От години експертите ни подсказват за ползите от това да хапваме по шепа лешници на ден. Яденето на шепа лешници на ден задоволява част от протеиновите нужди на организма. Витамините и минералите в лешниците имат много ползи за тялото ни. Нека разгледаме по-подробно тези ползи.
Какви са ползите от лешниците?
Ползите от суровите лешници, които са кандидати да детронират вредните закуски, са неизброими. Суровите лешници са важен източник на фибри, също така са полезни за стомаха и червата; Освен това са чудесен източник на енергия за тялото ни. Имат много висока хранителна стойност и съдържат протеини, антиоксиданти, въглехидрати, B рибофлавин, тиамин, ниацин, пиридоксин, пантотен, калций, калий, цинк и много други витамини и минерали.
Редовната консумация на лешници от децата подпомага развитието им. Помага за бързото заздравяване и затваряне на рани, причинени от някои заболявания. Маслото, получено от лешник, се използва за лечение на бъбречно болни. Осигурява бързо и безболезнено намаляване на пясъка и камъните, образувани в бъбреците.
Лешникът е полезен за сърдечно-съдово болните. Пациентите с високо кръвно налягане трябва да консумират лешници. Съдържанието на витамините Е, А, С в лешниците предотвратява преждевременното стареене. Даряват ни здраве и красота, като предотвратява появата на бръчки и линии по кожата.
Ето какви са ползите от суровите лешници…
- Перфектни резултати при сърдечно-съдови заболявания – суровият лешник е щадяща сърцето и кръвоносните съдове храна. В същото време той има свойството да намалява риска от инфаркт със съдържанието си на витамин Е и аргинин.
- Намаля риска от диабет – суровите лешници, които са много богат източник на фибри, регулират нивата на кръвната захар и премахват риска от диабет. Не вдигат захарта и дават сила и енергия на тялото, без да вдигат кръвната захар. В това отношение това е ядка, която може да се консумира и от диабетици.
- Полезна храна при висок холестерол – Лешникът, има свойството да понижава холестерола, съдържа здравословни мазнини, които предпазват здравето на сърцето. Той е добър източник на олеинова киселина, помага за понижаване на нивото на лошия холестерол (LDL), докато олеиновата киселина помага за повишаване нивото на добрия холестерол (HDL) в тялото. Редовната консумация на лешници намалява холестерола с до 27 процента.
- Предотвратява стареенето – Антиоксидантите , които се съдържат в лешниците се борят със свободните радикали, които могат да навредят на тялото. Освен това лешниците предпазват от рак на кожата, причинен от UVA/UVB лъчите. Заедно с антиоксидантите, флавоноидите стимулират регенерацията на кожните клетки. С помощта на витамин Е мъртвите клетки се отстраняват и кожата се обновява.
- Предпазва от рак – смята се, че богатото съдържание на витамин Е и антиоксиданти в лешниците спомага за производството на клетки борещи се срещу раковите клетки в тялото.
- Помага при схващания в крайниците – суровите лешници, са много полезни при мускулни болки и схващания, причинени от дефицит на калций и магнезий. Лешникът, облекчава болките в ставите и мускулната умора, също така е полезен при менструални болки.
- Подсилва имунитета – лешниковото масло е богат източник на витамин Е. Витамин Е намалява риска от анемия, като предотвратява разграждането на червените кръвни клетки. Укрепва имунната система, като намалява риска от други заболявания като треска, настинка и грип.
- Укрепва нервите – лешникът, също е богат на витамин В6, известен е като основен витамин за създаването на миелин, обвивката на нерва, който увеличава скоростта и ефективността на електрическите сигнали и осигурява правилното функциониране на нервната система.
- Дълго време ни държи сити – съставът на протеини, фибри и високо съдържание на мазнини в лешниците повишава усещането за ситост, което предотвратява преяждането, като същевременно предпазва от висок прием на калории. Прекомерната консумация на лешници обаче може да причини наддаване на тегло, като има обратен ефект. За това е важно лешниците да се консумират балансирано.
- Предпазват от запек – високото съдържание на фибри в лешниците играе много полезна роля за здравето на червата. Тъй като високата консумация на фибри активира движението на червата и улеснява работата на храносмилателната система, ежедневната консумация на сурови лешници може да се използва при лечение на запек.
Какво се случва, ако ядем лешници всеки ден?
Няма вреда от яденето на лешници всеки ден, но е важно да не прекалявате с количеството на порцията. Хапването на една шепа лешници на ден е идеално. Имунитетът на хората, които редовно ядат лешници всеки ден, се укрепва, тялото става по-бодро, осигурява се защита срещу много заболявания и се регулира кръвообращението.
За кои органи е полезен лешникът?
Известно е, че лешникът е полезен за важни органи като червата, мозъка и сърцето. В допълнение може да споменем, храносмилателната система и имунната система могат да бъдат защитени благодарение на витамините и минералите в лешниците. Яденето на лешници всеки ден е много полезно за организма.
Увеличават ли лешниците сексуалната мощ?
Лешникът има аспект, който повишава сексуалното желание. Енергизира тялото, като същевременно укрепва и нервите. Усеща се и повишаване на сексуалната мощ. Ядките, които дават енергия, като лешниците, се препоръчват на много хора, които изпитват сексуална слабост.
Полезни ли са лешниците за мозъка?
Лешниците са полезни за мозъка. Витамините Е, К и В в лешника допринасят за развитието на мозъчните функции. Това е незаменима и уникална ядка за мозъка. Допринася за защитата на здравето на мозъка, като подпомага регенерацията на клетките. Повишава мотивацията и концентрацията.
Колко лешници трябва да се ядат на ден?
Експертите препоръчват да се консумират по една шепа лешници на ден, което се равнява средно на 25 грама. Консумирането на повече от това количество лешници всеки ден може да доведе до прекомерно наддаване на тегло и да причини повече вреда, отколкото полза за тялото. За това е важно да не превишавате дневната порция.