Не всеки от нас може да се радва на къща с голям двор, но дори и терасата можем да превърнем в прекрасна малка градинка. И понеже казват, че всяка тераса е продължение на дома, можем да направим така, че на нея да ни е приятно и уютно.
Разбира се, пространството е ограничено и ще трябва доста фантазия от наша страна.
И както всяко нещо, и градината на терасата си има както плюсове, така и минуси.
Ако все още не сме сигурни дали да превърнем терасата си в миниатюрна градина, ето някои нейни положителни страни, които ще сложат край на колебанието ни:
Отрицателните страни на такава градина не са много, но все пак трябва да ги имаме предвид:
След като вече твърдо сме решили, че ще превърнем терасата си в градина, има няколко стъпки, които трябва да следваме:
Планиране на оформлението
Тъй като имаме ограничено пространство, трябва да го използваме ефективно. Нужно е да проверим кои са слънчевите зони за максимално време от деня, за да изберем подходящите растения. Освен това трябва да предвидим достъпът до вода, товарът, който може да носи бетонната плоча и тежестта на полятите съдове, почвата и настилката.
Избор на растения
Предварително трябва да сме решили какви растения да има на терасата – цветя, цветя и зеленчуци или най-добрата комбинация – цветя, зеленчуци и подправки. За целта растенията трябва да бъдат избирани според това кои обичат слънце и кои са сенколюбиви.
Избор на почва и контейнери
Почвата се избира според нуждите на всяко растение. Контейнерите могат да бъдат керамични, циментени или пластмасови. Можем да закупим повдигнато легло, което е по-широко от саксиите. Такива легла са по-подходящи за отглеждане на зеленчуци. Пергола може да се използва при вертикално изграждане на градината.
Изграждане на градинския кът
След като вече имаме семена, разсад и контейнери, можем да започнем да засаждаме и подреждаме. По-добре дизайнът да е по-семпъл предвид малкото пространство.
За максимално добър ефект от нашия проект по-добре да не избираме прекалено много растения.
Цветя
Различните цветя имат различни изисквания относно светлина и топлина.
За силно огрени от слънцето тераси са подходящи кактуси, тагетис, хризантема, петуния и др.
За тераса, огряна от слънцето само за половин ден, е добре да се изберат азалия, вербена, невен, драцена, трицветни теменужки и др.
За северна тераса също има вариант за цветя – здравец, фукция, олеандър и др.
На западни тераси, силно огрени от слънцето следобед, ще се чувстват добре калдъръмче, алое, сукулентни видове, глоксиния.
При много малка тераса цветята могат да се подредят на различни нива, като има висящи и виещи.
Зеленчуци
Подходящи са малки и лесни за отглеждане хибриди и сортове на краставици, домати, чушки и др., като не се препоръчва засаждането им по две коренчета в саксия.
Трябва да се следи за постоянното наличие на влага и не трябва да се прекалява с торенето.
Билки и подправки
Обикновено се засяват магданоз, копър, босилек, джоджен, мащерка , розмарин и др., но зависи от нашите предпочитания. Те не изискват много грижи, а само правилна температура – около 18-20°.
Независимо колко е малка терасата ни, с повече въображение може да я превърнем в прекрасно късче природа за релакс и зареждане с енергия.