Едно от най-силните човешки качества е чувството за хумор. Всеки обича да общува с хора, които могат да се посмеят над собствените си грешки или проблеми. Те намират смешното дори и в най-сложните житейски ситуации.
Големият актьор Шон Конъри дори смята, че ако не се отнасяме към живота с хумор, той ще ни подлуди.
Хората с чувство за хумор имат много приятели, защото са някак си „над нещата”. А ако имаме за партньор човек с чувство за хумор, трябва да се смятаме за късметлии.
Джефри Хол от университета в Канзас отдавна проучва влиянието на чувството за хумор върху отношенията между партньорите. Оказва се, че е от голямо значение партньорите в една връзка да харесват еднакви шеги.
Повечето двойки обичат да си разказват различни забавни неща, да се шегуват и да се смеят заедно.
Но много по-добре е, ако харесваме чувството за хумор на другия и си създаваме общи забавления.
Джефри Хол проучва романтичните отношения на 15 хил. участници и прави своите заключения въз основа на 39 изследвания. Той стига до извода, че може да сме забавни според другите, но важно е хуморът, който създаваме със своя партньор. Чувството за хумор на двамата трябва да съвпада и това е онова, от което наистина се нуждаем.
Връзката ни става по-силна точно със смеха и от споделеното усещане за забавното във всяко едно отношение.
Проучванията показват също, че потенциалният ни партньор лесно може да бъде привлечен от споделения смях още в началото на комуникацията.
Жените винаги харесват мъже, които ги разсмиват и ако това стане на първата среща, мъжът може и да има успех. Още по-добре е, ако и двамата се смеят заедно на разказани шеги.
Според Хол мъжете дори използват шегите като начин да събудят женския интерес. А ако жената се смее на мъжките шеги, това е знак, че жената вече е влюбена.
Все пак обаче смехът и шегите си имат граници. Джефри Хол съветва двойките, които щастливо се смеят заедно, да не правят агресивно чувството си за хумор. Ако насочваме постоянно шегите си към половинката си, няма да се радваме на успешна и здрава връзка. Напротив, смехът, споделен с другия, е възможност към развитието на дълготрайна връзка.
Много е добре, ако и двамата партньори имат чувство за хумор и обичат да се смеят заедно дори на неща, за които те си знаят и са само техни. Но какво става, ако все пак единият няма чак такова чувство? Все пак то не е заложено генетично, а по-скоро се развива.
Най-добре в такъв случай да се практикува, съветват психолозите, давайки пример с децата, които се радват на простите неща.
За предпочитане е да се отнасяме към себе си не толкова сериозно, да общуваме с позитивни хора и да не се плашим от неуспехи.
Трябва да се научим да се смеем над собствените си навици, постъпки или качества. Самоиронията според някои е начин да се измъкнем от какъвто и да е проблем.
Е, и ако се научим да разказваме забавни случки и вицове, дори да не сме непременно „душата на компанията”, ще станем по-интересни в очите на своя партньор.
Просто трябва да опитаме. Повече смях в иначе твърде мрачния живот никога не е излишен.