Световният ден на кафето се отбелязва на 1 октомври. От три до пет чаши на ден могат да предотвратят инфаркти, казват учените.
Изследванията показват потенциалната връзка между умерената консумация на кафе и намаленото запушване на артериите. Международен екип от учени от южнокорейската болница Kangbuk Samsung в Сеул установиха, че хората, които пият малки количества кафе, имат много по-малък риск от коронарен калций в кръвта си. Лекарите записаха най-добрите показатели за тези, които не се отказват напълно от кафето. Коронарният артериален калций е ранен показател за атеросклероза, удебеляване и вазоконстрикция.
Лекарите често изразяват загриженост относно ефекта на кофеина върху кръвоносните съдове и сърцето. Кафето повишава кръвното налягане и нивата на холестерола. Но авторите на статията, публикувана в списание Heart, вярват, че консумацията на кафе редовно намалява риска от сърдечни заболявания.
Учените са изчислили степента на наличие на коронарен калций, свързан с различните нива на консумация на кафе или при липса от пиенето на кафе. Взети са предвид и допълнителни фактори: физическа активност, консумация на алкохол, пушене и индекс на телесна маса, генетично предразположение към заболявания на сърдечно-съдовата система. Коефициентът е 0,59 за тези, които пият от три до пет чаши кафе. Тези, които напълно се отказали кафето, имаха 0.77. Тези, които са изпили една до три чаши, са имали 0,66. В същото време съотношението на риска за коронарния калций се увеличава при хора, които пият пет до шест или повече чаши кафе на ден – 0.81.
Възможно обяснение е, че консумацията на кафе е свързана с намален риск от диабет тип 2. Последното е една от най-честите причини за атеросклероза. Проучванията показват, че кофеинът подобрява инсулиновата чувствителност и функцията на клетките, които ги съхраняват и освобождават. Учените намират потенциалната връзка между консумацията на кафе и намаления риск от запушване на артериите.
Имайте предвид, че кофеиновите напитки (включително и какаото)могат да бъдат вредни за вашето здраве. Тези, които ги пият постоянно, имат систолично кръвно налягане средно с десет точки по-високо. Ако пиете не повече от три чаши на ден, тогава този ефект ще бъде много по-слабо изразен. Ободряващите напитки също могат да помогнат за активиране на хормони, които влияят на сърцето, като освобождават норепинефрин, който има стимулиращ ефект. Ефектът му е подобен на този на адреналина. Освен това кафето засяга стомашно-чревната система, особено ако се консумира на гладно и може да причини гастрит и колит. Повечето изследвания върху кофеина изискват допълнително потвърждение, а противоречивите резултати са често срещани. Например, наскоро учените разбраха, че кофеинът помага на черния дроб. Лекарите и химиците продължават да експериментират, за да разберат дали кафето е толкова полезно или е реклама с търговска цел.