Светът е пълен с невероятни природни атракции – от японския връх Фуджи, през Големия бариерен риф на Австралия, до Мъртво море в Изразел. Вероятно бихте искали да обиколите света, за да видите с очите си какво е сътворила природата.
Независимо дали се впечатлявате от „пеещи“ пясъчни дюни, „потопени“ в пламъци водопади или праисторически блата, в САЩ има невероятни чудеса на природата, които ще ви оставят без думи.
Худу, праисторически блата, пустинни кули, живописна дива природа, вълнообразни могили, пясъчни лабиринти и странно ерозирани скали – в Bisti Badlands има всичко това, но и много повече. Някога преди 65 милиона години тази пустиня е била вътрешен крайбрежен район, в който са властвали ранни роднини на Тиранозавър рекс.
Тези 4000 акра, скрити във високата пустиня на басейна на Сан Хуан, не са много посещавани. Най-доброто време да направите това е пролетта и есента.
Ако никога не сте ходили там, но гледката ви изглежда страшно позната, може би сте гледали филма „Джурасик Парк 2: Изгубеният свят“? Зелената пътека образува естествен лабиринт от висящи градини от седем вида папрати, чиито стени стават още по-високи, колкото по-далеч навлизате в него. Листната растителност скрива редица земноводни, включително тихоокеанския гигантски саламандър.
Районът с размерите на Роуд Айлънд се е образувал преди 15 000 – 20 000 години, когато лавата е изригнала от Големия разлом, а днес е най-голямата известна отворена пукантина в света.
Кратерите на Луната са били дом на индианците преди повече от 2000 години, а през 1969 г. се превръщат в база за тестова лаборатория на астронавти. Благодарение на научните открития тук са подготвени бъдещите пътувания до Луната.
Националните езера на Pictured Rocks предлагат уникалната възможност да изследвате девствени плажове, безкрайни зелени пътеки, над които се извисяват пясъчни скали и северни гори. Минералните естествени басейни заимстват цвета си от отлаганията на желязо, мед, манган и лимонит.
През пролетта се появява сякаш нов свят от цветни пътеки, които се обагрят в оранжево, червено и жълто, а през зимата суровата ветровита красота скрива всичко наоколо.
45-километровото находище на кварцов пясък включва пет отделни дюни – всяка от които е резултат от специфичен период на климатичните промени през последните 25 000 години. Докато вятърът се вихри през растителността в района, пясъкът „пее“ с нискочестотен тътен – нещо, което озадачава учените и днес.
Обикновено водата и огънят са естествени врагове, но във Водопада на вечния огън в Ню Йорк те „живеят“ заедно във вечна прегръдка. Сгушена в резервата Шейл Крийк на около 30 минути от Бъфало, невероятната водна каскада приютява малка пещера, излъчваща природен газ, който подхранва осем-инчов пламък.
Смята се, че за пръв път огънят е бил запален преди повече от 100 години от индианците и до днес се поддържа от естествен процес.
Водопадът „избира“ мястото си преди повече 13 000 години и днес е един от последните активни водопади по наводнения път от ледниковия период. При залез слънце танцуващите сенки превръщат водопада в невероятна водна каскада.
Древната смърчова гора някога е била с височина 60 метра, но преди стотици години силно земетресение я изпепелява. Когато през 1997 г. цунами разяжда плажа Несковин, там лъсват 100 „призрачни“ пъна.
Уникалният подземен водопад е на повече от 30 милиона години. Невероятната водна каскада се устремява надолу от 44 метра височина, за да се излее в най-дълбокия подземен басейн. Уникалното природно явление е открито през 1928 година и предлага фантастична гледка към долината на Тенеси.
Ледената река с дължина 20 километра е част от Леденото поле на Джуно – площ от 1500 квадратни мили, дом на повече от 140 ледника. Тази естествена атракция обаче е застрашена от климатичните промени.
Тъй като езерото Хюрон е достъпно само след 3,5-километрова разходка с каяк, тази малка, износена от вълните скала не е особено популярна. Тя се е отделила от континенталния Мичиган още преди хиляди години и сега е дом на няколко 6-метрови дървета и дузина катерици. Достъпът до скалата е ограничен и защото е частна собственост.
Кристал Ривър е национално убежище за диви животни, което обхваща 20 острова в и около Кингс Бей. Пълноводните извори изпомпват милиони литри сладка вода ежедневно. Това е особено важно за западния индийски ламантин – тревопасен морски бозайник, който обича да прекарва по-голямата част от времето си във водата.
Виждали ли сте някога бряг вместо в пясък, в гладко, цветно стъкло? Макар днес Glass Beach да е красива гледка, този стъклен ефект е резултат от десетилетия изхвърлени боклуци. Някога брегът е бил сметище, почистването на който е започнало едва през 60-те години. Дотогава обаче тихоокеанските води са шлифовали изхвърлените бутилки и са ги превърнали в полирано морско стъкло.
Когато езерото Superior замръзне между февруари и март, 600-годишните ледени пещери в Апостол Айлънд в Уисконсин се превръщат в туристическа атракция. Дългите ледници и чистите ледени подове, през които можете да видите дъното на езерото, се формират от вълни, които се плискат в морските пещери.
При разходката из повечето природни забележителности не е необходимо да носите чук, но Ringing Rocks в Монтана е изключение. Тук измамно обикновената купчина камъни се превръща в „хор“ от камбани само с леко почукване. Въпреки че това уникално явление се свързва до известна степен с ерозията, няма категоричен отговор защо този резонанс изобщо се случва. Едно обаче е сигурно – ако премахнете един, единствен камък, купчината вече няма да звъни.
Колкото и да пътуваме по света, винаги ще видим нещо, което да ни изненада. Природата може да сътвори това, което хората колкото и да се опитват, не могат.