Какво обаче се случва, когато тази меланхолия се превърне в постоянно потиснато депресивно настроение и отнеме енергията и жизнения ни тонус? Това на пръв поглед безобидно състояние може да влоши качеството ни на живот и да направи ежедневието ни тежко бреме.
Експертите наричат тази специална форма на депресия „сезонно зависима депресия”, което означава, че симптомите й винаги се появяват с настъпването на зимата и се облекчават с идването на пролетта.
Характерните симптоми са постоянна умора, глад и свързано с него наддаване на килограми, апатия, раздразнителност, негативно отношение към заобикалящия ни свят, липса на желание за каквото и да било.
Причината за зимната депресия е липсата на дневна светлина. Дните стават по-мрачни и това кара мозъкът да мисли, че е нощ. Той започва да отделя хормона на съня мелатонин във висока концентрация и това ни прави сънливи, отпуснати и апатични. В допълнение към това, нивото на серотонин намалява, което се отразява негативно на нашето благосъстояние.
Според някои учени, сред причините за зимна депресия е подготовката за хибернация. Някои хора намаляват нивото си на активност и повишават апетита си, за да складират повече мазнини по тялото си.
Повишеният апетит може да се дължи и на пониженото ниво на серотонин, което организма се опитва да компенсира.
В допълнение към всички тези причини можем да добавим и работата на закрито, което допълнително намалява притока на дневна светлина. Повечето от дейностите ни извън работа също преминават в закрити помещения, което допринася за потиснатото ни настроение.
В резултат на депресивните симптоми ние губим своята работоспособност и това ни кара да се чувстваме неудовлетворени от себе си. Постоянната умора затруднява ежедневните ни дейности и всяка задача ни се струва трудноизпълнима. Евентуалното наддаване на килограми допълнително натоварва тялото и психиката ни.
Всичко това може до такава степен да влоши качеството ни на живот, че сутрин да не искаме да ставаме от леглото. Подценяването на това състояние може да ни направи лоша услуга и да задълбочи симптомите на зимната депресия.
Добрата новина е, че с малко повече усилия можем да си помогнем и сами.
Независимо от времето, използвайте всяка възможност да излезете навън. Разходете се до магазина, направете една обиколка на блока, поканете приятел да повървите заедно.
Разходките сред природата са лек за всяка болка и действат особено добре на зимните депресии.
Спортът ще ви даде мотивация да се грижите повече за себе си и ще увеличи жизнената ви енергия. Той действа положително на общото ни психическо и физическо здраве. Не е нужно да правите нещо грандиозно. Леките упражнения също са достатъчни, за да извлечете ползи от физическото натоварване.
Ако все пак не ви се спортува, отделете време за нови хобита. Шиене на гоблени, редене на пъзели, рисуване по номера или оцветяване на мандали, игри на шах, табла, творческо писане, изучаване на чужд език – има толкова много неща, с които можете да се занимавате в свободното си време. Те ще ангажират ума ви и ще ви спасят от мрачните мисли.
Силното осветление може да компенсира липсата на дневна светлина и да намали симптомите на зимната депресия. Има специални лампи с висок интензитет, които можете да използвате в помещенията, в които прекарвате най-много време.
Носете дрехи в ярки, свежи цветове, които ви носят настроение. Избягвайте сивото, черното и кафявото. Ярките акценти в дома ви също ще допринесат за благосъстоянието ви, така че се обградете с повече цвят.
Не подценявайте силата на етеричните масла в лекуването на зимната депресия. Маслата от жасмин и бергамот ви носят спомени от лятото и ви карат да копнеете за свежи летни градини и горещи пясъци. Ментата и босилекът пък успокояват нервната ви система и ви помагат да се отпуснете.
Плодовете и зеленчуците увеличават енергията ви и не натоварват храносмилателната система. Гответе си при всяка възможност и изпробвайте нови вкусни рецепти.
Не се затваряйте в себе си. Общувайте с различни хора, защото това ще прогони меланхолията ви. Дори тези на пръв поглед безсмислени разговори да ви се струват излишни, всъщност обменът на информация ще ви подейства добре.
Позволете на близките си да ви помогнат да излезете от депресивното състояние. Не отказвайте помощ и споделяйте как се чувствате.
Времето навън може и да е неприятно за разходка, но не и за топло какао и интересна книга. Има толкова много неща, за които не ви остава време и можете да свършите сега. Насладете се на някои малки удоволствия в почивките и денят ви ще бъде ползотворен.
Ограничената дневна светлина може да означава и че не приемате достатъчно витамин Д. Той обаче ви е нужен както за да се чувствате добре, така и за да имате здрави кости. Разбира се, не трябва да прекалявате с приема на хранителните добавки.
Жълтият кантарион също допринася за доброто ви настроение, като намалява тревожността и безпокойството.
Много хора са склонни да стоят до късно и да се събуждат сутрин уморени и стресирани. По този начин не успяват да се справят със задълженията си и това им носи допълнителни дози стрес.
Ако организирате обаче деня си от сутринта, не само ще постигнете повече, но и ще се чувствате доволни от себе си. Направете графика си балансиран, така че да имате време за половинчасова разходка, джогинг, спортни занимания у дома, а защо не и за кратка дрямка следобед?
Сутрешните ритуали са чудесен начин да противодействате на зимната депресия. Това може да бъде вкусна закуска и чаша ароматно кафе, изпито в компанията на близките ви хора, четене на спортните новини, разкрасителни процедури. Важното е да намерите повод за усмивки още щом се събудите. Добрите мисли ще привлекат и добрите случайности, вярвайте в това.