Съвременните изследвания показват, че какаото съдържа важни съединения, които са полезни за здравето.
Полифенолите, открити в какаовите зърна, имат ползи за здравето. Те спомагат за намаляване на възпалението, подобряват притока на кръв, понижават кръвното налягане и повишават нивото на „добрия“ холестерол.
Какаото е един от най-богатите източници на полифеноли, заедно с някои плодове, зеленчуци, чай и червено вино. Обработката на какао с алкали обаче, която често се използва от производителите, може да доведе до загуба на полезните свойства: в този случай флавонолът се намалява с 60%. Ето защо е по-добре да се консумират биологичните продукти с минимална обработка.
Какаото повишава нивата на азотен оксид в кръвта. Ефектът от понижаването на кръвното налягане е забелязан за първи път сред жителите на Централна Америка, сравнявайки любителите на какао и тези, които не са го използвали. Лекарите вярват, че това е резултат от съдържанието на флавоноиди в напитката, което подобрява функцията на кръвоносните съдове.
Какаото, богато на флавоноиди, разширява артериите и кръвоносните съдове, понижава лошия холестерол и подобно на аспирина има същия ефект при разреждането на кръвта. Тези свойства влияят пряко върху предотвратяването на инсулт и инфаркт.
Няколко експеримента потвърдиха, че какаото може да намали риска от невродегенеративни заболявания чрез подобряване на притока на кръв. Флавоноидите в какаото участват в биохимичните процеси на производството на неврони и молекули за функционирането на мозъка.
Какаото може да подобри настроението и да помогне при симптомите на депресия. Това се дължи на триптофана, аминокиселина, която е предшественик на серотонина, естествен стабилизатор за емоционалното благополучие. Въпреки че учените не изключват, че положителният ефект се засилва и от употребата на какаото и съдържащия се в нея кофеин. Когато човек пие какао, надбъбречните жлези произвеждат естествено вещество, наречено фенилетиламин. Произвежда се в тялото и действа като положителна стимулация – усещане за влюбеност и възбуда. Веществото причинява увеличаване на пулса, увеличава концентрацията.
Прекомерната консумация на какао повишава нивата на кръвната захар. Но лабораторни изследвания показват, че флавоноидите могат да забавят храносмилането и усвояването на въглехидратите в червата, да подобрят секрецията на инсулин и да стимулират мускулната абсорбция на захар. Честата консумация на какао без захар намалява риска от диабет тип 2.
Парадоксално е, че висококалоричното какао и шоколадовите блокчета ви помагат да поддържате форма. Какаото регулира усвояването на въглехидратите, намалява апетита чрез хранителна стойност и засилва окисляването на мазнините. Проучванията потвърждават, че хората, които пият какао често имат по-нисък индекс на телесна маса от тези, които нея консумират.
Астмата е хронично състояние, което причинява абстракция и възпаление на дихателните пътища. Какаото съдържа теобромин и теофилин, вещества, които спомагат за облекчаване на симптомите на астма. Първият е подобен по ефект на кофеина и помага при упорита кашлица, вторият позволява на белите дробове да се разширят повече, горните дихателни пътища се отпускат и зоната на възпаление намалява.
Няколко проучвания са убедени в защитния ефект на какаото. Какаото има положителен ефект върху венците и зъбите, като ги предпазва от кариеси. Съдържа много съединения с антибактериален ефект, които помагат да се поддържа устната кухина здрава.
Шоколадът се счита за вреден за кожата, но всъщност съдържащите се в какаото полифеноли осигуряват защита от слънцето, насърчават кръвообращението в горните слоеве на епидермиса и подобряват клетъчната структура.