Февруари е много важен месец за всеки градинар, защото трябва да се положат първите грижи за градината. Това включва различни дейности, с които да се планира целия градинарски сезон.
Най-важното е да си произведете разсада за ранното производство на пипер, домати, патладжан и др.
Това включва разрохкване на почвата, подхранване, осигуряване на източник на топлина, покривни материали и др. Ако ще отглеждате малко разсад, си отделете защитено място в градината със съответно покритие или пригответе сандъчета, ако нямате градина.
Изхвърлете по-старите семена и си набавете нови. Предварително решете на какви сортове искате да заложите.
Началото на месеца е подходящо за засяване на пипер, домати, патладжан, карфиол, спанак и репички. На открито при подходящи температури се засяват моркови, магданоз и лук за арпаджик. В по-топлите райони на Южна България това може да стане около средата на февруари. Разсадът за салати е добре да се прави на етапи през целия месец.
Освен за стайните цветя, вече е време да помислите и за цветната си градина навън или на балкона.
Луковиците, коренищата и грудките на всички видове цветя, които сте прибрали през есента, скоро ще трябва да засадите отново. Прегледайте ги и отстранете загнили и изсъхнали. Поддържайте оптимална температура от 3-7° и влажност 60-70%.
Освободете от пръстта розовите храсти и им направете резитба.
При хубаво време засейте на избрани места семената на шибоя, ибериса, делфиниума, топ карамфила и др.
За производство на разсад в сандъчета можете да засеете в края на февруари латинка, пламък, петльов гребен и др.
Най-важната грижа на овощаря през февруари е резитбата на овошките, особено в по-топлите райони, където при някои овощни видове е възможно да бъде нарушен принудителният им покой.
Сред тях са кайсия, праскова, вишна, череша, бадем и други. Касисът също започва да се развива и до края на месеца трябва да се подреже.
Ако имате новозасадени дръвчета, ги режете така, че да се образува корона. Това се отнася и за младите дръвчета.
По-възрастните и вече застарели режете за подмладяване и плододаване. Ако забележите по клонките и пъпките на ябълките бял налеп, това е брашнеста мана. Отстранете ги и ще успеете да спрете първичната зараза на поне 60%.
Докато извършвате резитба, можете едновременно и да си подберете калеми, подходящи за присадки. Ако някои от овошките ви са малоценни, докато започне сокодвижението, можете да ги подмените на седло, на копулация и др. Това направете в края на месеца, а дотогава съхранявайте калемите при подходящи условия.
Напръскайте с бордолезов разтвор от 1% всички костилкови овощни видове профилактично срещу гъбни болести. Направете го в тих ден с температури на 4-5°.
Ако се погрижите за градината си през предпролетния февруари, ще улесните по-нататъшната си работа през по-натоварените месеци.