Алергичният ринит или т.нар сенна хрема представлява вид алергична реакция на организма към полени. Повечето хора се радват на пролетта, на разцъфналите дървета и цветя, но не и тези, за които това е кошмарен период. За такива хора неприятното предстои – течащият нос, зачервените очи и честото кихане.
Според статистиката броят на мъжете и на жените, засегнати от сенната хрема, е приблизително равен. Малките деца не са толкова чувствителни към полените, но в юношеската възраст това се променя.
Сенната хрема е най-често срещаната алергия по света – при близо 20% от населението. Предполага се, че след юношеската възраст при част от пациентите ходът на болестта е по-лек, но се случва и обратното.
Изводите на специалистите са, че е важно къде живеем. Тези, които живеят на село, по-малко се разболяват от алергии към полените, защото организмът им е по-толерантен към тях. В градовете фините частици полепват по поленовото зърно и увеличават неговата алергизираща способност.
Невероятно, но високата хигиена и стерилният начин на живот на съвременните хора променя техният микробиом. Градските жители все по-рядко срещат бактериите, които са свързани с по-мръсния начин на живот на техните прадеди – земеделци и скотовъдци. А като не ги среща, имунната система не се развива по правилния начин. Това води не само до алергии, но и до много автоимунни заболявания.
Затова е добре да си имаме котка или куче вкъщи, за да обогатяваме микробиома на дома. А така ще имаме повече шансове да развием в правилна посока имунната си система.
Сенната хрема, както и други видове алергии, се дължи на освобождаването в големи количества хистамин при патологични условия. Хистаминът е биологичен амин, който се намира във всички телесни течности.
Сред най-широко прилаганите противоалергични лекарства са антихистамините – таблетки, капки и спрейове.
Неприятните симптоми на сенната хрема обаче могат да облекчат и много билки и други лечебни растения.
Сред доказаните със своите противоалергични свойства са лечебни растения като:
Популярната в народната медицина коприва помага за лечение на различни болестни състояния поради съдържанието си на биологично активни съединения. Те помагат възпалението да се намали, а също и блокират хистаминовите рецептори подобно на антихистамините. Това е така, защото парещото растение съдържа хистамин и помага на организма да се адаптира към него.
Наричат го „божествен корен”, защото не само е чудесна подправка, но има и лековити свойства. Освен, че е известен като помощник при стомашни болки и настинка, джинджифилът притежава и качествата на естествен антихистамин. Облекчава симптомите на алергичен ринит като хрема, кашлица и главоболие.
Всеки знае за антибиотичните, антибактериалните и антивирусните свойства на чесъна и това, че е отличен имуностимулатор. Освен това той е ефикасен и при лечението на алергичния ринит, защото съдържа естествен антихистамин. Подобно действие има и лукът.
Тази билка много помага при заболявания на сърдечно-съдовата система, но се оказва, че съдържа 7 хистамина. Те правят гинко билобата силна билка срещу симптомите на сенна хрема.
Ново изследване показва, че сокът от моркови потиска в значителна степен пролетните алергии. Това се дължи на бета каротина, който намалява възпалението на носните мембрани.
Чобанката може да бъде отлична алтернатива за намаляването на алергичните сиптоми при сенна хрема. Корените на растението съдържа веществото петасин, което действа подобно на най-добрите антихистаминови медикаменти. В същото време обаче има по-дълготраен ефект и не предизвиква сънливост.
Женското биле или сладкият корен има многобройни ползи за здравето със своето успокояващо и противовъзпалително действие. Наред с всички други ползи, сладкият корен облекчава дихателните нарушения, в това число и алергичния ринит. В Япония например сладкият корен се използва традиционно с тази цел, но не и от хора с високо кръвно налягане.
Освен като подправка, коренът на хряна може да се използва и срещу хрема, вкл. и сенна. Синапеното масло в него има антибактериални и антихистаминни свойства, а глюкозинолатите втечняват секрета.
Тази билка се използва при дихателни проблеми, при които се отделя воднист секрет. Ето защо може да се използва с успех за борба срещу сенната хрема.
Неприятните симптоми на сенната хрема можем да облекчим не само с антихистамини от аптеката и от природата. Важно е да обърнем повече внимание на здравословния начин на живот и да не натоварваме тялото си с токсини.
Ако спазваме препоръките на нашия лекар и използваме лечебната сила на растенията, ще можем спокойно да се радваме на хубавото пролетно време всяка година.