В прехода от зимния към пролетния сезон тялото ни има по-голяма нужда от енергия, защото по-дългият ден предполага повече време за активност. Но често през зимата имунната система е отслабена и организмът трудно се адаптира към промените през пролетта.
Освен това нивата на хормоните серотонин и допамин – хормони на щастието, са по-ниски, а се увеличава хормонът на стреса кортизол.
Ето защо в началото на пролетта човек се чувства уморен и сънлив, с ниска мотивация, главоболие и нарушена концентрация.
В народната медицина са известни много билки против депресия, пролетна умора и изтощение като дилянка, дяволска уста, маточина, лавандула, глог и др.
Можете да почувствате силата на лечебните билки при тези неразположения, като си приготвите чай, отвара или вана с тях.
Нарича се още домашна коприва. Има покрито с власинки високо и кухо стъбло, а цветчетата са разположени по горните листа. Основната функция на билката е да прогонва умората и главоболието.
За лечебна цел се прави отвара от надземната част. Нужни са 2 с.л. от растението, които се заливат с около 400 мл вряла вода. Билката кисне 2 ч. После се пие по 100 мл 3 пъти на ден преди хранене.
Това ароматно растение съдържа много етерични масла, които оказват спазмолитичен ефект върху дихателната и храносмилателната система. Съдържа още витамин С, органични киселини, керотин и флавоноиди, които подсилват отслабената имунна система и имат антиоксидантно действие. Чай от маточина не само успокоява, но и повишава концентрацията и жизнения тонус.
Лавандулата е растение, което е известно със своите антидепресивни свойства. Това се дължи на полифенолите в билката, които засилват имунитета.
Билката влиза в състава на много рецепти срещу психическа умора. Смесете по 20г от билките лавандула, глухарче, бял равнец, самобайка, великденче и змийско мляко. Варете 3 с.л. от тази смес в 3 ч.ч. вода 5-10 мин. Пийте от получената отвара по 3 чаши дневно против отпадналост.
За профилактика и лечение се използват добре узрелите червени плодчета на шипката. Бодливото растение съдържа много витамин С, витамини В2 и К, както и провитамин А. Други полезни вещества в състава й са флавоноиди, пектин, каротеноиди, танини, етерични масла и др.
В народната медицина шипката се използва след тежки боледувания или терапия с антибиотици, при скорбут, авитаминоза – пролетна умора и др.
За да си направите запарка от шипки, оставете да врат около 10 мин. 1-2 с.л. плодове в 0,5 л вода. От запарката се пие по 3 ч.ч. на ден.
Наберете си млади борови връхчета в края на март и началото на април. Всички танинови вещества, смоли и флавоноиди, съдържащи се в тях по това време, ще подсилят организма ви, за да се справите с пролетната умора.
Вземете 50г връхчета, счукайте ги в хаванче и ги залейте 1 ч. вряла вода. Оставете сместа на тъмно за 2 ч. След това я прецедете, добавете малко мед и я изпийте.
Билковите отвари могат да се използват и за отпускащи вани, ако им се добавят 2-3 капки лавандулово масло, масло от сантал, салвия или др. натурално етерично масло.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.