Месец април е подходящо време да се погрижим за прибраните за зимен покой мушката, за да ни радват и красят домовете и градините ни. Въпреки че тези цветя са сравнително лесни за отглеждане, все пак е необходимо да се съобразим с някои техни особености.
Любителите на мушкато знаят, че това цвете обича топлина и слънце. Най-добре се развива при температура от 10-25 градуса. През зимните месеци при липса на такива условия стъблата му се издължават нагоре, търсейки светлина. За да бъде „събудено” по-лесно, трябва да го приспособим постепенно към температурите навън. Добре е през деня саксиите или сандъчетата да бъдат на открито, но през нощта, ако температурата пада под 10 градуса, трябва да ги прибираме вътре.
Преди да изнесем навън мушкатото, е нужно да почистим пожълтелите листа, а повредени стъбла или корени – да отрежем.
Ако сме съхранявали стръковете мушкато в кашон с вестници или висящи надолу в гаража, добре е първо да накиснем растенията във вода сутринта, а следобед да ги засадим.
Ако мушкатото ни е многогодишно, то задължително се подрязва и през пролетта, и през есента.
Зазимените мушката са с удължени междувъзлия, така че е добре да се орежат, но само след като се приспособят към температурата навън. Това се прави, за да се осигури активно сокодвижение.
Трябва да знаем още, че резитба се прави само на добре полято растение. Летораслите до 10-15 см от основата се отстраняват, като целта е да останат поне 5 възела. Първите цветове също се отстраняват за възстановяване силите на растението.
За да цъфти нашето мушкато с едри и трайни цветове, добре е всяка пролет да пресаждаме растенията, като им осигуряваме свежа почва. Тя трябва да бъде смеска от градинска почва, угнил оборски тор и речен пясък в съотношение 3:2:1. Друг вариант е почвена смес от равни части чимовка, листовка, угнил оборски тор, торф и пясък. На дъното на всеки съд се прави дебел дренажен слой.
Съдът, в който пресаждаме, не трябва да бъде прекалено дълбок, защото в противен случай растението ще цъфти по-малко. Ако се използват сандъчета с дължина около 60 см, в тях се слагат не повече от 3 растения на разстояние около 20 см. Ако растенията са малки, можем да ги пресадим по няколко в по-голяма саксия.
Понеже мушкатото е сукулентно растение, то задържа влага в листата и корените си. Това е причината да не цъфти или дори да загние, ако е преполято.
През пролетта и лятото обилното седмично поливане е достатъчно. Самото състояние на листата показва дали растението има нужда от вода. Ако са с изсъхнали краища, значи е време да полеем.
Водата за поливане трябва да бъде със стайна температура. Добре е да отстраняваме събралата се вода от чинийката.
Скоро пресадени растения не е препоръчително да се подхранват повече от 2 пъти месечно, за да не се увредят младите коренчета. Тори се един час след основното поливка.
Ако обградим с грижи нашето любимо мушкато още от ранна пролет, това скромно цвете ще ни се отблагодарява месеци наред с прекрасните си цветове.