Животинският свят е удивителен, но голяма част от това, което се случва там, остава скрито за нас. Животните могат да правят изненадващи неща, някои от тях са безкористни приятели, други имат „лоши навици“, а трети оцеляват по невероятен начин.
Папагалите са склонни да помагат на своите пернати приятели и дори на тези, които не са в „приятелския“ им кръг. Те са социални и способни на безкористни действия.
Тези гигантски гризачи докосват предните си зъби, за да се идентифицират. Обитателите на зоопарка от този вид са по-склонни да се „целуват“ и „прегръщат“ пред очите на посетителите, защото явно обичат да привличат вниманието.
Раците опитват да сплашат „врага“ първо с нокти. Ако това не е достатъчно, те „ръмжат“ като кучета. Тези страховити звуци обаче идват от стомаха им и им помагат да избегнат неприятности.
Когато Скаридата Богомолка удря, „юмрукът“ й на яростта се ускорява по-бързо от куршум.
Лъвиците осигуряват 90% от прехраната на своите семейства. Лъвовете може и да имат по-впечатляващ вид, но същинската работа е извършвана от техните нежни „половинки“.
Салуки е породата кучета, които са били на особена почит в древен Египет. Те са отглеждани като кралски домашни любимци и са мумифицирани след смъртта си.
Котките са били отглеждани като домашни любимци още преди 9500 г. Доказателство за това са останките, открити в неолитното село Shillourokambos (Кипър). Котката е била погребана до своя стопанин.
Морските птици са достатъчно умни, за да знаят, че клонките облекчават сърбежа.
Особен вид мравки могат да бъдат видени само в малък район на Манхатън. Те не приличат на нито един вид европейски мравки.
При кравите, боядисани с черно-бели ивици, ухапванията от мухи са много по-малко, отколкото при кравите само с черни ивици или при небоядисаните.
Маймуните капуцини могат да използват урината си, за да маркират своята територия, като измиват крайниците си с нея и след това ги избърсват в козината си. С това те също така показват своята полова зрялост и се опитват да привлекат някоя „дама“.
Китовете в Карибите имат различен „акцент“ от китовете в другите океани.
Виждали ли сте 1102-килограмово прасе? В Нанинг, столицата на китайската провинция Гуангси, има прасе с размерите на мечка. Цената му е три пъти по-висока от средната заплата в района.
Зелната светлина, която излъчват някои акули, им помага да се идентифицират и дори да се борят срещу инфекции на микробно ниво.
Косматите черупки помагат на охлювите да се придвижват по мокри повърхности.
Тасманийските дяволи създават приятелства още като бебета, които траят цял живот.
Мечката гризли може буквално да сдъвче топка за боулинг с феноменално здравите си челюсти.
Гърбатите китове имат особена техника, с която затрудняват бягството на жертвите си. Те се обединяват помежду си, за да образуват мрежа от мехурчета.
Патиците „сърфират“, за да намерят храна или за да се придвижат по-бързо.
Ухапването им може да ви убие. Те отделят токсини, които могат да бъдат смъртоносни при ухапване.
Всъщност гълъбите са интелигентни и могат да броят. За математическите им способности стана ясно от проучване през 2011 г. Изследователите са установили, че те могат да подреждат изображения в зависимост от броя на обектите в тях.
Шимпанзетата в Гвинея обичат да пият ферментирал палмов сок и да се опияняват от него.
Морските видри използват камъни, за да разбият бронирана плячка като охлюви.
Жабите се подлагат на многократни цикли на замразяване-размразяване, за да избегнат студа.
Първоначалната цел на допълнителните зъби е те да бъдат използвани като „бойно оръжие“.
Коалите използват много енергия, за да смилат храната си, което е причина да спят между 18 и 22 часа на ден.
Делфините се обръщат един към друг със специфични звуци. Това означава, че те имат собствени имена.
Промяната в цвета на очите им помага да се адаптират към резките промени в нивата на светлината в околната среда.
Това е така, за да не изгорят езиците им от силните слънчеви лъчи, докато се хранят.
Ленивците се изхождат веднъж седмично и се нуждаят от 30 дни, за да усвоят един лист.
Само малките котенца мяукат на майките си. Възрастните котки взаимодействат с другите котки по съвсем различен начин от този, който използват с хората.
Слончетата смучат хоботите си, за да се самоуспокоят, също както бебетата смучат пръстите си.
Петнистите блатни костенурки трябва да се адаптират към замръзналите езера, които ограничават достъпа им до въздух над водата. Благодарение на процес, наречен клоакално дишане, те получават кислород от водата около тях, дишайки през дупетата си.
Хората имат около 9000 вкусови рецептори, докато кучетата имат само около 1700.