и притеснени, но ако го преодолеете, ще подобрите връзката си. Любовта може да ни направи най-добрите психолози, терапевти и лечители. И ефект ще има, докато я има и любовта.