Защо някои хора могат да издържат без кислород по-дълго от други? Как някой може да остане буден дни наред, а ние не можем да се справим и с една безсънна нощ? Защо има хора, които оцеляват без вода в продължение на 18 дни?
Според учените, след 30-180 секунди без кислород можем да загубим съзнание. След 3-ата минута мозъкът започва да се уврежда, а след 10-ата изпадаме в кома. Съществуват тренировъчни методи обаче, които могат да увеличат способността на мозъка ни да оцелява без кислород по-дълго време.
Хърватският спортист Будимир Буда Собат постави рекорд за задържане на дъха под вода, който беше вписан в рекордите на Гинес. 52-годишният фрийдайвър остана под вода 24 минути и 33 секунди, с което надмина предишния рекорд на Алейкс Сегура с постижение от 24 минути и 3 секунди. Единственото нещо, което направиха и двамата, преди да се потопят във водата, бе да дишат чист кислород няколко минути.
През 1963 г. 17-годишният Ранди Гарднър остава буден за 11 дни и 25 минути. По време на рекорда той играе баскетбол и запазва завидна активност. Единствено е отбелязано, че обонянието и вкусът му са силно засегнати по времето на будуване.
Учените все още не са установили как някой може да остане буден в продължение на дни и това да няма сериозни последици върху неговото здраве. Може би трябва да се преразгледа термина „буден“, защото докато човек е с отворени очи, мозъкът му може да бъде напълно изключен.
По правило, хората могат да останат без вода до 3 дни. Това, разбира се, зависи от различни фактори като възраст, физическа активност и общо здраве. Освен това, ако се храните с много плодове и зеленчуци, от тях също си набавяте течности.
През 1979 година Андреас Михавец издържа принудително без вода цели 18 дни. Той бил задържан в полицейска килия, но надзирателите забравили за него. За да оцелее, затворникът се принудил да ближе конденза по стените. През това време той не е получавал и храна, което допълнително утежнило положението му.
Апендиксът се отстранява при много хора поради здравословни причини. Това кара учените да се замислят дали изобщо ни е нужен. Според биолога Хедър Смит обаче, апендиксът защитава нашата имунна система. Приемайки „добри“ бактерии, той подпомага организма в борбата с някои заболявания.
Въпреки това, няма доказателства, че хората без апендикс са по-податливи на болести или имат по-слаба имунна система.
Около 85% от хората са десничари. Според една от теориите, това е така заради лявото полукълбо на нашия мозък, което контролира речевите и двигателните ни умения. То също така контролира движенията на дясната ни ръка.
Според друга теория, дясната ръка е водеща при повечето от нас заради връзката ни с древните хора, които също са били предимно десничари. Това показват откритите древни инструменти, изработени, така че да бъдат използвани с дясната ръка.
Доскоро вярвахме, че прозяването всъщност ни снабдява с повече кислород, но това може да се окаже напълно погрешно. Според една от теориите, това е начинът, по който мозъкът се опитва да се събуди. Прозяването също така ни помага да се охладим. Но то е считано и за признак на умора, притеснение и дори съпричастност. Теориите са много, но в крайна сметка научната среда не е единодушна.
В света на приматите женските индивиди имат добре очертани гърди само след като родят, за да могат да кърмят. След това те възвръщат обичайния си вид. За разлика от тях жените имат оформени гърди през целия си живот.
Едно от обясненията за това е, че гърдите са знак за готовността да станат майки и да изхранват бебетата си. Според друга теория обаче, те са място за съхранение на мазнини и следователно на енергия. Същото нещо важи и за бедрата.
Смята се, че това се наследява, но не е ясно точно кой ген е отговорен за това. Това, което знаем, е, че засегнатите хора кихат поне 2 пъти и повече, а някои стигат до 40 кихания в екстремни случаи.
Според една от теориите, това се дължи на промяната в светлината и раздразването на носа. Според друга – слънцето предизвиква сълзи в очите, което също раздразва носа и предизвиква кихане.
Да, чували сме, че всички имаме уникални пръстови отпечатъци, но има хора, които се раждат без такива. Това е много рядко състояние, което се появява заради мутация в ДНК-то.
Вероятно често ви се случва да се засмеете само заради заразния смях на някой друг? Една от теориите за това е, че когато чуем някой да се смее, се отделят ендорфини в определена област на мозъка. Защо обаче някои хора се смеят по-често на смеха на някого, а други – не чак толкова? Колкото повече рецептори има някой, толкова повече ендорфини ще бъдат отделени.
Според друга теория, има връзка между заразния смях и психопатията. Това означава, че хората, които остават безразлични към смеха на другите, вероятно ще развият психопатично поведение.
През 1966 г. Ангус Барбиери изкарал 382 дни само на кафе, чай, вода и витамини. Единственото му лакомство било малко захар и мляко в кафето. В резултат на тази диета той отслабнал с 260 килограма.
Всичко това обаче се случва под лекарски контрол, тъй като липсата на храна може да засегне всички органи. Средно след 10-ия час глад тялото ни започва да използва складираната глюкоза и аминокиселини, за да се снабди с енергия. Не всички хора обаче могат да издържат една година без храна, независимо колко наложително е да отслабнат драстично.