1. Гушкането действа като болкоуспокояващо. Прегръдката на любим човек успокоява и намалява физическата болка, благодарение на хормона окситоцин. Дори гледането на снимка на любимия човек има такъв ефект.
2. Невъзможно е да бъдем „просто приятели“ с човек, към когото изпитваме романтични чувства.
3. Ако обичате истински един човек, не можете да му се сърдите повече от три дни.
4. Мъжете и жените се чувстват романтично благоразположени по различен начин. Жените се чувстват обичани, когато разговарят с партньора си очи в очи, а мъжете, когато работят, играят и се забавляват с партньорката си.
5. Жените намират за привлекателни мъжете, които са в компанията на дами, проявяващи интерес към тях.
6. „Разбитото“ сърце е медицинско състояние. Болката е реална и се усеща не само емоционално, но и физически. Тя може дори да бъде объркана с инфаркт.
7. Мъжете с по-дълбок глас са по-привлекателни.
8. Когато станете близки с някого, „чувате“ гласа му в главата си, докато четете съобщенията му.
9. Ако винаги изпращате първи съобщение на някого, има 90% вероятност той да не се интересува от вас. Това важи и за телефонните обаждания и инициативите за среща.
11. Отнема ни само 4 минути, за да разберем дали харесваме някого, или не. Това е свързано с езика на тялото, жестовете и гласа, а не толкова с това, което казва другият.
12. Когато влюбените се гледат в очите, ритъмът на сърцето им се синхронизира.
13. Хората несъзнателно избират партньори със същото ниво на привлекателност като тях.
14. Двойките, които са твърде сходни или твърде различни, не издържат дълго време заедно. Трябва да има ниво на сходство, но и различия, които позволяват на партньорите да се учат един от друг.
15. Романтичната любов наистина свършва, но на нейно място идва дълбоката привързаност, която ни позволява да остареем заедно в мир и хармония.
16. Когато се влюбим, в началото имаме по-ниски нива на серотонин – хормонът на щастието, и по-високи нива на кортизол – хормонът на стреса. Това е характерно за хората с обсесивно-компулсивно разстройство и обяснява защо се държим странно.
17. Романтичните мисли влияят пряко на творческите ни изяви и ни правят по-креативни. Мислите за физическа близост пък предизвикат конкретен начин на мислене – карат ни да се фокусираме върху текущите събития, а не върху дългосрочните ни цели.
18. Перфектната връзка включва три компонента – привързаност, грижа и интимност.
19. В дългосрочните връзки привлекателното лице има предимство пред привлекателното тяло.
21. Разширените зеници показват, че харесваме това, което виждаме, и ни правят по-привлекателни.
22. Лебедите, пингвините, вълците, патиците, лисиците, пумите и орлите имат един партньор за цял живот.
23. Необходимостта да се влюбим е закодирана в нашите гени.
24. По-продължителен поглед в очите е достатъчен, за да се влюбим в непознат.
25. Когато се влюбим, мозъкът ни спира критичното мислене. Ето защо не можем да видим недостатъците на другия.
26. Средно се влюбваме седем пъти през живота си.
27. Средно един мъж прекарва една година от живота си в гледане на жени.
28. Мъжете казват първи, че обичат партньорката си.
29. Несподелената любов задейства същите центрове в мозъка, които отговарят за болката.
31. Мъжете, които целуват партньорката си сутрин живеят с 5 години повече.
32. Благодарността към партньора увеличава щастието ни.
33. Когато един мъж наистина харесва една жена, той се опитва да накара приятелите си също да я харесат.
34. Мъжете под стрес са по-привлекателни за жените.
35. Влюбването може да намали апетита.
36. Мозъкът се влюбва, а не сърцето.
37. Когато „хормонът на любовта“ е твърде повишен, той подхранва токсичните навици като ревност и раздразнителност, задейства лошите спомени и ни пречи да забравим по-бързо неприятните инциденти.
38. Приоритетите ни се променят, когато търсим сериозен партньор.
39. Чувствата правят живота по-сладък. Влюбените смятат, че една храна е по-сладка, от тези, които ревнуват или не изпитват любов.
41. Влюбваме се в някой, който е подобен на родителя, с когото имаме нерешени проблеми от детството. По този начин несъзнателно се стремим да разрешим този конфликт от миналото в зряла възраст.
42. Хората са по-склонни да се влюбят, когато са самотни, преминават в нов етап от живота си, напускат дома си и се местят в друг град или държава.
43. Колкото по-дълго ухажва един мъж жената, която харесва, толкова са по-големи шансовете за дълга връзка. Интензивните отношения водят по-често до раздяла.
44. Любовта буквално ни кара да растем. Влюбването има успокояващ ефект върху тялото и ума и повишава нивата на растеж на нервните клетки за около една година.
45. Когато една жена се облича изключително само в червено, мъжете са по-склонни да я заговорят и да се ангажират по-сериозно. Това няма общо със стила на обличане, а с цвета.
46. Симетрията е начинът, по който мозъкът ни преценява красотата. Човек със симетрични черти винаги е по-привлекателен и има повече възможности на любовния фронт. Хората със симетрични черти започват да се срещат с представители на срещуположния пол четири години по-рано от другите, имат повече връзки и са по-търсени.
47. 23% от двойките, които са се запознали онлайн, в крайна сметка се женят. Шансовете им да създадат балансирана връзка са също толкова високи, колкото на партньорите, запознали се в реалния живот.
48. Хората с надеждни и подкрепящи ги партньори се реализират по-успешно в бизнеса, печелят повече и се чувстват по-доволни от работата си.
49. 52% от жените казват, че съпругът им не е сродната им душа, но въпреки това, са щастливи с него.
50. Любовта е всичко, което има значение, за по-голямата част от хората. Нейното изживяване или търсене определя поведението им в живота.