Понякога срещаме привидно идеалния човек за нас и се влюбваме лудо. Планираме розово бъдеще и стоварваме големите си очаквания върху връзката. И тъй като очакваме другият да е идеален, нали така сме го планирали в мечтите си, реагираме бурно на всяко „отклонение“ от предварително начертания сценарий. И колкото по-силно искаме да накараме връзката да работи, толкова повече грешки допускаме.
Как реагирате, когато партньорът ви каже нещо, което не ви харесва, което ви провокира или дори ви кара да се съмнявате в него, в себе си, във връзката ви? Избухвате истерично, хвърляте вечерята си в коша, заключвате се в банята, сърдите се с дни или просто се оттегляте за дълбок размисъл?
От отговорите на този въпрос често зависи дали ще достигнете до исторически дълги отношения, или ще позволите на връзката ви бавно, но сигурно да стигне до своя финал.
Истерията никога не постига желания резултат, но за сметка на това кара партньорът ни да се отчуждава и охладнява. Ето защо вместо да реагираме първосигнално, е добре да поемем дълбоко въздух и да се успокоим. Само по този начин ще можем да погледнем на ситуацията разумно и да вникнем в думите на партньора.
Ако ходите всяка събота в едно и също заведение, поръчвате си една и съща храна, неделята прекарвате пред телевизора, гледайки едни и същи предавания и сериали, не е изненадващо, че връзката ви е лишена от емоции.
И когато партньорът ни се опита да промени ежедневието, с което сме свикнали, започваме да се притесняваме, че нещо не е наред. Всяка промяна възприемаме като заплаха и създаваме излишно напрежение в отношенията.
Монотонността обаче убива страстта, поражда скука и влошава комуникацията. Липсата на нови вдъхновения и споделени преживявания ни отдалечават един от друг и ни кара да си мислим, че просто не си подхождаме.
Промяната е част от връзката, така както самите ние се променяме. И тя не е непременно нещо лошо. Посрещнете я като предизвикателство, което ще даде нов живот на връзката ви.
Казвате, че нямате нищо против партньорът ви да излиза без вас, а всъщност изгаряте от ревност? Съгласявате се той да прекара почивните си дни с момчетата, докато цяла седмица тайно сте планирали романтична вечер? Криете чувствата, желанията и разочарованията си и се изненадвате, че никога не става на вашето? Играете игрички, залагате капани и правите опити за висша манипулации, вместо просто да кажете какво искате?
Ако не сте честни във връзката си, винаги ще имате чувството, че нещо ви се изплъзва, че не сте достатъчно близки и между вас няма приятелство. Ще се изненадате колко по-лесно е да заявите в прав текст, че имате други планове за времето ви заедно и не искате той да излиза по мъжки през ден, два.
Вместо да играете игрички, поемете риска да бъдете откровени. Може би връзката ви се нуждае точно от това, за да се разгърне?
Двойките, които нямат друг живот, освен техния общ, рано или късно се изправят пред сериозен проблем. В един момент спирате да виждате границите помежду си и усещате как болезнено сте се вкопчили един в друг. Без да осъзнавате, сте се „слели“ с другия и сте загубили своята самостоятелност и независимост. По този начин лесно губите увереност и сте склонни да не вярвате в своите способности.
Двама души никога не трябва да губят своята идентичност, колкото и да се привързани един към друг. В противен случай с времето ще се появи негодувание, напрежение и неудовлетвореност. Ще започнем да обвиняваме другия, че се опитва да ни контролира, или ограничава, че сме изоставили целите си заради него и имаме чувството как губим енергията си напразно.
Ако имаме удовлетворяващ професионален и личен живот, ще сме по-толерантни и любящи към човека до нас. А нашата независимост ще го кара да се старае повече в отношенията ни. Когато един човек вижда, че другият може да бъде щастлив и без него, това го мотивира да дава най-доброто от себе си.
Струва ви се абсурдно да флиртувате със законната си половинка? Смятате, че отдавна сте минали този период и повече няма какво да предложите? Забравихте да се шегувате, да се смеете заедно и да си подхвърляте двусмислени закачки? И разбира се, не намирате време да покажете, че все още ви привлича?
Всичко това е сигурен начин да загубите човека до себе си. Дори да сте заедно дълго време, все още имате нужда да знаете, че сте привлекателни за другия. Неудовлетворението в това отношение може да стане причина едни от партньорите да потърси внимание навън.
Опитайте по-често да мислите позитивно за партньора си – за неговите добри страни, а не за неговите грешки. Спомнете си какво ви привлече в началото, с какво ви спечели, какво ви задържа до него през всичките тези години. Ако промените нагласата си, ще получите по-интересен и вълнуващ живот. Защото, нека си признаем, не са много поводите за усмивки в ежедневието, ако сами не си създадем такива.
В заключение ще кажем, че не винаги е добра идея да угаждаме на другия. Прекаленото вторачване в нуждите и желанията на партньора, ни кара да се чувствате така, сякаш ние нямаме свои. Вместо да инвестираме твърде много време и енергия в това, по-добре да помислим как да направим нещо хубаво за себе си.
Когато се чувствате добре отвътре, ще бъдете и позитивни и обнадеждени и за връзката си. Често точно липсата на душевен мир ни кара да търсим проблеми в отношенията. Търсете хармонията в себе си и ще я получите и отвън.