Като пример, нека вземем нощните насекоми – размерът на зрителните им органи често не надвишава главата на кибритена клечка, но те се ориентират перфектно на терена при слаба светлина, ловко избягват препятствията и откриват дори слабите движения около тях.
Представете си, че попадате през нощта в тропическа гора, под короната на която светлината на Луната и звездите не прониква. Струва ви се, че наоколо няма нито един източник на светлина. Но това ще е вярно само за нашия несъвършен визуален апарат (окото) – всъщност пространството наоколо ще бъде запълнено с единични фотони. За човешкото око техният брой очевидно няма да е достатъчен, за да получи поне една неясна картина на околния свят.
Въпреки това органите на зрението на нощните насекоми и животни са много по-чувствителни.
Например, очите на нощната тропическа пчела Megalopta genalis абсорбират само няколко фотона, но това е достатъчно, за да се ориентират в заплетената и гъста тропическа гора, дори когато нивата на светлина са на изключително ниски стойности.
Европейската нощна пеперуда от вида Deilephia elpenor от семейство ястребови молци се отличава с подобно поведение. Това би било невъзможно без определени трикове от страна на насекомото.
Използвайки като пример ястребовия молец, учените са изследвали работата на зрителните центрове на мозъка на насекомото и са установили, че поради определената работа на невроните, пеперудата е в състояние да добавя единични фотони в една картина, която е улавяла в различни точки в пространството и времето. Тъй като все повече фотони се улавят, картината на света в главата на Deilephia elphenor става по-ярка – може да се сравни с продължителна експозиция на фотоапарат при фотографиране.
Вярно е, че в този случай няма да е възможно да се постигне висока разделителна способност на изображението, но насекомото може да формира представа за света около него и дори да го види в цвят!
Тази способност, наречена „невронно сумиране“, се споделя от други нощни насекоми. Разбира се, крайното изображение ще бъде далеч от идеалното – например бързо движещите се обекти няма да бъдат записани, но такъв начин за визуализиране на света говори за това колко сложен и гениален е визуалният център дори на малките същества.