По целия свят има мистериозно изоставени градове, които стоят като зловеща капсула на времето. Някои от тях носят своите „призрачни“ истории, други – изглеждат по скоро като декор за филми на ужасите.
Китайският град е копие на Париж, но без тълпата в него. Тиандученг подражава на известния френски град от архитектурата до миниатюрната Айфелова кула. В града има дори реплика на фонтана на Люксембургските градини.
Въпреки че в градът има капацитет за над 10 000 жители, той е предимно изоставен, като изключим служителите в близкия увеселителен парк с френска тематика.
Изоставеният миньорски град е един от най-добре запазените западни градове в САЩ, в които отдавна няма живот. Някогашните мини сега са дом на огромна колония мексикански прилепи. Градът и околността още пазят спомена за три ужасяващи двойни убийства, които привличат интереса на истинските почитатели на престъпността.
Миньорският град е основан през 1946 г. и до началото на 50-те години се превръща в най-големия град в региона. Причината за това е изобилието от син азбест – важен суров материал, станал изключително популярен през 20-те години.
Заради притесненията за влиянието на минерала върху здравето на човека и намаляващото му търсене, мината край града е затворена през 1966 г. Това става причина жителите му да потърсят препитание другаде. Така през 2007 г. градът е официално премахнат от всички карти и достъпът до него е ограничен.
Някога популярна туристическа дестинация, посещавана от звездни имена като Елизабет Тейлър, Ракел Уелч и Бриджит Бардо, днес това красиво място е нищо повече от призрачен град.
В началото на 70-те години Вароша е сред най-популярните туристически дестинации в света. Когато през 1974 г. Турция напада Кипър, районът е изоставен от местните жители. Въпреки многобройните опити на брокерите да върнат живота в изоставения град, красивите плажове все още са пусти и изоставени.
Известен като „градът на мъртвите“, Ашхабад вдъхва респект със своите величествени мраморни сгради. Идеята на президента да сътвори „златна ера на Туркменистан“ с луксозни модерни сгради не получава желаното развитие. В града има 543 извисяващи се скъпи жилищни постройки и най-голямото виенско колело в света. Въпреки модерния си облик, днес Ашхабад изглежда по скоро пуст.
Италианският град датира отпреди 1060 години – време, през което става свидетел на много конфликти между монарси, армии и политически идеологии. През 1963 година последните жители на града са принудени да напуснат и заселят в нов град.
И макар градът да е официално изоставен, той е използван за декор на популярни филми, като „Спектър на утехата“ и „Страстите Христови“. Неговият призрачен облик предоставя автентична обстановка на техните истории.
От 1962 г. в Сентралия гори подземен минен пожар, който може да продължи още 250 години. Жителите изоставят постепенно домовете си, защото се страхуват не само от огъня под краката си, но и се притесняват за здравето си.
Всичко започва с почистването на градското сметище. За съжаление, запаленото сметище не е потушено напълно и остава незапечатан отвор в ямата. Оттам огънят навлиза във въглищните мини.
През 1992 г. правителството осъди Сентралия и позволи на малкото жители да останат там до края на живота си, след което имотите им ще бъдат одържавени.
След като на 26 април 1986 г. реакторът в атомната електроцентрала се взривява, целият град е евакуиран. 13 000 апартамента, училища за 5 000 деца, магазини, кафенета, спортна зала, културен център, няколко фабрики и болница опустяват.
Градът е построен специално за работниците в близката електроцентрала, но 16 години след основаването си, преживява истинска катастрофа. Днес Припят привлича туристи, които за съжаление оставят след себе си тонове боклук. Радиацията в района е намаляла значително и достъпът не е ограничен. Налага се обаче дори екскурзоводите да се включват в почистването на района, за да могат да водят туристи там.
Изоставеният остров, разположен край бреговете на Нагасаки, е предоставял дом на работещите във въглещните мини през 1887 г. На острова са построени високи бетонни сгради за над 5000 жители, много общински постройки като клуб, киносалон, обществена баня, плувен басейн , магазини.
След като въглищата губят своята популярност в Япония, мината се затваря през 1974 г. Интересната история и поразителната архитектура обаче привличат интереса на туристите. Острова се използва и за снимките на една от поредиците на Джеймс Бонд.
В края на 1800 г. Боди е проспериращ град за добив, пълен с желаещи да последват златната треска. В продължение на 17 години Боди е известен преди всичко като „лагер“ за копаене, но постепенно печели лоша слава на град на беззаконието. Освен високата престъпност, тежката зима, болестите и минните инциденти водят до смъртта на много от жителите му.
През 1882 г. минните компании фалират и хората напускат града, за да търсят прехрана. През следващите години Боди е унищожен от множество пожари. Така постепенно се превръща в град-призрак, а през 1962 г. става част от Калифорнийските държавни паркове.
Някога оживен град за добив на въглища, днес населението на Воркута е наполовина. След разпадането на Съветския съюз, повечето са затварени, а голяма част от хората изоставят домовете си в търсене на работа. Околните градчета и села са почти безлюдни, а решилите изобщо да останат, живеят в нищета.
Турският град процъфтяваше, докато жителите не бяха принудени да напуснат заради войната. През 1923 г. гръцко-турският конфликт прогонва жителите на Каякьой и те изоставят домовете си. Около 350 постройки, включително и две гръцки православни църкви остават на произвола на съдбата, а днес приличат повече на декор на филм на ужасите.
Орадур сюр Глейн се намира в окупираната от Германия част на Франция по време на Втората световна война.
На 10 юни 1944 г. селището е унищожено от нацистката СС организация, като по-голямата част от населението загубва живота си. След войната селото става символ на престъпленията срещу цивилни от страна на Германия и е обявено за мемориал и музей.
Всяка година на 10 юни се провежда възпоменателна церемония за годишнината от масовото убийство.