Червената мухоморка – ( Amanita muscaria ) е изключително отровна базидиева гъба от рода Мухоморка. В рода Мухоморки има повече от сто вида различни гъби, но не всички са отровни. В повечето случаи, говорейки за мухоморка, ние мислим за отровна гъба с бял крак и червена качулка, украсена с бели точки отгоре.
Самото име на тази гъба, състояща се от двете думи муха и мор, казва, че мухата, която е кацнала върху тази гъба, може да живее само за секунди.
Amanita muscaria се отнася до отровна психоактивна гъба, която съдържа редица токсини, които имат психотропен ефект. Ако използвате твърде много от него, тогава човекът ще загуби съзнание и памет, а в случай на тежко отравяне, този, който яде червената мухоморка, може дори да умре.
Това е много интересно: човек за да умре от отравяне с мухоморка, трябва да изяде около 15 шапки средно големи гъби.
При по-умерено използване мухоморката ще предизвика само халюцинации и откъсване от реалността. Знаейки за тези свойства на гъбата, нашите далечни предци (главно народите от Западен и Североизточен Сибир) са използвали мухоморките като наркотично лекарство и са приготвяли различни отвари от нея.
Докато събирали гъби в гората, те забелязали, че много често върху шапките на мухоморките лежали мъртви мухи. С течение на времето свойството на гъбата да привлича и унищожава мухите е в основата на нейното име. И това е типично не само за руския, но и за повечето европейски езици. За да се борят срещу мухите, те са започнали да готвят специални отвари от мухоморки, които перфектно се справяли със задачата си. Но механизмът на тяхното действие е такъв, че самата мухоморка не убива мухите, а играе ролята на стръв.
Парадоксално е, че не мухоморката убива мухите, а водата, която често се натрупва във вдлъбнатата гъбена шапка, която в крайна сметка се появява при доста стари мухоморки. Мухите, привлечени от миризмата на мухоморката, вкусна за тях, кацват на шапката й и просто се давят в натрупаната вода.
Трябва да се отбележи, че съдържащите се в гъбата вещества наистина имат някакъв психотропен ефект върху мухите, поради което насекомите губят обичайната си подвижност, стават по-бавни и „падат“ във водата. Но други мухи, които са кацнали, например, на ръба на шапката на мухоморката, след известно време, като се опомнят, отлитат. Капаните за насекоми от отвара от мухоморка действат по същия принцип: пристигналите мухи просто попадат във водата, където умират не от въздействието на токсините, а чрез удавяне във водата.