Антарктида е толкова различна от останалата част на Земята, че ако отидете там, ще имате чувството, че сте на друга планета. Този континент обаче може да предложи много повече от студ и лед.
В безлюдния пейзаж на Антарктида учените и изследователите намират време за молитва. Тук се намират най-малко 8 църкви, някои от които издигнати още през 5-те години на миналия век. Някои от ранните свещени сгради дори са включени сред важните исторически паметници.
В някои части на Антарктида ледът достига до дебелина няколко метра. Въпреки че през последните 50 години той е намалял драстично, средно дебелината на ледената покривка е 2 метра.
Около 70% от наличната питейна вода на земята се намира в големите запаси от лед в Антарктида. Това е една от причините ледовете тук да са изключително ценен ресурс. Когато ледът се разтопи, той се смесва с морската вода. Процесът по извличане на сладка вода от солената е толкова труден, че е почти невъзможно да се извърши в голям мащаб. Ето защо е важно да бъдат запазени ледовете в континента.
Изследователите откриха много тайни езера в Антарктида, след като пробиха дупки в дебелия лед. И което е още по-вълнуващо – тези скрити езера изобилстват от микроскопичен живот. Остава загадка как тези микроскопични същества оцеляват при тези тежки условия.
Огромна планинска верига раздел континента на източен и западен регион. Тя е една от най-дългите в света и се простира на повече от 4800 километра. Много от тези масивни планини са „погребани” в сняг, но върховете им са толкова стръмни, че дори нямат снежно „покривало”.
В Антарктида няма постоянни жители по разбираеми причини, но за сметка на това тече интензивна изследователска дейност по всевъзможни проекти. Изследователите тук живеят целогодишно в специално оборудваните бази, за да проучват живота, географията и промените в атмосферните условия.
Освен това, Антарктида привлича и астрономите заради чистата си атмосфера и идеалните условия за наблюдение на звездите.
Слънце през нощта и мрак през деня, как ви звучи? Невероятно, нали? Но когато пътувате до мразовития континент, ще видите всичко това с очите си. Тук несъмнено ще станете свидетели на най-завладяващите гледки, които изобщо бихте видели през целия си живот.
На юг от полярния кръг има период, през които слънцето буквално не залязва. Лятото на Южния полюс е постоянно светло, така че спокойно можете да четете книга в полунощ без никакво допълнително осветление.
Ветровете в Антарктида се образуват, когато въздухът се движи надолу по склоновете. Тъй като планинската верига граничи с широки плоски равнини, те стават наистина динамични. Някои от най-високите скорости на вятъра в света са регистрирани в най-южната част на континента.
В континента има много изчезнали вулкани, но други два все още са активни. Един от тях се намира на остров Десепшън. Той е изключително интересен, тъй като изригва под леда.
Другият вулкан представлява внушителна гледка и прилича на оживен научен експеримент. Той е един от малкото вулкани с постоянна лава в кратера си.
Сателитните снимки показват вълнообразни образувания в замръзналата повърхност, плоски и изключително дълги. Интересното е, че тези ивици не се забелязват от сушата. Самите склонове са толкова гладки, че правят мега-дюните едва забележими.
Континентът е идеалното място за изследване на метеорити, тъй като те се отличават лесно на фона на леда. Падналите скали от космоса се натрупват в един и същи регион, затова са още по-лесни за намиране.
Джейм Кук открива отдалечени острови, но не и континент. Той няма представа, че в даден етап от пътуването си се намира само на 128 км от антарктическия бряг.
През 1820 г. руска експедиция прекосява Арктическия кръг за втори път. А година по-късно ловецът на тюлени Джон Дейвис става първия човек, стъпил на Антарктида. Тогава съществуването на седмия континент е официално доказано.
Аржентина изгражда своя база в ледения континент и днес има най-старото постоянно представителство тук.
Полярните мечки са символ на далечния континент, затова ще ви е интересно да узнаете, че всъщност под бялата козина са черни. Козината им е гъста, мазна и водоотблъскваща. Те имат изключително развити сетива и могат да определят безпогрешно дебелината на леда. Затоплят се много бързо, щом изгрее слънцето и се нуждаят от по-малко потребление на енергия.
Леденият континент е петият по големина и 1,3 по-голям от Европа.
През 1978 г. аржентинецът се появява на бял свят в аржентинската армейска база в Антарктида, където баща му е началник. След него тук са родени още 10 души.
Висок планински хребет в ледения континент се счита за най-студеното място на земята. Измерени са температури дори под -93,2 градуса по Целзий.
Безкрилният комар Belgica antractida е най-голямото сухоземно животно в континента. Той живее постоянно тук и достига до дължина шест милиметра.
Всяка изследователска станция използва своя часова зона, поради което не може да се зададе точен час на местоположението.
На 30 януари 1982 г. в Антарктида е регистрирана най-високата температура, отчетена някога. А най-ниската е регистрирана година след това.