Всички сме чували максимата, че за любовта няма възраст. Да, влюбваме се до полуда като тийнейджъри, после любовта ни вече е по-зряла, а понякога и не особено „разумна” според общоприетите разбирания.
Нагласата на обществото е мъжът в една двойка да бъде по-голям, но не с повече от 7-8 г. от жената, а не обратно. Не се гледа с добро око и на връзка, в която разликата между партньорите е особено голяма. Често върху такава двойка се оказва социален натиск, макар че повечето хора сами си поставят граници, извън които не се чувстват привлечени от хора на определена възраст.
Повечето хора смятат, че разликата в годините не е важна за щастливото съжителство на двама души. Например английският актьор Арън Тейлър-Джонсън, щастливо женен за по-възрастна с 23г. жена, споделя: „Ние не виждаме разликата във възрастта си, ние се гледаме един друг в очите”. Много мило, мъдро и вярно. Може да се дадат още десетки примери за известни хора, за които разликата в годините не е никакъв проблем.
Въпреки това обаче обществото е възприело негласно и неписано правило за разликата в годините, според което към половината от годините си прибавяме седем, за да получим подходящата възраст на нашия евентуален партньор.
Ако например сме на 24г., разбираме, че 19г. е долната граница за наш партньор. Това е допустимо, ако сме мъж. Ако обаче една жена на 40г. иска да спази правилото, се получава, че би се чувствала комфортно с 27-годишен мъж. Това не отговаря на социалните стандарти на повечето жени по отношение на сериозна връзка и брак.
Оказва се, че това правило не съответства до голяма степен на реалните предпочитания на двата пола. Понякога ограничава, а друг път предполага нереалистично голяма разлика. Така че винаги трябва да имаме едно наум, ако смятаме да го прилагаме.
Двойки като Деми Мур и Аштън Къчър или Майкъл Дъглас и Катрин Зита-Джоунс например със сигурност не страдат от предразсъдъци и са създали стабилни връзки.
Но дали те са по-скоро изключение? Или пък такива връзки в днешно време са ново явление?
Привържениците на тезата, че разликата в годините е от значение, се аргументират така:
– Различните поколения имат различни интереси, вкусове и начин на живот. Невъзможно е да има някаква химия между тях.
– Двойката с голяма разлика в годините винаги е в центъра на вниманието и е обект на иронични коментари.
– Голямата разлика в годините поражда много проблеми. Например най-често по-възрастният е по-успял финансово и поради това налага мнението си. По-младият пък се държи с по-възрастния като с родител.
Хората, които не смятат голямата разлика между партньорите за определяща, изтъкват, че по-младият получава от по-стария сигурност и самочувствие, който пък се зарежда с младежка енергия и жизненост. Все пак и те отчитат, че при голяма разлика във възрастта, по-големият партньор обикновено доминира във връзката.
Отговорът за идеалната разлика все още не е намерен. В крайна сметка важно е уважението и доверието между партньорите в двойката.
Винаги е по-добре да се вслушаме какво ни говори интуицията и сърцето, отколкото да се ръководим в любовта от правила и статистики
Не трябва да се срамуваме от чувствата си. Имаме право да следваме оня път, който ни прави щастливи.