Вероятно няма човек, който да не харесва хора с трапчинки. По някакъв начин ги свързваме с детската привлекателност и невинност, дори с определен тип женски чар, олицетворяван от красавици като Ариана Гранде, Дженифър Гарнър и др.
Но зад тези очарователни малки вдлъбнатинки стоят различни теории за това защо само някои хора имат трапчинки, а други – не.
Сигурно сте забелязали, че трапчинките може да има не само на едната или двете бузи, но и на брадичката.
Според популярна теория на учените трапчинките на брадичката всъщност са се появили в резултат на хълцане още във феталното развитие, т.е лявата и дясната страна на брадичката не са успели да се слеят достатъчно добре в утробата. Затова пък Джон Траволта, Бен Афлек, Сандра Бълок и още редица знаменитости изглеждат много добре с такъв тип брадички.
За трапчинките на бузите предположенията са няколко.
Има обяснения, които са по-скоро поверия. Според едно такова народно вярване те се появили, когато бабата докоснала с брашнени ръце бузките на бебето, докато месела питка за 40-ия ден от раждането му.
Наричат трапчинките „ангелски целувки”, „целувки на Купидон” или резултат от целувка на Господ или Богородица.
По-рядко, но се срещат и трапчинки от двете страни на гръбначния стълб, отзад над кръста, както и в областта на задните части. Наричат ги „трапчинките на Венера” и с понижаването на талията на панталоните се смята, че да се виждат такива трапчинки, е много секси.
Както и да наричат трапчинките, важно е да се обърнем към теориите на учените относно появата им.
На първо място, няма спор, че трапчинките са наследствени, но спорове се водят най-вече за подробностите около появата им. Дълго време учените смятат, че ако и двамата родители имат трапчинки, детето им неизбежно ще ги получи.
В последните години обаче се твърди, че всъщност вдлъбнатинките не са редовни доминиращи черти. Няма гаранция, че детето ще ги наследи на 100% от родителите си.
Теориите за причинителя на трапчинките са две. Според едната те се появяват, когато около устата мускулите са по-къси. Другата е по-популярна. Тя гласи, че трапчинките са дефектирал лицев мускул, наречен Zygomaticus major. По принцип той е голям и се намира отстрани на лицето. Ако по някаква причина се раздели, това предизвиква появата на сладките вдлъбнатинки, когато се усмихвате.
Оказва се, че трапчинките се дължат на аномалии на мускулите и са вроден дефект Според пластичния хирург Брент Мойлекен от Лос Анжелис трапчинките, макар и аномалии, не са причина за някаква тревога.
За това дали хората с трапчинки имат някакво предимство пред лишените от тях също има различни предположения.
Тъй като трапчинките напомнят на бебешко или детско личице, това прави по-привлекателен в очите на другите притежателят им.
Предполага се, че трапчинките помагат даден израз на лицето да стане по-забележим. С усмивката или мръщенето те уточняват какво точно изпитва носителят им и може би това е обяснението за тяхното възникване.
Тези малки ямки дават допълнителен шанс на хората, които ги имат, да предизвикат желание за близост и по-лесното намиране на партньор.
Все пак обаче трапчинките не могат да кажат всичко за човека. Много точно е шеговитото твърдение на Стивън Лийкок, британски журналист, писател и хуморист, че „много мъже се влюбват в трапчинките на бузите, а погрешка се женят за цялото момиче”.
Тъй като само 20% от хората имат трапчинки, някои от останалите 80% много искат да се сдобият с тях.
Има най-различни начини как да си ги направим. Смята се, че те могат да се образуват с упражнения, чрез пластична операция и дори с пиърсинг на бузите.
Първото място обаче заема идеята на Изабела Гилбърт. Тя била напълно обсебена от мисълта да си направи трапчинки. Дори през 1936г. изобретила специална машина за това, която се състои главно от две топчета, притискащи на определено място бузите. Ефективността на този метод обаче и досега не е доказана.
В последните години, разбира се, като цяло се утвърждава изкуствената направа на трапчинки с помощта на пластични хирурзи, като това става даже много модерно. Много хора се вманиачават на тема „трапчинки”. И макар че в никакъв случай няма да станат толкова неустоими като Шерил Коул, Хилъри Дъф, Миранда Кер и др. знаменитости, са готови да се подложат на 30-40-минутната разкрасителна процедура.
Има много признаци, които обединяват 20-те процента хора с трапчинки:
И понеже има известна разлика между трапчинка на брадичката и цепка на това място, трябва да се уточни, че хората с цепка на брадичката изпитват нужда от внимание и признание.
Надарени ли сте с трапчинки при раждането си, няма гаранция, че ще ги имате за цял живот. При някои хора те могат да изчезнат в по-зряла възраст, защото мускулите се разтягат с възрастта. Ако трапчинката е наследена генетично, тя няма да изчезне напълно, но може да стане по-трудно забележима.
Ако пък нямате щастливите трапчинки и сте решили да си направите, все пак добре си помислете. Процедурата е проста, но както всяка интервенция, може да има странични ефекти. Възможни са възпаления или трудна за коригиране деформация. А и цената на временните „дупки” в бузите не е малка.
Останете си с мечтата за трапчинки, защото и без тях можете да бъдете обичани, успешни и щастливи.