Често чуваме за тропически бури с красиви имена, които поразяват страните от Азиатско-Тихоокеанския регион, причинявайки големи разрушения. В същото време в други региони на света е относително спокойно и силните урагани по крайбрежието, например в Атлантическия океан, са доста редки.
Основната причина, поради която в Тихия океан се случват много бури и урагани, е температурата на водата, чиято средна годишна стойност е 19,4 ° C, а в някои региони достига дори 29 ° C!
Огромни области с нагрята вода допринасят за образуването на големи количества топла водна пара, която се издига в атмосферата и кондензира в облаците, след което пада на земята под формата на обилни валежи, причинявайки ураганни ветрове и огромни вълни. За да запазят разрушителната си сила, такива урагани се нуждаят от постоянно запълване на топъл, влажен въздух, така че на сушата циклонът бързо да загуби силата си.
Колко енергия съдържа ураганът?
Силата на природата са наистина огромни и дори средният ураган съдържа невъобразими количества енергия.
Според експерти от Центъра за изследване на ураганите (HDR, САЩ, Флорида) има два начина за измерване на енергията, произведена от урагана. В първия случай се измерва енергията, необходима за изпаряване на масите вода от повърхността, а във втория се измерва енергията на въртене на урагана и най-силните му ветрове.
HDR изчислява, че в първата версия средният ураган по своята сила изразходва 5,2 х 1019 J енергия на ден, а във втората – 1,3 x 1017 J енергия на ден. Ако добавите тези стойности заедно и конвертирате в гигатони, ще получите гигантска стойност от малко под 13 Gt.
Нека вземем за сравнение експлозията на най-голямата термоядрена бомба в историята (тествана през 1961 г.) с капацитет 58,6 мегатона TNT (тринитротолуен или TNT еквивалент). Оказва се, че енергията, произвеждана на ден от ураган, ще бъде същата като експлозията на 221-ата най-мощна термоядрена бомба в историята.
Жизненият цикъл на средния тропически ураган варира от няколко дни до 1 месец. Ако вземем средната продължителност от 20 дни, тогава имаме цифра от 260 Gt TNT. За сравнение, глобалното потребление на електроенергия в момента е около 150 Gt TNT (1,2). Тоест, средният ураган по време на жизнения си цикъл генерира почти два пъти повече енергия, отколкото цялото човечество консумира за една година!
Но това не е границата. Ако ги сравним с екстратропични циклони, които се образуват в полярните и умерените географски ширини, тогава силата изглежда огромна: изкореняват дървета и разрушават сгради.
Тропическите урагани свършват достатъчно бързо, отмивайки се. Циклон, типичен за средните ширини, покрива небето с огромни, сиви облаци в продължение на много дни с пориви на вятъра, валежи – и това не е изненадващо, тъй като диаметърът му е хиляди километри. Такива циклони са типични, например, за централна Русия и някои страни от бившия СССР. Енергията на такива урагани е трудна за изчисляване, но е хиляди пъти повече от тропическите урагани.