Титаник – корабът, лансиран като най-добрият и най-сигурният в света, потъва още при първото си плаване. Потъва не просто една легенда, потъват и 1500 души – предимно мъже и жени, решили се на това пътуване, за да намерят по-добър живот в САЩ. Те никога не стигат там.
Все още има много тайни около едно от най-ужасяващите корабокрушения в историята, които трябва да бъдат разкрити, но има и такива, които ще бъдат заровени завинаги на дъното на океана. Историите на тези 1500 души, загубили живота си, никога няма да бъдат чути. Всеки от тях се качва на кораба с надежда за по-добър живот, със своите планове, мечти и очаквания.
Няма информация защо капитан Смит отменя насрочената тренировка за евакуация, но вероятно това би спасило живота на много хора. Учението е трябвало да се проведе на същия ден на инцидента. Екипажът се оказва не достатъчно подготвен за опасната ситуация.
Друг факт, който рязко контрастира с лукса на кораба, е, че повечето негови пътници са използвали общи бани. Само двата първокласни апартамента са били със самостоятелни бани. В трета класа, наброяваща повече от 700 пътника, помещенията за хигиена са били две.
Всички знаем как няколко секунди могат да бъдат фатални или спасяващи в една катастрофа. И макар в случая да става въпрос за тежък кораб, 30 секунди са времето, което би могло да промени историята.
От момента, в който екипажът разбира за предстоящия сблъсък с айсберга, той има само 37 секунди за реакция. Маневрата на първи офицер Мърдок обаче отнема 70 секунди и това се оказва фатално. Според специалистите, той е избрал по-бавния и сложен вариант. По-лесна маневра би могла да избегне катастрофата.
Спасителните лодки се оказват твърде малко и освен това, те не са използвани с максималния си капацитет. Първата лодка напуска час след алармата за бедствие и то само с 24 души, вместо с 65. Две от деветте кучета, пътували на борда на Титаник, са спасени в лодките.
Още една от тайните на Титаник, която изумява със своята жестокост. Пътник, оцелял при инцидент с кораб през 1871 г. се качва на борда на Титаник, за да преодолее страха си. Той изпитвал необикновен ужас от пожари, наводнения и катастрофи, след като първият кораб, на който се качва, потъва. И тъй като смята, че Титаник никога няма да потъне, се решава на отчаяно пътуване. За съжаление, той не оцелява.
Това е може би една от най-безпощадните тайни на Титаник. Когато екипажът започва да изпраща сигнали за бедствие, на помощ се притичва океанския кораб „Карпатия“, пътуващ за Хърватия. Капитанът му дава заповед за смяна на посоката с пълна скорост, което му позволява да стигне до Титаник за 3,5 часа, вместо за 5. Скоростта на „Карпатия“ се увеличава от 14 на 17,5 възела, а разстоянието между двата плавателни съда е 93 километра.
Сърцераздирателната тайна обаче е, че само на 20, 30 метра от Титаник се е намирал друг кораб, който поради не напълно изяснени причини не реагира. Смята се, че ако той се беше отзовал веднага, жертвите щяха да са в пъти по-малко.
Обикновено алкохолът може да навреди значително на здравето, но в случая с Чарлз Джуфин той буквално му спасил живота. Пътникът от Титаник плувал в ледените води на Атлантическия океан в продължение на повече от два часа, но оцелял. Според лекарите, той е успял да издържи на ниските температури на водата само защото е изпил голямо количество уиски, което регулирало телесната му температура.
Първите вестникарски доклади, отнасящи се до трагедията, твърдели, че няма жертви. Отнема два дни, за да се осъзнае големината на катастрофата и да се поправи грешката.
На 17 април 1912 г. ден преди оцелелите от Титаник да достигнат Ню Йорк, корабът „Макей-Бенет“ отплава от Нова Скотия в търсене на телата на загиналите. От над 1500 загинали при корабокрушението, са намерени едва 328 тела, като 119 от тях са били в изключително тежко състояние. Те са били погребани в морето.
Въпросът е какво се е случило с останалите. Твърди се, че някои от телата умишлено не са изкарани от водата. Избирани са били по техните вещи. Тези, които са били с бижута, са били идентифицирани като висша класа, а останалите просто игнорирани.
Пророческа книга, публикувана през 1898 г. от Морган Робъртсън, разказва за подобно корабокрушение, при което кораб напуска същото пристанище като Титаник и се сблъсква с айсберг. Корабът отново потъва и отново е разполагал с малко спасителни лодки. „Корабокрушението на Титан“ предрича съдбата на „Титаник“ 14 години преди той да се отправи на първото си и единствено плаване.
Интересен факт е и че на борда на Титаник са пътували не само богатите и известните, както и работници, търсещи работа в САЩ, но и пощенски служители. Те са отговаряли за 3423 пощенски торби, съдържащи седем милиона пощенски пратки, нито една от които не е възстановена и не стига до получателя си.
Титаник е смятан за символ на мощта и богатството, но е просто още един пример за човешката уязвимост. Това са само част от тайните на легендарния кораб, но най-големите сред тях ще останат завинаги на дъното на океана. Ледените води на Атлантическия океан приютиха загиналите, запазвайки историите им в тайна.